W Szkocji powstanie nowa elektrownia szczytowo-pompowa
Spółka SSE Renewables rozwija projekt elektrowni szczytowo-pompowej (ESP) Fearna. To będzie jeden z największych takich obiektów w Szkocji i całej Wielkiej Brytanii.
Brytyjski SSE Renewables ma największą flotę elektrowni wodnych i szczytowo-pompowych w Szkocji. Obecnie rozwija nowe projekty ESP w górzystym regionie Highlands, aby zapewnić wielkoskalowe, długoterminowe magazynowanie energii elektrycznej (LDES) w systemie elektroenergetycznym Wielkiej Brytanii.
Spółka ogłosiła, że kolejny projekt – Fearna Pump Storage – zbuduje w ramach joint venture 50:50 z konsorcjum kierowanym przez Gilkes Energy. Elektrownia ma powstać na obszarze położonym około 25 km na zachód od Invergarry i przylegać do zbiornika Loch Quoich. Projekt Fearna zakłada budowę tuneli i nowej elektrowni łączącej Loch Quoich z górnym zbiornikiem Loch Fearna.
– W miarę jak Wielka Brytania przechodzi na zerowy poziom netto, rozwój dodatkowych projektów hydroelektrowni szczytowo-pompowych będzie miał kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego i równoważenia opartego w coraz większym stopniu na odnawialnych źródłach energii systemu energetycznego w okresach, gdy wiatr nie wieje, a słońce nie świeci – powiedziała Ross Turbet, Head of Investment Management for Hydro w SSE Renewables. – Proponowany projekt Fearna jest dobrze przyjmowanym uzupełnieniem naszego portfela projektów ESP, który obejmuje także Coire Glas, jedną z największych od 40 lat brytyjskich elektrowni szczytowo-pompowych, oraz plan przekształcenia naszej istniejącej elektrowni Sloy w ESP.
Elektrownia o mocy 1,8 GW
Według planów moc wytwórcza ESP Fearna wyniesie do 1,8 GW. Elektrownia będzie w stanie wyprodukować około 37 GWh energii. Projekt uzyskał już warunki przyłączenia do sieci dla łącznej mocy 1,795 MW.
Deweloper podkreśla, że górzysta lokalizacja Fearna bardzo sprzyja budowie elektrowni szczytowo-pompowej. Zapewnia bowiem dużą różnicę poziomów (średnio 376 m) i możliwość zbudowania krótkiego tunelu (około 1 km) łączącego górny i dolny zbiornik wodny. Jednocześnie geologia i topografia terenu, na którym powstać ma górny zbiornik Loch Fearna, tworzą naturalny kształt „misy”, umożliwiając łatwą modyfikację terenu w celu utworzenia zbiornika, który wtopi się w krajobraz. Wszystko to wpłynąć na konkurencyjność kosztową inwestycji.
Jak podaje SSE Renewables, obecnie projekt jest analizowany przez szkocki rząd, rozpoczęły się też konsultacje z lokalnymi społecznościami i organizacjami. Po zatwierdzeniu projektu do realizacji deweloper złoży wniosek o pozwolenie na budowę.
Fearna byłaby jedną z największych elektrowni szczytowo-pompowych w Wielkiej Brytanii. Jej działalność komercyjna mogłaby się rozpocząć w połowie lat 30. pod warunkiem podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej.
Wsparcie dla długoterminowych magazynów energii
Na początku tego roku rząd Wielkiej Brytanii ogłosił konsultacje w sprawie wdrożenia ram inwestycyjnych dla długoterminowych magazynów energii elektrycznej, w tym elektrowni szczytowo-pompowych. Wynik konsultacji ma być ogłoszony do końca 2024 r., a pierwsze działania w ramach zaproponowanego systemu wsparcia mogłyby zostać uruchomione w 2025 r.
– Magazynowanie energii pozwala na przechowywanie energii wytworzonej w okresach nadwyżki produkcji (głównie z wiatru) i uwolnienie jej później, gdy wystąpi deficyt energii odnawialnej. Elektrownie szczytowo-pompowe są w rzeczywistości bardzo dużymi akumulatorami wodnymi, a technologia stojąca za tymi projektami jest bardzo dojrzała i solidna. ESP mogą z łatwością przetrwać ponad 100 lat bez pogorszenia wydajności – podkreślił Carl Crompton, dyrektor zarządzający Gilkes Energy Limited.
– Niedawne ogłoszenie rządowych konsultacji w sprawie wsparcia dla długoterminowego magazynowania energii elektrycznej (LDES), które prawdopodobnie będzie mechanizmem „Cap & Floor”, jest również znaczącym krokiem naprzód. Konsultacje te oznaczają zarówno docenienie elektrowni szczytowo-pompowych, jak i dostrzeżenie wyzwań związanych z finansowaniem tak kapitałochłonnych i długotrwałych projektów. Proponowany mechanizm Cap & Floor został z powodzeniem wykorzystany do realizacji wielu projektów połączeń międzysystemowych i mamy nadzieję, że podobny mechanizm odblokuje finansowanie wielu ESP – dodał Crompton.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
„Według planów moc wytwórcza ESP Fearna wyniesie do 1,8 GW. Elektrownia będzie w stanie wyprodukować około 37 GWh energii. Projekt uzyskał już warunki przyłączenia do sieci dla łącznej mocy 1,795 MW.”
Moc wytwórcza 1.8GW
Moc przyłączenia do sieci 1.795 MW
Coś się tu nie zgadza
[…] wykonanie tych instalacji gwarantuje zadowolenie z domu na długie lata16. Ważne jest dokładne planowanie i konsultacje z ekspertami. To pozwoli stworzyć […]