OX2 sprzedaje swój pierwszy magazyn energii
Magazyn energii zbudowany przez dewelopera wywodzącego się ze Szwecji zmienia właściciela. Pierwsza inwestycja magazynowa OX2 przejdzie w ręce spółki Flower.
Transakcja między szwedzkimi przedsiębiorstwami OX2 i Flower dotyczy bateryjnego magazynu energii Bredhälla zlokalizowanego w gminie Uppvidinge w południowej Szwecji. OX2 rozpoczęło budowę tego obiektu pod koniec 2022 r.
Magazyn energii Bredhälla to pierwsza taka inwestycja OX2. Jego moc wynosi 42,5 MW, a pojemność to 42,5 MWh. Baterie litowo-jonowe umieszczone są w 20 kontenerach. Po oddaniu magazynu do użytku OX2 będzie odpowiedzialne za techniczne i komercyjne zarządzanie obiektem w ramach 10-letniej umowy.
Zmiana właściciela
Niedawno OX2 podpisało z Flower, szwedzką firmą działającą w branży technologii energetycznych i magazynowania energii, umowę dotyczącą sprzedaży magazynu energii Bredhälla. Transakcja jest uzależniona od zgody szwedzkich władz i Svenska Kraftnät – operatora systemu przesyłowego. Ma zostać zamknięta w drugim kwartale 2024 r.
– Z przyjemnością ogłaszamy sprzedaż Bredhälla, pierwszego projektu magazynowania energii, który został zainicjowany i opracowany przez OX2. W ciągu ostatnich kilku lat zbudowaliśmy silne portfolio w zakresie magazynowania energii, która jest technologią stanowiącą ważny czynnik wspierający trwającą transformację energetyczną – powiedział Paul Stormoen, CEO OX2.
Magazyn energii Bredhälla będzie świadczyć usługi pomocnicze dla operatora Svenska Kraftnät w celu zapewnienia stabilności sieci elektroenergetycznej. Ma być również uczestnikiem rynku hurtowego.
– Cieszymy się, że osiągnęliśmy porozumienie w sprawie projektu Bredhälla z OX2. Ten strategiczny dodatek do naszego portfolio pozwala nam opracowywać nowe produkty i strumienie przychodów dla elastycznych aktywów, ostatecznie przyspieszając transformację energetyczną – skomentował John Diklev, CEO i założyciel Flower.
Magazyny energii OX2
Jak podaje szwedzki koncern OX2, który działa także w obszarach energetyki wiatrowej i słonecznej, całkowite portfolio jego projektów w zakresie magazynowania energii obejmuje obiekty o łącznej mocy około 1 GW. Są one rozwijane w Szwecji, Finlandii, Polsce, Włoszech i Australii.
Na rynku polskim firma pod koniec 2022 r. zakontraktowała obowiązek mocowy dla magazynu energii o mocy 50 MW i pojemności 100 MWh w aukcji głównej rynku mocy na rok 2027. Kontrakt obejmuje okres 17 lat.
Magazyn energii powstać ma w południowej Polsce, w województwie podkarpackim. Jego uruchomienie koncern zaplanował do 2027 r.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.