Europa podwoiła inwestycje w magazyny energii. Dzięki prosumentom

Europa podwoiła inwestycje w magazyny energii. Dzięki prosumentom
BMZ

Niemal 100-proc. wzrost inwestycji odnotował w ubiegłym roku europejski rynek magazynów energii. Segment prosumencki pozwolił utrzymać pozycję europejskiego lidera Niemcom. Do pierwszej piątki weszli Czesi – również dzięki inwestycjom prosumentów.  

Raport na temat obecnej kondycji i perspektyw europejskiego rynku bateryjnych magazynów energii pt. „European Market Outlook for Battery Storage 2024-2028” wydało branżowe stowarzyszenie SolarPower Europe (SPE). Z raportu wynika, że w 2023 r. w Europie zainstalowane zostały magazyny energii o pojemności 17,2 GWh, co oznacza wzrost o 94 proc. w stosunku do pojemności uruchomionej w 2022 r.

Na koniec ubiegłego roku całkowita pojemność bateryjnych magazynów energii w Europie wzrosła do 35,9 GWh. Tymczasem jeszcze pięć lat temu pojemność baterii na naszym kontynencie wynosiła łącznie niecałe 2 GWh.

REKLAMA

Boom w segmencie domowych magazynów energii

Zeszłoroczny wzrost europejskiego ryku magazynów opierał się aż w 70 proc. na segmencie domowych baterii. Wzrost instalacji baterii w europejskich domach był pokłosiem kryzysu energetycznego i drastycznego wzrostu cen energii z 2022 r. Przyczyniły się jednak do niego także zachęty inwestycyjne oferowane przez kilka europejskich państw.

Z 17,2 GWh pojemności w bateriach oddanych do użytku w Europie w zeszłym roku aż 12 GWh przypadło na segment domowych instalacji. W segmencie komercyjnym i przemysłowym (Commercial & Industrial, C&I) było to 1,6 GWh, a w segmencie sieciowym (Utility-scale) – 3,6 GWh.

 

Inwestycje w bateryjne magazyny energii w Europie w latach 2019-23. Dane w GWh.
Inwestycje w bateryjne magazyny energii w Europie w latach 2019-2023 (dane w GWh). Źródło: SolarPower Europe

Pierwsza piątka w Europie

Jak wnioskuje SolarPower Europe, inwestycje gospodarstw domowych w instalacje fotowoltaiczne współpracujące z domową baterią stają się na europejskim rynku energetycznym standardem.

Właśnie segment prosumencki pozwolił na otrzymanie pozycji europejskiego lidera w zakresie inwestycji w magazyny energii Niemcom. Nasi zachodni sąsiedzi uruchomili w zeszłym roku magazyny energii o pojemności 5,9 GWh. To wyraźna poprawa wyniku osiągniętego rok wcześniej (2,3 GWh).

Drugie miejsce utrzymali Włosi (3,7 GWh), a trzecie przypadło Wielkiej Brytanii, którą można uznać za europejskiego lidera, jeśli chodzi o wykorzystanie baterii do wspierania stabilności systemu elektroenergetycznego.

Co ciekawe, na piąte miejsce wskoczyli Czesi, którzy w 2023 r. potroili inwestycje w magazyny energii. Zainstalowali w zeszłym roku magazyny o pojemności 900 MWh – dla porównania: SPE szacuje całkowitą moc magazynów energii w Polsce na koniec ub.r. na 440 MWh.

REKLAMA

Ubiegłoroczny wzrost inwestycji w magazyny energii nasi południowi sąsiedzi zawdzięczają inwestycjom zrealizowanym głównie przez gospodarstwa domowe. Odpowiadały one za 80 proc. pojemności baterii oddanych do użytku w Czechach w 2023 r.

Największe europejskie rynki bateryjnych magazynów energii – pojemność magazynów uruchomionych kolejno w latach 2022 i 2023 (w GWh):

  • Niemcy: 2,3; 5,9
  • Włochy: 2; 3,7
  • Wielka Brytania: 1,4; 2,7
  • Austria: 0,5; 1
  • Czechy: 0,3; 0,9.

W dużych magazynach rządzi jeden rynek

Za 21 proc. zeszłorocznych inwestycji w magazyny energii w Europie odpowiadał segment sieciowy. W tym segmencie wzrost inwestycji to zasługa niemal w całości Wielkiej Brytanii. Kraj ten wyróżnia się korzystnymi regulacjami umożliwiającymi integrację magazynów z rynkiem elektroenergetycznym, co zapewnia dwustronne korzyści – zarówno dla inwestorów, jak i operatorów sieci.

Mimo zeszłorocznego wzrostu Europa ma nadal stosunkowo niewielkie znaczenie na globalnej mapie inwestycji w magazyny energii. Baterie uruchomione na naszym kontynencie w zeszłym roku stanowiły tylko 15 proc. inwestycji zrealizowanych na całym świecie. Według danych SolarPower Europe, o ile w ubiegłym roku Europa odnotowała 94-proc. wzrost inwestycji w magazyny, o tyle wzrost globalnego rynku magazynów był jeszcze większy (133 proc.).

Prognoza inwestycji w magazyny energii w Europie na ten rok może skutkować jeszcze niższym udziałem Europy w globalnym rynku magazynów. Analitycy SPE szacują, że w 2024 r. inwestycje w magazyny wzrosną na naszym kontynencie w mniejszym stopniu niż w zeszłym roku – o 31 proc. Ma to wynikać ze zmniejszenia inwestycji w segmencie gospodarstw domowych.

SolarPower Europe zapowiada jednocześnie ponowne odbicie rynku w 2025 r. Przyczyni się do niego segment magazynów sieciowych i realizowanych w segmencie przedsiębiorstw.

Europa nadal nieprzygotowana na magazyny energii

Mimo tych prognoz eksperci europejskiego stowarzyszenia branży fotowoltaicznej pozostają sceptyczni co do tego, że Europie uda się osiągnąć poziom 200 GW zainstalowanych magazynów do 2030 r. Zdaniem SPE właśnie takiej zainstalowanej mocy w bateriach potrzebuje europejska fotowoltaika.

W większości krajów Europy inwestycje w magazyny energii wciąż napotykają wiele przeszkód, takich jak brak strategii, sygnałów cenowych, regulacji w zakresie elastyczności, podwójne opodatkowanie oraz niekorzystne zasady przyłączania do sieci hybrydowych instalacji OZE – wyliczają eksperci SolarPower Europe. – Budowa elastyczności poprzez wykorzystanie baterii to nie tylko debata techniczna, którą należy pozostawić organom regulacyjnym. Ta kwestia wymaga nadzoru politycznego i ustalenia priorytetów, jeśli Europa naprawdę chce strukturalnie rozwiązać za pomocą odnawialnych źródeł energii swoje problemy związane z bezpieczeństwem energetycznym – podkreśla SolarPower Europe.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.