REKLAMA
 
REKLAMA

Największy magazyn energii w Czechach

Największy magazyn energii w Czechach
fot. Decci

Grupa energetyczna Decci rozpoczęła eksploatację hybrydowego źródła energii obejmującego największy w Czechach magazyn energii. 

Magazyn energii uruchomiony w miejscowości Vraňany, w czeskim powiecie Mělnik, ma zapewniać usługi pomocnicze dla sieci elektroenergetycznej. Całkowita moc zainstalowana hybrydowego systemu o nazwie Energy nest, łączącego turbinę gazową z bateryjnym magazynem energii, wynosi 52,4 MW.

Oczekuje się, że do 2030 r. odnawialne źródła energii będą stanowić jedną czwartą produkcji energii elektrycznej. Źródła te nie są jednak w stanie zapewnić usług pomocniczych i stabilności sieci. Z drugiej strony elektrownie węglowe, które odpowiadają za prawie 60 proc. produkcji energii elektrycznej i zapewniają stabilność sieci, mają zostać wycofane z eksploatacji. Jeśli chcemy utrzymać bezpieczną i stabilną sieć elektryczną w przyszłości, musimy szukać nowych źródeł. Energy nest oddziela produkcję energii elektrycznej od świadczenia usług pomocniczych (AnS) w ramach bilansowania mocy i stanowi rozwiązanie, które już dziś odpowiada na przyszłe potrzeby energetyczne – mówi Darina Merdassi, CEO Decci Group i członek zarządu E.nest Energy.

REKLAMA

Szefowa Decci zapewnia, że uruchomiony hybrydowy system będzie w stanie zapewnić usługi pomocnicze w takim samym zakresie jak elektrownia węglowa o mocy 300 MW.

Skalowalne rozwiązanie

Deweloper Energy nest wskazuje, że system jest innowacyjnym rozwiązaniem łączącym turbiny gazowe o łącznej mocy 32,4 MW z systemem magazynowania energii o mocy 20 MW i pojemności 22 MWh. Decci podaje, że jest to największy magazyn energii w Czechach.

Wdrożone w Energy nest technologie komunikują się ze sobą za pomocą specjalnego oprogramowania i wzajemnie się uzupełniają. Konstrukcja systemu ma umożliwiać jego łatwą rozbudowę.

Źródło Energy nest zostało zaprojektowane tak, aby w razie potrzeby umożliwić zwiększenie wydajności lub łatwą rozbudowę o inne podobne systemy hybrydowe. Jest to modułowe, skalowalne i łatwe do powielenia rozwiązanie, które dzięki konstrukcji kontenerowej zajmuje powierzchnię zaledwie jednego hektara. Jednocześnie charakteryzuje się najwyższymi parametrami dostępności i niezawodności. W przyszłości istnieje również możliwość, aby obiekt produkował zielony wodór – wyjaśnia Darina Merdassi.

REKLAMA

Za budowę tego hybrydowego systemu odpowiadała spółka Siemens, s.r.o., a głównymi dostawcami technologii były brytyjski Centrax i niemiecki SMA Altenso. Niestandardowy system oprogramowania dla projektu opracował Czeski Instytut Informatyki, Robotyki i Cybernetyki (CIIRC) na Czeskim Uniwersytecie Technicznym (CTU).

Grupa Decci uzyskała na sfinansowanie Energy nest pożyczkę w wysokości 750 mln koron (około 127 mln zł) od banków Česká spořitelna i Komerční Banka.

Stabilizacja systemu energetycznego

Według czeskiego operatora systemu przesyłowego (ČEPS) obecny rozwój sektora energetycznego może doprowadzić do dramatycznego wzrostu zapotrzebowania na świadczenie usług pomocniczych (AnS) dla systemu. Jak zapewnia Decci, wdrożony hybrydowy system może zapewnić dowolną kombinację usług pomocniczych: rezerwy utrzymania częstotliwości (FCR), rezerwy automatycznego przywracania częstotliwości (aFRR+) lub rezerwy przywracania częstotliwości z aktywacją manualną (mFRR) – do łącznej mocy 30 MW. W przyszłości możliwe ma być rozszerzenie tych usług do 52,4 MW.

Energy nest ma elastycznie reagować na nadwyżki lub deficyty w sieci i pozostawać w trybie ciągłej gotowości, eliminując przy tym potrzebę nieefektywnego zużycia paliwa.

Grupa energetyczna DECCI działa od 2007 r. Jest członkiem-założycielem Stowarzyszenia Magazynowania Energii (AKU-BAT), które zrzesza najważniejsze podmioty działające w obszarze magazynowania energii w Czechach.

W przyszłości wsparcie czeskiego systemu elektroenergetycznego mają zapewnić także nowe elektrownie szczytowo-pompowe, na których budowę chce postawić czeski rząd. Więcej na ten temat w artykule: Czesi chcą budować elektrownie szczytowo-pompowe.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady