REKLAMA
 
REKLAMA

W Niemczech powstanie ogromna bateria. Z najnowszą chińską technologią

W Niemczech powstanie ogromna bateria. Z najnowszą chińską technologią
fot. Sungrow

W Saksonii-Anhalt w Niemczech powstanie ogromny magazyn energii wykorzystujący innowacyjną technologię chińskiego producenta. Sungrow po raz pierwszy zaprezentował ją w Europie wiosną tego roku.

Umowę dotyczącą systemu magazynowania energii realizowanego w środkowych Niemczech podpisał chiński producent falowników i magazynów energii Sungrow Power Suply oraz Nofar Energy, izraelski deweloper odnawialnych źródeł energii. Projekt zakłada budowę akumulatorowego magazynu energii o mocy 116,5 MW i pojemności 230 MWh. Powstanie on w Stendal, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt.

Technologia, na którą zdecydowali się deweloperzy projektu, ma zapewnić nie tylko doskonałą wydajność i bezpieczeństwo, ale też niższe koszty CAPEX i OPEX.

REKLAMA

Pierwsze wdrożenie takiego systemu BESS w Niemczech

Sungrow i Nofar Energy podpisały umowę dotyczącą magazynu energii na początku maja br. Jak podaje Sungrow, będzie to projekt przełomowy – po raz pierwszy bowiem w Niemczech wykorzystany zostanie najnowszy, chłodzony cieczą system magazynowania energii PowerTitan2.0. Został on premierowo zaprezentowany w Europie podczas wydarzenia Power Up Your Future – Sungrow PowerTitan2.0 Experience Day. Odbyło się ono 7 marca w Madrycie.

PowerTitan2.0 to magazyn energii chłodzony cieczą. W ramach zakontraktowanego systemu magazynowania systemy konwersji mocy (PCS) 2,5 MW i baterie o pojemności 5 MWh zintegrowane będą w kontenerach. Technologia Sungrow ma zwiększać wydajność i bezpieczeństwo magazynu przy jednoczesnym zmniejszeniu potrzebnych nakładów inwestycyjnych (CAPEX) i kosztów operacyjnych (OPEX).

 

magazyn energii Sungrow
Magazyn energii Sungrow. Źródło: Sungrow

W ubiegłym roku Sungrow realizował duże zamówienia na swoje magazyny energii z serii PowerTitan, przekraczając 10,5 GWh dostaw w skali globalnej. Producent wskazuje, że system PowerTitan2.0 nie zastępuje PowerTitan1.0, ale oferuje dodatkowe rozwiązanie, odpowiadając na potrzeby inwestorów.

Systemy BESS w Niemczech

Według analiz S&P Global Commodity Insights w latach 2024-2030 zainstalowanych zostanie ponad 140 GW akumulatorowych magazynów energii w Europie. Magazyny mają być istotnym elementem niemieckiego planu przechodzenia na odnawialne źródła energii. Do 2030 r. zachodni sąsiad Polski planuje osiągnięcie 80-proc. udziału OZE w produkcji energii.

REKLAMA

Wśród realizowanych w Niemczech magazynów energii znajduje się ogłoszony niedawno projekt BESS (Battery Energy Storage System) zaplanowany na terenie byłej elektrowni jądrowej w Nadrenii Północnej-Westfalii. Zbuduje go niemiecki komunalny dostawca usług energetycznych Westfalen Weser. Magazyn energii ma osiągnąć moc 120 MW i pojemność 280 MWh. Więcej na ten temat w artykule: Ogromny magazyn energii na terenie byłej elektrowni jądrowej.

Szereg inwestycji magazynowych na terenie Niemiec prowadzi także niemiecka spółka RWE. Są to zazwyczaj magazyny połączone z farmami fotowoltaicznymi. Wśród nich jest m.in. pracująca już instalacja w Garzweiler w Nadrenii Północnej-Westfalii na terenie kopalni odkrywkowej, uruchomiona na początku września 2023 r. Jej szczytowa moc to 19,4 MWp w PV i 6,5 MW w dwugodzinnym magazynie energii.

Kolejna inwestycja RWE, także w Nadrenii Północnej-Westfalii, to farma fotowoltaiczna o mocy 8,4 MW połączona z magazynem energii o pojemności 8 MWh. Ta instalacja hybrydowa zlokalizowana jest na terenie kopalni odkrywkowej Hambach.

Na początku ubiegłego roku RWE uruchomiło ogromny magazyn energii o parametrach 117 MW/128 MWh, wykorzystywany na potrzeby elektrowni RWE w Lingen i Werne.

Polskie inwestycje Nofar Energy

Izraelska spółka Nofar Energy, która zbuduje magazyn energii w Stendal, działa także na rynku polskim. W ubiegłym roku zakończyła budowę pierwszej farmy fotowoltaicznej realizowanej w ramach konsorcjum z firmą białostocką firmą Electrum. 

Farma fotowoltaiczna w miejscowości Krzywińskie w województwie warmińsko-mazurskim ma moc zainstalowaną 20 MW. Współpraca między Electrum i Nofar Energy zakłada opracowanie w Polsce projektów słonecznych i wiatrowych o mocy do 1,25 GW.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

ja bym uważała na tą chińską technologię…

No, no – uważaj. Tacy jak ty, uważni, bez tych chińskich baterii za chwilę będą ponosić koszty korzystania z energii elektrycznej 2x wyższy

Cenna uwaga, dlaczego? Bo się nie zajmą chińskie służby? Wow

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady