REKLAMA
 
REKLAMA

Orsted postawi magazyn energii przy największej farmie wiatrowej na świecie

Orsted postawi magazyn energii przy największej farmie wiatrowej na świecie
fot YouTube/The Tesla Space

Energia produkowana przez ogromną morską farmę wiatrową u wybrzeży Wielkiej Brytanii w przyszłości trafi częściowo do potężnego bateryjnego magazynu energii. Po pełnym uruchomieniu będzie to jeden z największych takich obiektów w Europie.  

Akumulatorowy system magazynowania energii wyposażony w baterie Tesli zbudowany zostanie przy infrastrukturze zbudowanej w celu wyprowadzenia mocy z morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3. Deweloper podjął ostateczną decyzję inwestycyjną w tej sprawie.

Swój magazyn energii Orsted zainstaluje w Swardeston w hrabstwie Norfolk, we wschodniej części Anglii. W tym samym miejscu znajduje się stacja lądowa dla morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3. Umieszczenie magazynu na tym samym odcinku sieci ma zminimalizować ryzyko zakłóceń w dostawach energii dla okolicznych odbiorców.

REKLAMA

Parametry magazynu energii

System magazynowania energii przy farmie wiatrowej Hornsea 3 będzie miał moc 300 MW i pojemność 600 MWh. Jak wylicza Orsted, odpowiada to dziennemu zużyciu energii przez 80 tys. brytyjskich domów.

Magazyn ma zwiększyć stabilność dostaw energii w Wielkiej Brytanii i wpłynąć na ograniczenie zmienności cen. W okresach wietrznych i słonecznych, kiedy produkcja energii elektrycznej przewyższa zapotrzebowanie, instalacja będzie przechowywać nadwyżkę energii. Następnie w okresach zapotrzebowania bateria będzie rozładowywana, aby pomóc zrównoważyć sieć. Dzięki temu magazyn pomoże również zmniejszyć zmienność cen dla konsumentów, zapewniając dostawy energii także w okresach szczytowych, kiedy jest ona droższa.

Po ukończeniu budowy i pełnym uruchomieniu zaplanowanego magazynu energii przy Hornsea 3 będzie to jeden z największych takich obiektów w Europie. Według planów magazyn ruszy do końca 2026 r.

Największa morska farma wiatrowa na świecie

Farma wiatrowa Hornsea 3 budowana na brytyjskich wodach, 160 km od Yorkshire, ma osiągnąć moc zainstalowaną 2,9 GW. W tej samej strefie Orsted ma już morskie farmy wiatrowe Hornsea 1 (1,2 GW) i Hornsea 2 (1,3 GW). Pod koniec 2023 r. koncern podjął ostateczną decyzję inwestycyjną dotyczącą budowy Hornsea 3.

Łącznie trzy etapy projektu Hornsea będą miały moc 5,4 GW. Będzie to wówczas największa morska farma wiatrowa na świecie. Orsted wspominał też o ewentualnym rozwoju w przyszłości kolejnego etapu – Hornsea 4 o mocy do 2,6 GW.

REKLAMA

Więcej na temat morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3 w artykule: Duńczycy rozpoczną kolejny etap największej farmy wiatrowej na świecie.

Magazyny energii przy morskich farmach wiatrowych

Orsted uznaje akumulatorowe systemy magazynowania energii za naturalny dodatek do działalności związanej z wytwarzaniem energii z wiatru morskiego. W ten sposób nie tylko może zapewnić usługi uzupełniające i dodatkowy profil przychodów, ale też wspiera rozwój brytyjskiej infrastruktury umożliwiającej integrację OZE.

Wielka Brytania jest jednym z największych na świecie rynków morskiej energetyki wiatrowej. To także region, w którym działa najwięcej morskich farm Orsted.

Nasze 12 działających morskich farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii dostarcza ogromną ilość czystej energii do sieci. Bateria pomoże zapewnić, że energia odnawialna będzie wykorzystywana w najlepszy możliwy sposób – przechowa ją, gdy zapotrzebowanie jest niższe, a następnie uwolni ją z powrotem do systemu, gdy będzie potrzebna. Zmaksymalizuje w ten sposób potencjał energii odnawialnej, zapewniając jednocześnie większe bezpieczeństwo energetyczne i wartość dla konsumentów. Dzięki tej inwestycji znacznie powiększamy rosnące portfolio rozwiązań magazynowania Orsted połączonych z lądowymi i morskimi zasobami odnawialnymi – skomentował Duncan Clark, dyrektor na Anglię i Irlandię w Orsted.

Duński koncern obecnie ma w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych projekty magazynowe o łącznej mocy 660 MW i pojemności 1850 MWh (łącznie z projektem przy Hornsea 3). Ponadto analizuje możliwości zainstalowania kolejnych systemów magazynowania o mocy powyżej 2 GW w Wielkiej Brytanii, Irlandii i USA.

W Polsce Orsted wspólnie z Polską Grupą Energetyczną realizuje morską farmę wiatrową Baltica o mocy 2,5 GW w ramach pierwszej fazy offshore.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA