REKLAMA
 
REKLAMA

Indyjski start-up będzie magazynować energię, wykorzystując piasek

Indyjski start-up będzie magazynować energię, wykorzystując piasek

Pilotażowa instalacja do magazynowania energii z wykorzystaniem piasku ma udowodnić potencjał tego rozwiązania, szczególnie we współpracy z wielkopowierzchniowymi farmami fotowoltaicznymi i wiatrowymi. Pojemność instalacji sięgnie 100 MWh.

Baud Resources to indyjski start-up, na którego czele stoi Dishant Mishra. Firma zajmuje się opracowywaniem technologii magazynowania energii z wykorzystaniem zjawiska grawitacji.

Co ważne – opracowany i planowany do wdrożenia w dużej skali projekt przechowywania energii wykorzystuje materiały takie jak piasek i odpady przemysłowe, co pozwoli znacząco zredukować koszty magazynowania, a także prowadzić proces przy wykorzystaniu surowców naturalnych/odpadowych.

REKLAMA

Wyższa wydajność

Koncepcja grawitacyjnego magazynu energii opracowanego przez Baud Resources opiera się na wykorzystaniu prostego napędu silnikowego, który odpowiada za wynoszenie ładunku (piasek/odpady przemysłowe/popiół itp.), wykorzystując nadwyżkę energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Może to być np. niedaleko położona farma fotowoltaiczna. Następnie, na żądanie, ładunek jest transportowany w dół pochyłego terenu (nachylenie terenu jest różne, a różnica między szczytem a dołem może wynosić od 20 do 40 metrów), dostarczając energię w okresie większego zapotrzebowania.

Zdaniem start-upu rozwiązanie to doskonale nadaje się do długotrwałego przechowywania energii, zapewnia bowiem wysoką wydajność i niskie koszty magazynowania. Magazyn może być budowany w okolicach dużych farm wiatrowych i fotowoltaicznych, na terenach byłych kopalni lub obszarów przeznaczonych do rekultywacji. Co ważne – system Baud może przyjmować prąd stały bezpośrednio z paneli fotowoltaicznych, eliminując tym samym potrzebę zastosowania falownika i ograniczając straty wynikające z jego pracy (konwersja prądu stałego na przemienny odbywa się na późniejszym etapie).

Wydajność grawitacyjnego systemu magazynowania energii wykorzystującego często odpadowe materiały może być również wyższa niż innych, trudniejszych w implementacji rozwiązań. W 2023 r. mówiło się o tym, że technologia Baud Resources zapewnia około 82 proc. sprawności, przy czym za cel firma ustanowiła sobie osiągnięcie 90 proc. Taka sprawność procesu magazynowania energii może śmiało konkurować z elektrowniami szczytowo-pompowymi.

REKLAMA

Pilotażowy projekt 100 MWh

W ramach prac rozwojowych Baud Resources wykonał już prototypową instalację Vivek-1, następnie Vivek-2 (o pojemności 20 kWh), a później pojawiła się pierwsza komercyjna instalacja Sanchay Shakti o pojemności 10 MWh.

Według najnowszych doniesień indyjski start-up planuje teraz wybudować kolejną pilotażową instalację o pojemności 100 MWh, która będzie oferować uśredniony koszt magazynowania na poziomie około 2,5 INR/kWh (około 0,12 zł/kWh). Instalacja, zgodnie z zapowiedziami firmy, ma być gotowa w 2025 r.

Należy również dodać, że Baud Resources zabezpieczyło dodatkowe fundusze na rozwój, które pozyskało od Skody Auto. Obecnie prowadzi także rozmowy z dwoma potencjalnymi „dużymi” klientami na temat wdrożenia kolejnych magazynów energii.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

MlaskaczWaflami 05-06-2024 23:17

Jakaś hinduska ściema, w dodatku taka wysoka sprawność, bajerować to oni potrafią jak mało kto :>

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA