Engie buduje jeden z największych magazynów energii w Europie
Rozpoczęła się budowa ogromnego bateryjnego magazynu energii (BESS) w Belgii. Instalacja uzyskała pozwolenie na budowę rok temu, a jesienią 2023 r. wygrała aukcję mocy.
Magazyn energii budowany przez międzynarodowy koncern energetyczny Engie powstanie na terenie zakładu firmy w Vilvoorde w Belgii. Planowana moc i pojemność BESS wyniesie 200 MW/800 MWh. Instalacja zajmie teren o powierzchni 3,5 ha.
Jak podaje deweloper, bateryjny magazyn energii w Vilvoorde będzie przechowywać energię w 320 jednostkach akumulatorowych o wymiarach 25 x 4 x 3 m (Engie nie ujawnił dostawcy baterii). Planowana pojemność 800 MWh odpowiada zapotrzebowaniu 96 tys. gospodarstw domowych. Magazyn podłączony będzie do krajowej sieci obsługiwanej przez operatora Elia, z którym Engie podpisało 15-letnią umowę.
Dwuetapowa budowa magazynu BESS Vilvoorde
Istotnym kamieniem milowym projektu było uzyskanie pozwolenia na budowę w lipcu 2023 r. Następnie w październiku 2023 r. magazyn energii uzyskał wsparcie w ramach aukcji mocy.
Engie podaje, że projekt BESS Vilvoorde zostanie uruchomiony w dwóch etapach. Najpierw – we wrześniu 2025 r. – ruszyć ma część o mocy 100 MW, później – w styczniu 2026 r. – deweloper uruchomi kolejne 100 MW.
– Wraz z rosnącym udziałem energii odnawialnej w miksie energetycznym kluczowy staje się wkład bateryjnych systemów magazynowania energii w zapewnienie niezawodności i bezpieczeństwa systemów energetycznych. Baterie umożliwią absorpcję szczytów produkcji energii odnawialnej i uwolnienie tej energii, gdy produkcja jest niższa, a zużycie wyższe. Te elastyczne rozwiązania pomogą zatem przyspieszyć rozwój odnawialnych źródeł energii i transformację energetyczną – powiedział Sébastien Arbola, wiceprezes wykonawczy odpowiedzialny za działalność Flex Gen & Retail w Engie.
Firma rozwija też dwa inne projekty bateryjnych magazynów energii w Belgii, dla których uzyskała już pozwolenia. To magazyny w Kallo (100 MW/400 MWh) i Drogenbos (80 MW/320 MWh). Engie zamierza osiągnąć 10 GW mocy zainstalowanej w magazynach energii na całym świecie do 2030 r. Na koniec 2023 r. grupa miała 1,3 GW mocy BESS w eksploatacji i 3,6 GW zabezpieczonych w fazie rozwoju.
Największy magazyn energii w Europie
Rynek magazynów energii w Belgii jest jednym z najbardziej aktywnych w Europie, choć największe systemy BESS działają obecnie w Wielkiej Brytanii. W ostatniej belgijskiej aukcji mocy zakontraktowano wsparcie dla projektów o łącznej mocy 357 MW.
Największy obecnie magazyn energii w Europie pod względem pojemności to uruchomiony jesienią 2023 r. Bumpers Battery Energy Storage System. Zlokalizowany jest w Buckinghamshire w Wielkiej Brytanii i należy do brytyjskiej spółki Harmony Energy Income Trust (HEIT). Moc magazynu wynosi 99 MW, a jego pojemność to 198 MWh.
Obecnie do Harmony Energy należą dwa z trzech największych działających magazynów energii w Europie. Wcześniejszym liderem był bowiem zbudowany przez tę spółkę projekt Pillswood o parametrach 98 MW/196 MWh. Został on uruchomiony w Yorkshire w listopadzie 2022 r.
Ogromne projekty BESS w rozwoju
Planowana pojemność magazynu Engie według założeń przekroczy parametry największej obecnie instalacji BESS w Europie. Wcześniej jednak ma zostać uruchomiony – także w Belgii – magazyn budowany przez holenderskie przedsiębiorstwo energetyczne Eneco. System o parametrach 50 MW/200 MWh ma ruszyć do końca 2024 r. Więcej na ten temat w artykule: Takiej pojemności nie miał jeszcze żaden europejski magazyn energii.
Ponadto w budowie są kolejne bateryjne magazyny energii, które w momencie uruchomienia BESS Vilvoorde mogą być od niego większe. Należy do nich projekt Trafford BESS, który zakłada budowę magazynu o mocy i pojemności aż 1040 MW/2080 MWh. Buduje go brytyjski deweloper Carlton Power w regionie Greater Manchester. Według zapowiedzi ta potężna instalacja ma zostać ukończona w ostatnim kwartale 2025 r. Więcej o tym projekcie w artykule: To będzie największa bateria na świecie.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.