REKLAMA
 
REKLAMA

Volkswagen zbuduje ogromny magazyn energii

Volkswagen zbuduje ogromny magazyn energii
fot. YouTube/Euronews

Grupa Volkswagen wchodzi w nowy segment biznesowy z marką Elli charging and energy. Zamierza rozwijać, budować i obsługiwać wielkoskalowe stacjonarne systemy magazynowania energii.

Volkswagen chce budować pod marką Elli magazyny energii, które w najbliższych latach będą coraz bardziej potrzebne w całej Europie i na świecie. Firma wskazuje, że w samych Niemczech eksperci firmy spodziewają się nawet 100-krotnego wzrostu zapotrzebowania na takie instalacje.

Widzimy duży potencjał finansowy w tym obszarze biznesowym i możliwość przekształcenia Elli w holistycznego dostawcę energii w Europie – mówi Giovanni Palazzo, CEO Elli.

REKLAMA

Magazyny energii Volkswagena będą wykorzystywać technologię bateryjną. Największe planowane instalacje mają osiągać moc do 350 MW i pojemność 700 MWh. Według firmy pierwszy taki magazyn może powstać w Niemczech już w 2025 r.

Jeden magazyn – prawie dwa razy więcej pojemności w skali kraju

Volkswagen zauważa, że uruchomienie magazynu energii o parametrach 350 MW/700 MWh niemal podwoiłoby całkowitą pojemność magazynowania dostępną obecnie w Niemczech. Teraz jest to bowiem około 1 GWh.

REKLAMA

Swoje bateryjne magazyny Elli będzie rozwijać i obsługiwać we współpracy z partnerami w całym łańcuchu wartości. W przyszłości magazyny te mają być wykorzystywane do zaopatrywania w energię klientów Volkswagena oraz handlu na rynku energii. W ten sposób koncern chce wnosić wkład w stabilizację i zwiększenie wydajności sieci energetycznych.

Niemcy i Europa potrzebują wystarczających rozwiązań w zakresie magazynowania energii, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu i zrekompensować niestabilne zasilanie energią odnawialną. Nasza inwestycja w stacjonarne bateryjne systemy magazynowania energii jest zatem znaczącym wkładem w zrównoważoną transformację dostaw energii – mówi Thomas Schmall, członek zarządu Grupy Volkswagen ds. technologii.

Gwałtownie rosnące zapotrzebowanie na rozwiązania magazynowe wynikają z dynamicznego rozwoju OZE. Według danych Federalnej Agencja Sieci (Bundesnetzagentur) tylko w 2023 r. w Niemczech z powodu braku wystarczających zdolności magazynowania odnawialne źródła nie wygenerowały około 10,5 TWh energii. Instytut Fraunhofer ISE szacuje zapotrzebowanie na systemy magazynowania energii w akumulatorach na ponad 100 GWh do 2030 r.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA