Japoński producent wprowadził nowy magazyn energii LFP

Japoński producent wprowadził nowy magazyn energii LFP
Fot. Leapton

Leapton Energy oferuje magazyn energii przeznaczony dla prosumentów. Użytkownik końcowy może elastycznie wybrać pojemność systemu.

Leapton Energy był znany dotychczas na polskim rynku głównie jako producent modułów fotowoltaicznych. Teraz japońska firma poszerza swoją ofertę o magazyn energii. W ramach tej kategorii produktowej japońska firma przedstawiła EH-A05, czyli system magazynowania energii elektrycznej do zastosowań domowych.

Cztery wersje do wyboru

Do budowy magazynu energii Leapton wykorzystał baterie litowo-żelazowo-fosforanowe (LiFePO4). Użytkownik może wybierać spośród czterech wersji urządzenia, charakteryzujących różną pojemnością.

REKLAMA

Najmniejsza jednostka – magazyn energii EH-A05 – oferuje 4,6 kWh pojemności netto (5,12 kWh brutto). Kolejne trzy to następujące po sobie wielokrotności wartości podstawowej, odpowiednio 9,2; 13,8 oraz 18,4 kWh netto (10,24; 15,36 oraz 20,48 kWh brutto).

Najmniejsza jednostka charakteryzuje się napięciem nominalnym na poziomie 102,4 V (zakres operacyjny (91,1-115,2 V). Maksymalny prąd ładowania/rozładowywania Leapton określił na 50 A (rekomendowana wartość to 25 A). Maksymalna moc ładowania/rozładowywania wynosi 5,12 kW (zalecana wartość jest o połowę mniejsza). Wymiary najmniejszej jednostki to 875 x 560 x 195 mm, a masa to 70 kg.

EH-A05 o największej pojemności 18,4 kWh netto ma nominalne napięcie wynoszące 409,6 V. Maksymalna i zalecana wartość prądu ładowania/rozładowywania są takie same jak w przypadku najmniejszej jednostki. Maksymalna moc ładowania/rozładowywania wynosi 20,48 kW (zalecana wartość jest o połowę mniejsza). Wymiary największej jednostki wynoszą 875 x 1400 x 195 mm, waży 235 kg.

REKLAMA

Jak określa producent, magazyn energii EH-A05, ma być prosty w instalacji. Montaż nie powinien zająć dłużej niż godzinę. System może pracować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz w zakresie temperatur od 0 do +50 st. C dla ładowania i od -20 do +50 st. C dla procesu rozładowywania.

Producent, zgodnie z dokumentem gwarancyjnym umieszczonym na oficjalnej stronie, oferuje 10-letni okres gwarancyjny liczony od momentu instalacji lub 180 dni od daty produkcji urządzenia (zależnie od tego, co nastąpi wcześniej). W dokumencie gwarancyjnym możemy również wyczytać, że pojemność magazynu EH-A05 po 144 miesiącach od momentu instalacji magazynu lub po 180 dniach od daty wyprodukowania nie powinna być niższa niż 70 proc. wartości nominalnej (powyższe obwarowane jest dodatkowymi kwestiami dotyczącymi m.in. temperatury pracy).

Również fotowoltaika

Oprócz systemów magazynowania energii Leapton Energy zajmuje się produkcją paneli fotowoltaicznych, oferując m.in. moduły o mocy wynoszącej aż 700 Wp. Jednostronny model LP210*210­M­66­NH oprócz wspomnianej mocy charakteryzuje się również sprawnością na poziomie 22,53 proc., co jest jednym z lepszych wyników na rynku. Został wykonany na bazie ogniw N-type TOPCon.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.