Magazyny energii: przyszłość OZE, którą w Eko Prime budujemy już dziś!

Magazyny energii: przyszłość OZE, którą w Eko Prime budujemy już dziś!
Fot. Eko Prime

Konieczność zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w sytuacji, w której warunki atmosferyczne nie pozwalają na wytwarzanie energii ze słońca czy wiatru, była przez lata główną barierą dla transformacji energetycznej. Nowe technologie umożliwiające magazynowanie energii, kolejne generacje ogniw oraz efektywne systemy zarządzania energią (EMS i HEMS) stanowią odpowiedź na pytania sceptyków i mogą stać się kluczem do wzrostu udziału OZE w miksie energetycznym.

W Eko Prime rozumiemy wyzwania współczesności, dlatego wiele z realizowanych przez nas inwestycji jest wyposażonych w magazyny energii. O jednej z największych tego typu instalacji w Polsce opowiemy więcej w dalszej części artykułu. Zaczniemy jednak od przedstawienia technicznych i prawnych uwarunkowań samych magazynów energii oraz dostępnych możliwości finansowania tego typu inwestycji.

Zmiany w Prawie energetycznym uwzględniają doprecyzowanie definicji zarówno magazynu energii, jak i samego procesu magazynowania, a także regulują obowiązek wpisu do rejestru operatora sieci bądź posiadania koncesji.

Uzyskanie koncesji jest obowiązkiem właścicieli magazynów o łącznej mocy zainstalowanej wyższej niż 10 MW.

Zaproponowane zmiany nie odnoszą się w żaden sposób do pojemności magazynów energii.

Rozwiązanie głównej bolączki OZE

Zmienne warunki atmosferyczne uniemożliwiające ciągłą pracę instalacji fotowoltaicznych i farm wiatrowych stanowiły przez lata główny hamulec rozwoju energetyki odnawialnej. Dyskusje o konieczności zmiany miksu energetycznego w kierunku wykorzystania na większą skalę energii ze słońca czy wiatru były często ucinane przez sceptyków, którzy poddawali w wątpliwość możliwość zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego przez OZE.

Magazyny energii to krok w stronę większej dostępności taniej, ekologicznej energii elektrycznej, dodatkowe zabezpieczenie odbiorców oraz sposób na stabilizację systemu energetycznego. Odpowiednia pojemność magazynów pozwala na wykorzystanie OZE także w przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych, umożliwiając redukcję kosztów działalności i emisji CO2 wszędzie tam, gdzie koniecznością jest całodobowy dostęp do energii, np. w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją w trybie ciągłym.

W przypadku zastosowań przemysłowych magazyny energii nie tylko umożliwiają lokalne bilansowanie energii pochodzącej z OZE, ale także mogą służyć jako bufor w przypadku zwiększonego zapotrzebowania, umożliwiając bardziej efektywne zarządzanie kosztami.

Ponadto przemysłowe magazyny energii pozwalają przedsiębiorcom redukować straty generowane w związku z lokalnymi ograniczeniami jednostek wytwórczych, również poprzez ładowanie magazynów w czasie obowiązujących najniższych cen jednostkowych energii.

Rosnąca pojemność zainstalowanych magazynów energii to dobra wiadomość również z punktu widzenia instytucji zarządzających siecią energetyczną: możliwość magazynowania nadwyżek znacząco zwiększa elastyczność systemu i pozwala uniknąć niebezpiecznego przeciążenia sieci przesyłowej podczas szczytu produkcji energii z OZE, symetryzując i stabilizując napięcie w sieci. Z tej perspektywy odpowiednio pojemny system magazynów energii może stanowić korzystniejszą alternatywę dla przebudowy aktualnie eksploatowanej sieci, przy okazji obniżając koszty i ograniczając negatywny wpływ energetyki na środowisko naturalne.

Eko Prime od trzynastu lat dostarcza innowacyjne rozwiązania z branży OZE, projektując i montując instalacje fotowoltaiczne wyposażone w magazyny energii. Każda inwestycja jest poprzedzona kompleksową analizą potrzeb naszych partnerów, dzięki czemu możemy zaproponować dedykowany projekt, który sprosta oczekiwaniom inwestora. Zachęcamy do kontaktu i skorzystania z darmowej konsultacji.

Zbudowaliśmy jedną z największych elektrowni fotowoltaicznych w układzie wschód-zachód z magazynem energii

Bogate doświadczenie pozwala nam na realizowanie ambitnych, innowacyjnych projektów, które wpisują się w obowiązujące trendy i odpowiadają na wyzwania współczesności i przyszłości.

Firma Eko Prime zaprojektowała i wykonała elektrownię fotowoltaiczną o mocy 12 MW w układzie wschód-zachód, o zerowym eksporcie energii do sieci, dla nowego zakładu Elemental Strategic Metals Sp. z o.o. w Zawierciu. Projekt elektrowni został opracowany wspólnie z magazynem energii o pojemności 10 MWh zintegrowanym z nowoczesnym systemem zarządzania energią. Dzięki tej inwestycji nowy zakład recyklingu baterii w Zawierciu może przez większość czasu korzystać z energii słonecznej, zmniejszając swój ślad węglowy i ograniczając koszty działalności.

Oparte na sztucznej inteligencji oprogramowanie EMS zwiększa efektywność całej instalacji i umożliwia korzystanie z zielonej energii także wtedy, gdy farma fotowoltaiczna nie pracuje lub pracuje z niewielką mocą. Nowoczesny system zarządzania pozwala wykorzystać pełnię potencjału zainstalowanych urządzeń, zapewniając dostęp do taniej, zielonej energii przez większą część doby.

Magazyn energii został zintegrowany z opracowanym przez specjalistów Elemental Strategic Metals Sp. z o.o. systemem rozładowywania baterii, dzięki któremu możliwe jest odzyskiwanie energii resztkowej, która jest gromadzona przez magazyn, a potem wykorzystywana w procesach produkcyjnych.

Odpowiednia, starannie zaplanowana lokalizacja inwestycji oraz układ paneli wschód-zachód umożliwiają „wypłaszczenie” krzywej produkcji energii, maksymalizując efektywność elektrowni fotowoltaicznej w perspektywie pełnego zakresu nasłonecznienia w ciągu dnia.

Firma Eko Prime, dzięki doświadczeniu specjalistów i menedżerów, odegrała główną rolę w tym imponującym przedsięwzięciu, dostosowując projekt do specyficznych potrzeb inwestora, zapewniając wsparcie na poszczególnych etapach prac oraz dbając o wysoki poziom technologiczny wszystkich części składowych.

Bartłomiej Susik, prezes Eko Prime, podsumowuje zaangażowanie w ten projekt następująco”

Jako firma Eko Prime od wielu lat zajmujemy się budowaniem elektrowni słonecznych. Cieszymy się, że wykonaliśmy farmę fotowoltaiczną dla ELEMENTAL Strategic Metals Sp. z o.o. Ta inwestycja to najlepszy przykład ekologicznych działań zarówno pod kątem recyklingu elektrośmieci, jak i ograniczenia emisji spalin poprzez wytwarzanie własnej zielonej energii elektrycznej, zapewniającej bezpieczeństwo energetyczne dla całego przedsiębiorstwa.

Dla kogo przeznaczone są magazyny energii? Przegląd dostępnych dotacji dla przedsiębiorców

Z myślą o przedsiębiorcach NFOŚiGW uruchomił program Energia Plus. Dofinansowanie mające na celu „zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko, w tym poprawę jakości powietrza” przyjmuje postać pożyczek na warunkach rynkowych lub preferencyjnych. Kwota pożyczki może wynieść od 0,5 do 500 mln złotych, a pozyskane w ten sposób środki mogą pokryć nie więcej niż 85 proc. kosztów kwalifikowanych.

Istnieje możliwość umorzenia części kwoty pożyczki, ale nie więcej niż 1 mln zł. Umorzenie nie może stanowić więcej niż 10 proc. wypłaconej kwoty.

Skontaktuj się z Eko Prime

Jeśli jesteś zainteresowany budową tego typu instalacji, skontaktuj się z nami. W Eko Prime przeprowadzimy Cię przez kolejne etapy inwestycji, pomagając w uzyskaniu wymaganych zgód i analizując dostępne opcje finansowania. Zajmiemy się projektem i jego realizacją, a po zakończeniu budowy zaproponujemy wsparcie serwisowe.

Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 537 509 510 lub mailowo na adres b.susik@ekoprime.pl

 

Eko Prime – materiał sponsorowany