Nowy magazyn energii z Chin. Zerowa degradacja przez pierwsze 5 lat
Parametry najnowszego magazynu energii czołowego chińskiego producenta baterii są efektem udoskonaleń w obszarze ogniw LFP. Nowy magazyn oferuje zerową degradację przez 5 lat początkowej eksploatacji.
System magazynowania energii elektrycznej o nazwie Tener został opracowany i wprowadzony do masowej produkcji przez chińskiego producenta baterii i magazynów energii CATL. Jedną z najciekawszych informacji dotyczących nowego urządzenia jest to, że stopień jego degradacji przez okres pierwszych 5 lat eksploatacji ma wynosić 0.
Szereg udoskonaleń
Jak czytamy w materiale prasowym zamieszczonym na oficjalnej stronie producenta, w ramach opracowywania magazynu energii Tener CATL wprowadził szereg udoskonaleń pozwalających na pokonanie kolejnych barier w efektywniejszym przechowywaniu energii. Wykorzystano m.in. biomimetyczne SEI (solid electrolyte interphase), czyli biomimetyczną interfazę stałego elektrolitu. Umożliwia ona transport jonów litu, zapobiegając jednocześnie dalszemu rozkładowi elektrolitu. Jak donoszą naukowcy, tworzenie SEI ma kluczowe znaczenie dla stabilności cyklicznej i wydajności ogniw, ponieważ pomaga zapewnić długoterminową stabilność utrzymywania pojemności ładunku.
Nowy magazyn energii CATL, wykorzystujący ogniwa litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP) o gęstości energii 430 Wh/l, oferuje pojemność 6,25 MWh zamkniętą w kontenerze TEU (Twenty feet Equivalent Unit, podstawowa jednostka stosowana w transporcie kontenerowym, odpowiadająca 6100 × 2440 × 2590 mm). Magazyn ma oferować o 30 proc. większą gęstość energii w porównaniu do poprzednika oraz 20-proc. zmniejszenie całkowitej powierzchni, co pozwala redukować koszty związane z transportem i przestrzenią zajmowaną przez instalację.
Bezpieczeństwo
Chiński producent chwali się również stworzeniem kompleksowego systemu zarządzania jakością, który obejmuje rozwój technologii, testy, monitorowanie działania i analizę występujących awarii. CATL zbudował platformę do prowadzenia symulacyjnych testów bezpieczeństwa w ramach różnych scenariuszy funkcjonowania sieci elektroenergetycznej. W procesie wykorzystywane są również narzędzia sztucznej inteligencji.
Nie znamy jeszcze szczegółów technicznych magazynu energii Tener. CATL nie podał również informacji, które rynki jako pierwsze będą mogły składać zamówienia na nowy system magazynowania energii elektrycznej oraz jaka będzie jego cena.
Baterie LFP coraz tańsze
Wprowadzenie magazynu energii z wyraźnie ograniczoną degradacją to kolejna dobra informacja płynąca od największego chińskiego producenta baterii. Niedawno media poświęcone energetyce obiegła informacja o wyraźnym zmniejszeniu przez CATL kosztu produkcji baterii w technologii LFP. Więcej na ten temat w artykule: Chińczycy w rok zmniejszyli ceny baterii o połowę.
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
OSD w Polsce powinni zamówić kilkadziesiąt takich magazynów i ustawić je w newralgicznych miejscach przy instalacjach OZE, żeby nie płacić rekompensat za wyłączenia w chwilach nadprodukcji oraz magazynować energię, gdy jest tania i uwalniać energię, gdy jest droższa. Może błyskotliwa ministrzyca na czele z innymi bystrzakami z ministerstwa dostrzeże wreszcie sens takich działań i poleci je wdrożyć, bo przecież OSD niewiele może bez zgody ministerstwa.
Do ZZZ – OSD mają gdzieś to, że zapłacą rekompensaty, bowiem suma zapłaconych w skali roku rekompensat zostanie wpisana w koszty i powołana w końcu lejnym wystąpieniu do Prezesa URE o kolejne podwyżki…..Kto ją zapłaci? Odbiorcy energii elektrycznej w roku następnym.Ten ,,system” utylizacji pieniędzy Polaków/odbiorców energii jest doskonały- sprawca strat nie traci nigdy.Z kolei w przedmiocie magazynów energii – pobudować będą musieli począwszy od 2026 roku z powodu niedoboru podaży energii w godzinach szczytu, ale to i takie budowanie nie będzie w jakikolwiek sposób poprawiało warunków pracy dla Prosumentów/ warunków npięciowych na N/n.
Taaaa… rekompensaty. Wam się wydaje że nie wiadomo jakie te rekompensaty. Po 1: odmawiają wypłaty rekompensat jak w umowie przyłączeniowej jest wpisane o niegwarantowanej dostawie energii – co nie ma się nijak do sytuacji regulacji mocy elektrowni na zero. Dostawa energii jest, ale nie pozwalają jej produkować. Enea ma takie zapisy w swoich umowach nie wiem jak reszta OSD.
PO 2… stawki rekompensaty są po cenie RCE a w czasach wyłączenia to śmieszne kwoty.. nawet czesem ujemne więc występując o taką rekompensatę… NAWET jak udzielą to nie pokryje ona nawet 1/3 tego co elektrownia by zarobiła (przy PV z umową stałą w kwocie np 500 zł/MWh). WIĘC ŚMIECH.
Do Właściciel PV. Te wyłaczenia to wclae nie taki problem … bo ile tej energii ucueka w skali roku ? 1% ? Nie róbmy z tego tragedii – to margines, który owszem będzie rósł …. ale ja po cichu licze na taryfy dynamiczne i już składam środki na swój magazyn do domu 🙂 Może lepiej robić farmy w innym układzie aby dłużej prąd był produkowany.
Kilkadziesiąt takich magazynów? W skali kraju to kilkadziesiąt tysięcy takich może być mało. Tylko kto za to zapłaci? Żeby ludzie w Boga tak wierzyli jak w magazyny energii….
Ale wy jesteście głupi !! Do regulacji sieci z tego magazynu też można brać prąd ?