REKLAMA
 
REKLAMA

IRA napędza rozwój magazynów energii w USA

IRA napędza rozwój magazynów energii w USA
fot. RWE

Departament Energii Stanów Zjednoczonych policzył, ile przybyło inwestycji w magazyny energii w tym kraju po uchwaleniu ustawy o redukcji inflacji (IRA) w tym kraju. Wzrost wyniósł ponad 300 proc.

Amerykańska ustawa o redukcji inflacji (Inflation Reduction Act, IRA) przegłosowana została w sierpniu 2022 r. W marcu br. podczas konferencji Energy Storage Summit USA przedstawicielka Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych (DOE) w swoim wystąpieniu zatytułowanym „18 miesięcy później: Wpływ IRA na branżę magazynowania energii” przedstawiła zmiany w sektorze magazynów energii od czasu uchwalenia ustawy. Napisał o tym portal Energy Storage News.

Carla Frisch, główny zastępca dyrektora w Biurze Polityki DOE, podawała, że przed wdrożeniem ustawy o redukcji inflacji zakładano, że do 2040 r. w USA powstaną magazyny energii o mocy około 50 GW. Natomiast obecne analizy DOA wskazują na czterokrotnie więcej mocy – ponad 200 GW do 2040 r. Amerykańskie inwestycje w magazyny energii miały bowiem wzrosnąć o 300 proc. od uchwalenia IRA.

REKLAMA

Najwięcej akumulatorowych magazynów energii

Najnowsze dane organizacji branżowej American Clean Power Association (ACP) – jak podaje Energy Storage News – pokazują, że w USA znacznie wzrosła łączna moc systemów magazynowania energii w akumulatorach (BESS). Na koniec 2023 r. było to 17 GW – w samym 2023 r. w USA wdrożono 7,9 GW nowych mocy w BESS, dwukrotnie więcej niż rok wcześniej. Przedstawicielka DOE podczas konferencji stwierdziła, że w roku 2024 może przybyć nawet dwa razy więcej mocy – 15 GW – w nowych magazynach BESS.

Dla branży magazynowania energii w regulacjach IRA najistotniejsze są ulgi podatkowe na produkcję magazynów (ogniw) oraz ich montaż, a także na inwestycje (ITC).

REKLAMA

Plany rządu USA obejmują także rozwój magazynów energii o długim czasie działania (LDES). Według przytaczanych przez Energy Storage News słów Carli Frisch z DOA celem jest obniżenie kosztów magazynowania o 90 proc. dla systemów zapewniających ponad 10 godzin pracy.

Przyspieszenie w sektorze czystej energii

W ostatnim czasie amerykański rząd podjął szereg inicjatyw, które mają przyspieszyć zmiany na rzecz klimatu. Jednym z nich było udzielenie ulg podatkowych dla inwestycji w obszarze łańcucha dostaw czystej energii i społeczności energetycznych. Ponad 100 projektów otrzyma wsparcie, które – według wyliczeń DOE – kosztować będą państwo łącznie 4 mld dolarów.

Ponadto rząd USA na początku kwietnia zaprezentował pierwszy w historii Stanów Zjednoczonych federalny plan dekarbonizacji sektora budynków. Według jego założeń redukcja emisji CO2 wyniesie w tym sektorze 65 proc. do 2035 r. i 90 proc. do 2050 r.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady