REKLAMA
 
REKLAMA

Nowy magazyn energii dla fotowoltaiki balkonowej

Nowy magazyn energii dla fotowoltaiki balkonowej
Fot. Hoymiles

Popularność fotowoltaiki balkonowej rośnie, a chiński Hoymiles jest kolejnym producentem, który w ostatnim czasie wprowadza rozwiązanie przeznaczone dla tego segmentu PV.

Niewielki magazyn energii elektrycznej MS-A2 wprowadzony został niedawno do portfolio chińskiego producenta Hoymiles , który jest znany głównie jako producent mikroinwerterów.

MS-A2 to magazyn energii elektrycznej o pojemności 2240 Wh, bazujący na technologii ogniw litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP). Jego wymiary wynoszą 455 x 220 x 457 mm przy masie 32 kg. Urządzenie może pracować zarówno w warunkach zewnętrznych (IP65), jak i wewnątrz.

REKLAMA

Na wejściu urządzenie obsługuje maksymalną moc fotowoltaiki 1800 W (napięcie 230V, maksymalny prąd 7,83 A). Jest ona dostarczana do MS-A2 za pośrednictwem mikrofalownika odpowiadającego za konwersję prądu stałego generowanego przez moduły PV na prąd przemienny (AC). Na wyjściu magazyn energii MS-A2 oferuje maksymalną moc 0,8 kW przy maksymalnym prądzie 3,48 A.

Producent szacuje, że żywotność magazynu energii MS-A2 bez znaczącej degradacji parametrów to przynajmniej 6 tys. cykli ładowania.

Sprzężenie prądu przemiennego

Jak opisuje Hoymiles, w przypadku fotowoltaiki balkonowej i chęci jej zintegrowania z magazynem energii należy podłączyć moduły fotowoltaiczne do systemu magazynowania energii, a następnie magazyn podłącza się do mikroinwertera, który odpowiada za konwersję prądu stałego wygenerowanego za pośrednictwem modułów fotowoltaicznych na prąd przemienny, czyli taki, który płynie w naszych gniazdkach. W celu przekazywania energii do gniazdka instalację w ostatnim etapie podłącza się do niego za pośrednictwem wtyczki Schuko.

REKLAMA

Tymczasem w magazynie energii MS-A2 zamysł jest odwrotny. W tym przypadku mikroinwerter jest podłączony bezpośrednio do balkonowych modułów fotowoltaicznych, odpowiadając za konwersję prądu DC na AC. Następnie magazyn energii podłączony do mikroinwertera jest za jego pośrednictwem ładowany prądem przemiennym. Na koniec magazyn MS-A2 podłącza się do gniazdka domowego za pośrednictwem wtyczki Schuko.
.

.
Zdaniem Hoymiles takie rozwiązanie oferuje większą kompatybilność mikroinwerterów z magazynem energii producenta. Co więcej, w jednej z wypowiedzi udzielonej portalowi PV Magazine przedstawiciel Hoymiles przekazał, że magazyn MS-A2 jest kompatybilny ze wszystkimi mikroinwerterami dostępnymi na rynku.

Obecnie nowy magazyn energii Hoymiles dostępny jest w przedsprzedaży. Na stronie jednego z dystrybutorów kosztuje 1249 euro (około 5370 zł). Przewidywany termin rozpoczęcia realizacji wysyłek to druga połowa sierpnia br.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

2400pln za 1kWh pojemności — was Chrystus opuścił……

haha a ja płaczę że drogo przy magazynie za 300 PLN za kWh xD

Kto poniesie koszty ewentualnego pożaru? Przecież to jest tykająca bomba

Jakiego pożaru jak to są ogniwa LFP.

Artuś umiesz czytać dziecko to to PLF więc nie bucz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA