Magazyn energii dla fotowoltaiki balkonowej – nowość na rynku
Ten magazyn energii został opracowany z myślą o właścicielach niewielkich balkonowych systemów fotowoltaicznych. Bateria będzie kompatybilna z szerokim zakresem modułów.
Wywodząca się z miasta Fremont w stanie Kalifornia firma Jackery zajmuje się produkcją przenośnych (składanych) modułów fotowoltaicznych oraz mobilnych magazynów energii. W najnowszym komunikacie producent poinformował o wprowadzeniu do sprzedaży magazynu energii Jackery Navi 2000 przeznaczonego dla fotowoltaiki balkonowej.
Pełna kompatybilność
Jackery informuje, że magazyn energii Navi 2000 ma być urządzeniem składającym się z systemu magazynowania energii (nie wiemy, na jakiej technologii ogniw będzie się opierać), zintegrowanego z nim sterownika fotowoltaicznego oraz EMS (Energy Management System).
W podstawowej wersji urządzenia nie przewiduje się sprzedaży łącznie z modułami fotowoltaicznymi. Jednakże, jak zaznacza producent, Navi 2000 będzie kompatybilny ze wszystkimi modułami posiadającymi złącza MC4. Oprócz standardowych paneli PV do banku energii będzie można również podłączyć elastyczne moduły produkowane przez Jackery i dostępne w oddzielnej sprzedaży.
Prosty i elastyczny bank energii
Magazyn energii Navi 2000 ma być prosty w instalacji zarówno w kontekście podłączenia do niego modułów fotowoltaicznych, jaki i podłączenia magazynu do sieci elektrycznej. Dokonuje się tego za pomocą standardowej wtyczki Schuko.
W podstawowej wersji system magazynowania energii ma oferować 2 kWh pojemności (prawdopodobnie brutto), jednak po rozbudowie można wykonać system o maksymalnej pojemności wynoszącej 8 kWh (prawdopodobnie brutto). Urządzenie jest zgodne z normami IEC 62109-1 oraz 62109-2 i może pracować w zakresie temperatur od -20 do +55 st. C. Urządzenie ma być objęte 10-letnią gwarancją.
Zgodnie z komunikatem Jackery pierwszy instalacja balkonowa z systemem magazynowania energii Navi 2000 zostanie uruchomiona na terenie Niemiec w czerwcu.
Obecnie na stronie producenta nie ma karty katalogowej produktu ani opisu technicznego. Z wiadomości opublikowanych na portalu PV Magazine dowiadujemy się natomiast, że cena urządzenia ma nie przekraczać 2000 euro (około 8550 zł), a osoby, które zamówią produkt w przedsprzedaży, będą mogły otrzymać rabat w wysokości 399 euro (około 1700 zł).
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
polecili mi taki w hymon. sprawdza sie jak na razie 🙂
No to jak dojedzie do Polski to 15 tys. Okazja, tylko brać. Kiedy zapisy do kolejki?
kWh – brutto?
Kto cię tego uczy – już taki mądry jesteś, geny ot co,!!!!
W Polsce będzie w tej samej cenie co w Niemczech 😊
A ja kupiłem małą elektrownię atomową !!😂😂 Buahaha! Dzisiaj wybuchają butle jutro magazyny energii! Ten co napisał ten artykuł niech napisze z ekonomicznego pkt widzenia kiedy Toto się zwróci ! Wam już zielone obszczym,u,r,y kompletnie na temałe rozumki padło!!!
Czemu taki drogi? Przecież energia ze słońca i wiatru nic nie kosztuje. Tak przynajmniej twierdzą różni ekonawiedzeni.
AC 120V bardzo przydatne w Europie…pfff
Następny elektrośmieć, ile prądu można kupić za te pieniądze.
Fotowoltaiki balkonowa ma niemal 100 procentowa konsumpcję bo z reguły są to instalacje o mocy do 0.8 Jeśli ktoś ma w domu lodówke i włączy radio czy telewizor to skonsumuje calosć.
Magazyn energii dla balkonu to jakieś nieporozumienie. Ile to zmagazynuje energii przy tak małej instalacji gdzie pewno większość użytkownik skonsumuje i jeszcze straty przy ładowaniu i powtórnym przetwarzaniu na 230V.