Pod Wrocławiem powstaje centrum biznesowe zasilane w 100 proc. zieloną energią

Pod Wrocławiem powstaje centrum biznesowe zasilane w 100 proc. zieloną energią
Promet-Plast

Przy fabryce firmy Promet-Plast już teraz działa farma wiatrowa, magazyny energii, pierwszy w kraju elektrolizer PEM do produkcji zielonego wodoru i jedna z największych elektrowni agrofotowoltaicznych w Europie. Plany inwestora idą jednak dużo dalej. Już w tym miesiącu rusza budowa grawitacyjnego magazynu energii.

Firma Promet-Plast specjalizuje się w wytwarzaniu produktów z tworzyw sztucznych dla branży medycznej. Już obecnie generuje ona z własnych instalacji więcej zielonej energii, niż potrzebuje do zasilenia swoich procesów produkcyjnych. Jest to możliwe dzięki elektrowniom wiatrowym i fotowoltaicznym zlokalizowanym przy zakładzie znajdującym się w Gaju Oławskim, około 30 km na południowy wschód od Wrocławia.

Elektrownie wiatrowe i agrofotowoltaika

Od kilku lat firma kierowana przez Elżbietę Jeżewską  i Andrzeja Jeżewskiego systematycznie zwiększa potencjał produkcji energii odnawialnej, dokładając kolejne źródła wytwórcze OZE. Obecnie Promet-Plast posiada już turbiny wiatrowe o mocy 22 MW, a ostatnio uruchomił jedną z największych elektrowni agrofotowoltaicznych w Europie. Do jej budowy wykorzystano opracowane przez firmę rozwiązanie umożliwiające współpracę fotowoltaiki i systemu nawadniania upraw o nazwie Inteligentny System Wsparcia Gospodarki Rolnej AHE (Agro-Hydro-Energy).

REKLAMA

Moc instalacji agrofotowoltaicznej (AHE) wynosi 9,5 MW, a na wysokich konstrukcjach mieszczących panele PV zainstalowano dodatkowo ponad tysiąc zbiorników na wodę deszczową oraz dziesiątki mikroturbin wiatrowych, które uzupełniają profil generacji z fotowoltaiki. Na konstrukcjach agroPV zainstalowano 132 turbiny o jednostkowej mocy 5 kW, co razem daje 660 kW.

Własne konstrukcje pod fotowoltaikę

Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne dla instalacji agrofotowoltaicznej (AHE) zostały opracowane przez Promet-Plast we współpracy z inżynierami z Politechniki Wrocławskiej. Promet-Plast zamierza wprowadzić je na rynek, a dodatkowo chce uruchomić własną produkcję  lekkich, wykonanych z kompozytów, konstrukcji pod dachowe systemy fotowoltaiczne.

Fabryka konstrukcji fotowoltaicznych – podobnie jak pozostałe procesy produkcyjne Promet-Plastu – ma być zasilana wyłącznie energią odnawialną. Przeznaczona na to przedsięwzięcie hala już stoi, a jej dach został pokryty fotowoltaiką o mocy 1 MW.

Magazyny energii i wodór

Promet-Plast jednocześnie dąży do jak najlepszego zagospodarowania energii produkowanej przez elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne. Aby zoptymalizować wykorzystanie energii odnawialnej, firma uruchomił własne bateryjne magazyny energii, których łączna moc i pojemność wynoszą obecnie 6 MW/12 MWh.

Ponadto przy fabryce Promet-Plastu działa instalacja trigeneracyjna, która będzie zaopatrywać hale produkcyjne w ciepło, chłód i energię elektryczną. Jej moc wynosi 1,25 MWc/0,85 MWch/1 MWe. Instalacja początkowo bazowała na gazie, ale docelowym paliwem dla niej będzie wodór.

Remedium na wyłączenia OZE

Magazyny energii i miks źródeł wytwórczych, z włączeniem elektrolizera, mają być dodatkowo lekarstwem na coraz częstsze wyłączenia generacji wiatrowej i fotowoltaicznej. W ostatnich miesiącach były one wielokrotnie zlecane przez PSE i objęły także elektrownie należące do Promet-Plastu.

Właściciele wyłączanych instalacji OZE mogą ubiegać się o rekompensaty. W  praktyce jednak mogą one nie wyrównywać strat z powodu wstrzymywania produkcji energii wiatrowej czy słonecznej. Dlatego Promet-Plast inwestuje w instalacje, które mogą przechować na miejscu nadwyżki odnawialnej energii elektrycznej, aby wykorzystać je w odpowiednim czasie lub zamienić na ciepło i chłód potrzebne do zasilenia procesów produkcyjnych fabryki.

Produkcja zielonego wodoru

Kilka tygodni temu przy zakładzie firmy Elżbiety i Andrzeja Jeżewskich powstał pierwszy w Polsce elektrolizer PEM do produkcji wodoru z wykorzystaniem produkowanej na miejscu energii odnawialnej. Moc elektrolizera dostarczonego przez amerykańską firmę Plug Power wynosi 5 MW.

REKLAMA

Zielony wodór zasili też stację ładowania pojazdów, która powstanie na terenie Promet-Plastu. Powstaną łącznie 3 dystrybutory, w tym 2 o ciśnieniu 350 barów oraz trzeci o ciśnieniu 700 barów.

Wodór z Gaju Oławskiego ma zasilać m.in. napędzane tym paliwem autobusy miejskie, które kupił Wałbrzych. Elektrolizer Promet-Plastu ma wytwarzać do 2 ton wodoru na dobę. Autobusy z Wałbrzycha natomiast potrzebują około 1-1,5 tony H2 dziennie.

Grawitacyjne magazyny energii

Plany Promet-Plastu sięgają znacznie dalej. W przygotowaniu są projekty grawitacyjnych magazynów energii, dla których firma otrzymała już pozwolenia na budowę. Budowa pierwszego grawitacyjnego magazynu energii ma się rozpocząć jeszcze w tym miesiącu.

Magazyn będzie miał pojemność ponad 100 MWh. Dodatkowo zostanie wyposażony w jednostki wytwórcze (fotowoltaikę i turbiny wiatrowe) o mocy ponad 20 MW.

Centrum biznesowe zasilane w całości zieloną energią

Grawitacyjny magazyn energii mocno zwiększy możliwości magazynowania energii i zasilania nią pobliskich zakładów. Docelowo obok zakładów Promet-Plastu powstaną kolejne hale produkcyjne, infrastruktura biurowa i laboratoria. Mają się w niej pojawić firmy związane z technologiami clean-tech, które będą mogły zasilać swoją działalność w 100 proc. produkowaną na miejscu energią odnawialną (włączając technologiczne ciepło i chłód).

Całkowita powierzchnia centrum biznesowego w Gaju Oławskim ma wynieść 120 tys. m2. Infrastruktura jest na końcowym etapie projektowania, a budowa pierwszych obiektów ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.

 

Wizualizacja centrum biznesowego w Gaju Oławskim / Promet-Plast
Wizualizacja centrum biznesowego w Gaju Oławskim. Źródło: Promet-Plast

 

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o