To będzie jeden z najciekawszych magazynów energii na świecie

To będzie jeden z najciekawszych magazynów energii na świecie
Energy Vault

Na terenach zajmowanych wcześniej przez kopalnię węgla powstaje jeden z najciekawszych magazynów energii na świecie. Połączy on technologię bateryjną z grawitacyjnymi magazynami energii.

Za ten projekt odpowiada firma Energy Vault – światowy pionier w budowie grawitacyjnych magazynów energii, które mają być odpowiedzią na rosnącą potrzebę gromadzenia nadwyżek energii odnawialnej w większych wolumenach i na dłuższe okresy.

Mechanizm, na którym bazuje Energy Vault, wykorzystuje nadwyżki energii elektrycznej do podnoszenia np. ciężkich kamiennych bloków. W momencie, gdy odbiorca lub system energetyczny potrzebują dodatkowej energii, bloki są opuszczane i uwalniają zgromadzone zapasy energii. Według Energy Vault jej grawitacyjne magazyny mają docelowo pracować ze sprawnością ponad 80 proc.

REKLAMA

Szwajcarska firma rozpoczęła swoją działalność w 2014 r. i w pierwszych latach zrealizowała pilotażowe instalacje o mocy liczącej kilka MW. Później eksperci Energy Vault zaczęli szukać hybrydowych rozwiązań, łącząc technologię grawitacyjną z innymi technologiami energetycznymi i wykorzystując specyficzne uwarunkowania lokalizacji, w których rozpoczynali swoje projekty.

 

Pilotażowy grawitacyjny magazyn energii Energy Vault.
Pilotażowy grawitacyjny magazyn energii Energy Vault. Źródło: Energy Vault

Swoje największe projekty Energy Vault realizuje obecnie w Chinach. Wcześniej w tym roku firma ze Szwajcarii oddała tam do użytku największy grawitacyjny magazyn energii na świecie. Obiekt o mocy 25 MW i pojemności 100 MWh powstał w Szanghaju i został podłączony do publicznej sieci elektroenergetycznej.

 

Grawitacyjny magazyn energii Energy Vault w Chinach.
Grawitacyjny magazyn energii Energy Vault w Szanghaju. Źródło: Energy Vault

Innowacyjny magazyn na Sardynii

W Państwie Środka Energy Vault realizuje obecnie kolejne podobne inwestycje. Bardzo ciekawy projekt szwajcarska firma rozpoczyna także w Europie, a konkretnie na Sardynii.

Inwestycja zostanie zrealizowana w miejscu, w którym wcześniej funkcjonowała największa włoska kopalnia węgla. Energy Vault wykorzysta będące pozostałością po wydobyciu węgla cztery 500-metrowe szyby oraz liczące 15 km podziemne korytarze, w których umiejscowi swoje grawitacyjne magazyny energii.

REKLAMA

W projekcie realizowanym we Włoszech Energy Vault zastosuje technologię grawitacyjnego magazynowania energii (z wykorzystaniem wody) oraz litowo-jonowych magazynów energii. W ten sposób hybrydowy projekt na Sardynii połączy technologie nadające się do długookresowego przechowywania energii oraz gromadzenia jej na krótsze okresy, do czego świetnie nadają się chemiczne magazyny energii. Praca całego systemu będzie zarządzana i optymalizowana przez autorską aplikację Energy Vault.

Moc grawitacyjnego systemu ma wynieść 100 MW. Na razie szwajcarska firma nie zdradza innych docelowych parametrów – w tym pojemności grawitacyjnego magazynu, a także mocy i pojemności bateryjnych magazynów energii.

Teren, na którym powstanie hybrydowy magazyn energii, jest własnością lokalnych władz, z którymi Energy Vault podpisał właśnie umowę dzierżawy. Budowa pierwszego grawitacyjnego magazynu energii ma się rozpocząć już w przyszłym miesiącu. Prowadzone na miejscu testy technologii powinny się zakończyć w przyszłym roku.

Dzięki instalacjom, które docelowo chce uruchomić na Sardynii Energy Vault, włoska wyspa może istotnie poprawić swoją niezależność energetyczną dzięki zwiększeniu możliwości przechowywania produkowanej lokalnie energii odnawialnej.

Hybrydowe magazyny Energy Vault

Inny hybrydowy projekt szwajcarska firma realizuje obecnie w Kalifornii. Połączy w nim technologie bateryjne z zielonym wodorem. Energy Vault informuje, że jej kalifornijska instalacja, zdolna do przechowania w sumie 293 MWh energii, będzie częścią największej na świecie zielonej mikrosieci elektroenergetycznej.

Odkrywanie i badanie nowych zastosowań naszej technologii pokazuje wszechstronność i potencjał naszego unikalnego portfolio rozwiązań w zakresie magazynowania energii. Widzimy przyszłość, w której nasza technologia pomoże zasilać świat odnawialnymi źródłami energii. Niezależnie od tego, czy znajdzie ona zastosowanie na wyspie we Włoszech czy przy farmie wiatrowej w pobliżu Szanghaju; zapewni zasilanie awaryjne miastu w Kalifornii czy będzie wspiera sieć w Teksasie, technologia Energy Vault jest aktywnie wdrażana w szerokiej gamie komercyjnych zastosowań – komentuje Marco Terruzin z Energy Vault.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.