REKLAMA
 
REKLAMA

Magazyn energii dla prosumenta? Nawet 150 kWh pojemności

Magazyn energii dla prosumenta? Nawet 150 kWh pojemności
Weiheng Ecactus

Jeden z chińskich producentów wprowadził do sprzedaży nowe urządzenie do magazynowania energii bazujące na bateriach LFP. Prosumenci, którzy potrzebują magazynować duże ilości energii, poczują się usatysfakcjonowani.

Nowy magazyn energii wprowadził do sprzedaży chiński Weiheng Ecactus. Mowa o systemie magazynowania energii AGAVE-TH, który jest jednym z trzech rozwiązań – obok MYRTILLO oraz AGAVE-SH – przeznaczonym do magazynowania energii elektrycznej w warunkach domowych.

Magazyn energii TH jest rozwiązaniem typu All-in-One, co oznacza, że producent zamknął w ramach jednego systemu zarówno same baterie magazynujące energię elektryczną, jak i inwerter oraz pozostałe elementy służące do prawidłowej i bezpiecznej eksploatacji systemu.

REKLAMA

Szeroki zakres pojemności

Użytkownik końcowy ma szerokie pole manewru, jeżeli chodzi o możliwość doboru odpowiedniej pojemności magazynu energii. AGAVE-TH składa się z wysokonapięciowych jednostek bateryjnych (litowo-żelazowo-fosforanowych, LFP) o pojemności 4,992 kWh (92 V) każda. W skład pojedynczego zestawu może wejść maksymalnie 6 takich jednostek, co daje łączoną pojemność na poziomie około 30 kWh.

Jednocześnie producent dopuszcza łączenie ze sobą poszczególnych zestawów, aby końcowo osiągnąć maksymalną pojemność 150 kWh. To dużo, jeśli chodzi o potrzeby gospodarstwa domowego czy nawet firmy. Dla przykładu podajmy, że dzisiejsze samochody elektryczne z „górnej półki” są wyposażone w baterie o pojemności około 100 kWh, która umożliwia im pokonanie w warunkach WLTP dystansu około 600 km (deklarowane wartości WLTP mogą różnić się znacząco w zależności od producenta pojazdu). Zatem za pomocą znacząco rozbudowanego AGAVE-TH użytkownik końcowy może naładować swój samochód elektryczny, a oprócz tego mieć jeszcze zapas na kilkadziesiąt godzin zasilania innych domowych urządzeń.

Obsłuży mocną fotowoltaikę

Magazyny energii AGAVE-TH są dostępne z różną konfiguracją falownika o mocy od 5 do 13 kW. Do systemu wyposażonego w falowniki o mocy 5, 6 i 8 kW można podłączyć fotowoltaikę o mocy dwukrotnie większej: odpowiednio 10, 12 i 16 kW. W przypadku systemu z falownikiem 10,12 lub 13 kW maksymalna moc fotowoltaiki wynosi 20 kW.

Niezależnie od konfiguracji baterie można ładować i rozładowywać z maksymalnym prądem 30 A. Maksymalną wydajność AGAVE-TH dla ładowania za pomocą fotowoltaiki określono na 98,5 proc. Taką samą wartość producent podaje dla procesu rozładowywania baterii.

REKLAMA

AGAVE-TH jest wyposażone w szereg zabezpieczeń, takich jak ochrona przed przegrzaniem, przepięciami czy upływem prądu. Zakres temperatury pracy wynosi od -20 do +55 st. C.

Użytkownik może kontrolować pracę magazynu energii oraz nim sterować za pośrednictwem opracowanej przez Weiheng Ecactus platformy ECOS, która zapewnia zdalne aktualizacje, oferuje autodiagnostykę, a także podgląd wytwarzania i zużycia energii w czasie rzeczywistym.

Jeszcze bardziej inteligentne

Na tegorocznych targach Intersolar, które odbyły się w Monachium, Weiheng Ecactus podpisał umowę o współpracy w celu wykorzystywania w swoich produktach systemu SolarGateway, który to jest produktem duńskiej firmy Embion BV.

Jak czytamy w komunikacie chińskiego producenta, SolarGateway może kontrolować pracę do 250 różnych urządzeń i w sposób całkowicie zautomatyzowany zarządzać dostępną energią w zależności od pojemności i wymagań systemowych, biorąc pod uwagę czynniki zewnętrzne, takie jak stawki zakupu czy sprzedaży energii.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Richard Blackberry 20-08-2024 19:14

Ile lat wytrzymają, ile cykli ladowań, jaki koszt utylizacji, kupno drugiego kompletu. Tych informacji zabrakło, a jak życie pokaże to ta fotowoltaika to kosztowne rozwiązania. Zakup montaż paneli. Zakup montaż baterii później ich utylizacja i mamy tanią energię….

Niektórzy powinni się zutylizować niczym zrobi to natura.

Podobno jest to darmowa energia, tylko czemu kosztuje dziesiątki jeśli nie setki tysięcy złotych

Weź się do roboty i sam to składaj da rade, a jak nie to patrzeć jak na filmy xxx z odległości 😛

Ile to kosztuje? Cena za kWh.

Bardzo mi to pasuje

Oczywiście ani słowa o cenie. Założę się, że gdyby cena była podana w pierwszym zdaniu to nikt artykułu już by dalej nie czytał. Co nie zmienia faktu, że cenę należało podać na końcu. Pisząc artykuły bez tej informacji z góry mówię, że nie jestem już zainteresowany (niezależnie od ceny). Żenada!

Podstawowe pytanie GDZIE to można kupić i ILE kosztuje? Jak się Europa weźmie za dystrybucję, dopłaty, ulgi w tym zakresie to się okaże że to nieopłacalne ze względu na cenę

Trzeba umieć pieniądze zaoszczędzić a potem je wydawać ale nie na wódkę i inne głupoty.Mam fotovoltaikę, pompę ciepła,eauto i wszystkich gdzieś…Jeżdżę za darmo,grzeję za grosze,prądu nie muszę szanować. A gdybym tego nie kupił,politycy by mnie oskubali. Tak się żyje!

Jak za darmo to biere , jak mam płacić to sobie sami organizujcie ta ekologie

No taki power bank madę in china będzie się spokojnie palił kilka dni może nawet miesiąc, a najlepiej zainstalować w piwnicy domu i dobrze ubezpieczyć, lej może być po tym jak po wybuchu himarsów. Ja już podziękuję za kolejną spaleniznę…

Obecnie cena detaliczna za 1 kwh akumulatorowego magazynu energii LiFePo4 w polsce wraz z podatkami to ok 1000 zł. Reszta to marka …..

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady