Tesla chwali się rekordem w magazynach energii. Fotowoltaika znika
Ten rok będzie rekordowy pod względem sprzedaży magazynów energii produkowanych przez firmę Elona Muska. Powinny o tym przesądzić niemal wyłącznie dostawy zrealizowane przez Teslę w ostatnim kwartale.
Informując o wynikach finansowych za drugi kwartał 2024 roku, Tesla pochwaliła się zrealizowanymi w tym okresie rekordowymi dostawami magazynów energii.
Wcześniej najlepsze dla Tesli w tym zakresie były trzeci kwartał zeszłego roku i pierwszy kwartał tego roku. Amerykanie dostarczyli w tych kwartałach magazyny energii o pojemności wynoszącej odpowiednio 4 GWh i 4,1 GWh (Tesla nie podaje mocy dostarczanych jednostek). Te wyniki przebił jednak ostatni kwartał, w którym Tesla dostarczyła magazyny energii o pojemności wynoszącej aż 9,4 GWh.
Nowy magazyn energii dostępny w kolejnych krajach
Tesla informuje, że w ostatnim kwartale odnotowała rekord dostaw, zarówno jeśli chodzi o mniejsze, prosumenckie magazyny energii Powerwall, jak i magazyny Megapack przeznaczone do dużych instalacji.
Amerykanie podkreślają przy tym, że ich najnowsza generacja prosumenckich magazynów Powerwall 3 trafia na kolejne rynki. Obecnie to urządzenie ma być już dostępne w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i w Niemczech. Więcej o nowym magazynie energii Tesli w artykule: Magazyn energii Tesli Powerwall 3 już w sprzedaży.
We wcześniejszych raportach Tesla podkreślała, że zainteresowanie magazynami energii znacznie przekracza jej zdolności produkcyjne. Teraz jednak powinno zacząć się to zmieniać. Wzrost sprzedaży magazynów energii Tesli będzie możliwy dzięki uruchomieniu drugiej fabryki tych urządzeń (obok Gigafactory w Nevadzie), która powstaje w Lathrop w Kalifornii. Ponadto na początku przyszłego roku Tesla chce ruszyć z produkcją magazynów energii w fabryce w Szanghaju.
Amerykańska firma zaznacza, że o ile będzie systematycznie zwiększać produkcję magazynów energii, to kwartalne wartości dostaw tych urządzeń będą podlegać fluktuacjom. – Terminy dostaw zależą od wielu czynników, w tym etapów inwestycji i logistyki, ponieważ dostarczamy na cały świat produkt, który pochodzi z jednej fabryki – informuje w swoim raporcie Tesla.
Fotowoltaika znika
Na segment „Energy generation and storage” w Tesli oprócz magazynów energii składa się także produkcja i instalacja systemów fotowoltaicznych. W najnowszym kwartalnym podsumowaniu próżno jednak szukać informacji choćby o solarnych dachówkach, które miały być hitem Tesli.
Co więcej, Tesla nie podała wyników sprzedaży, jeśli chodzi o instalacje fotowoltaiczne. W ostatnich kwartałach zeszłego roku wolumeny sprzedaży fotowoltaiki Tesli malały. W tym roku najwyraźniej kondycja segmentu PV w Tesli jest na tyle słaba, że amerykańska firma po prostu zrezygnowała z informowania o wynikach sprzedaży.
Ostatni raport, w którym Tesla podała wyniki sprzedaży fotowoltaiki, dotyczył czwartego kwartału 2024 r. Firma Elona Muska odnotowała w nim instalację systemów fotowoltaicznych o mocy 41 MW, podczas gdy jeszcze rok wcześniej zrealizowała montaż systemów PV o mocy 100 MW.
Segment magazynów pociągnął wyniki Tesli
Dzięki wynikom sprzedaży wypracowanym w drugim kwartale 2024 r. przez segment magazynów energii Tesli udało się osiągnąć najwyższe kwartalne przychody w swojej historii.
Dominujący w amerykańskiej grupie segment „Automotive” w poprzednim kwartale wypracował nieco niższe przychody od notowanych w zeszłym roku (19,87 mld dolarów wobec 21,26 mld dolarów w analogicznym kwartale zeszłego roku).
Segment „Energy generation and storage” w ostatnim kwartale wypracował natomiast przychody na poziomie 3,01 mld dolarów i podwoił je w stosunku do przychodów z analogicznego kwartału zeszłego roku.
Dzięki temu cała Tesla miała w ostatnim kwartale rekordowe przychody na poziomie 25,5 mld dolarów. Wcześniej najlepszy w tym zakresie był ostatni kwartał zeszłego roku, kiedy firma Elona Muska osiągnęła 25,16 mld dolarów przychodów.
EBITDA amerykańskiej firmy za ostatni kwartał wyniosła 3,67 mld dolarów i była wyższa od wyniku z wcześniejszego kwartału (3,38 mld dolarów), ale nie przekroczyła wyniku z rekordowego pod tym względem analogicznego kwartału zeszłego roku (4,65 mld dolarów).
Zysk netto Tesli w ostatnim kwartale był na poziomie 1,47 mld dolarów (GAAP) / 1,81 mld dolarów (non-GAAP). To wynik wyraźnie lepszy od zysku z wcześniejszego kwartału, który wyniósł 1,13 mld dolarów (GAAP) / 1,53 mld dolarów (non-GAAP).
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Szare komórki autorowi tego wysrywu znikają. Tego jestem pewien.