Fabrykę BASF zasili fotowoltaika i magazyn energii z bateriami NaS
W zakładzie produkcyjnym BASF w Niemczech rusza system magazynowania energii oparty na bateriach NaS, który umożliwi wykorzystanie energii odnawialnej w procesach produkcyjnych przez niemal 24 godziny na dobę.
Japońska firma NGK Insulators poinformowała, że system magazynowania energii z bateriami sodowo-siarkowymi (NaS) dostarczony przez nią do zakładu produkcyjnego BASF w Schwarzheide w Brandenburgii rozpoczął działalność komercyjną. Umożliwi on niemal całodobowe wykorzystanie zgromadzonej energii odnawialnej wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną zainstalowaną w zakładzie.
System akumulatorowy NaS zamontowany przy obiektach BASF składa się z czterech połączonych szeregowo jednostek typu kontenerowego o maksymalnej mocy wyjściowej 1000 kW i pojemności 5800 kWh. Baterie mają być używane w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną istniejącą w zakładzie BASF w Schwarzheide. Celem jest zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej. Akumulatory NaS charakteryzują się stosunkowo dużą pojemnością i możliwością rozładowywania energii elektrycznej przez długi czas. Dzięki temu dobrze nadają się do zadania polegającego na przesunięciu zużycia energii elektrycznej wytwarzanej przez fotowoltaikę.
Wdrożenie magazynów energii z bateriami sodowo-siarkowymi w zakładzie BASF w Schwarzheide umożliwi wykorzystywanie energii elektrycznej zmagazynowanej w bateriach w okresach jej niedoboru. Zgromadzona energia ma być wykorzystana w niektórych procesach produkcyjnych w zakładzie w Schwarzheide niemal 24 godziny na dobę.
Jest to drugi projekt systemu akumulatorowego NaS dla firmy BASF. NGK już w 2021 r. dostarczyła takie rozwiązanie do zakładu BASF w Antwerpii w Belgii. Magazyn energii o maksymalnej mocy wyjściowej 1000 kW i pojemności 5800 kWh oparty na bateriach NaS także składał się z czterech połączonych szeregowo jednostek typu kontenerowego.
W 2019 r. NGK i BASF zawarły umowę o wspólnym rozwoju baterii sodowo-siarkowych nowej generacji oraz umowę o partnerstwie w sprzedaży baterii. Od tego czasu firmy współpracują, łącząc specjalistyczną wiedzę NGK w zakresie projektowania i produkcji akumulatorów z doświadczeniem BASF w zakresie wprowadzania na rynek i dalszego rozwoju baterii NaS.
W ramach działań łagodzących zmiany klimatyczne BASF pracuje nad redukcją emisji CO2 o 25 proc. do 2030 r. w stosunku do poziomu z 2018 r. Zamierza osiągnąć zerową emisję netto do 2050 r. m.in. dzięki większemu wykorzystaniu energii odnawialnej w swoich zakładach produkcyjnych.
Większa pojemność i dłuższa żywotność
Jak podaje NGK Insulators, NaS jest pierwszą na świecie komercyjną baterią klasy megawatowej, która ma zdolność magazynowania dużych ilości energii elektrycznej przez wiele godzin. System magazynowania energii oparty na tym rozwiązaniu ma zapewniać większą pojemność, większą gęstość energii i dłuższą żywotność w porównaniu z innymi technologiami akumulatorowymi. Producent podkreśla, że cechy te są korzystne w zastosowaniach stacjonarnych – w przeciwieństwie do np. akumulatorów litowo-jonowych, które lepiej nadają się do dostarczania dużej mocy w krótszych okresach czasu.
System akumulatorów NaS sprawdza się szczególnie w połączeniu ze źródłami energii odnawialnej, takimi jak farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, m.in. umożliwiając odsunięcie w czasie przesyłu. Energia elektryczna nie musi być bowiem przesłana natychmiast po wytworzeniu, ale może zostać skumulowania i odprowadzona na żądanie operatora sieci lub odbiorcy. Akumulatory NaS mają być wykorzystywane do stabilizacji dostaw energii elektrycznej, równoważenia zapotrzebowania i podaży energii elektrycznej oraz posłużą jako awaryjne źródła zasilania.
Jak podaje NGK Insulators, do tej pory magazyny energii z bateriami NaS zostały zainstalowane w ponad 250 lokalizacjach na całym świecie. Łączna moc wyjściowa zainstalowanych magazynów energii wynosi 720 MW, a pojemność – 5000 MWh.
Certyfikaty bezpieczeństwa
Baterie NaS uzyskały certyfikat na podstawie normy bezpieczeństwa baterii stacjonarnych UL 1973 (na poziomie ogniw i modułów) oraz raport z testów na bazie normy UL 9540A, mający na celu weryfikację ryzyka pożarowego baterii i systemów akumulatorów w celu potwierdzenia zgodności z oceną kryteriów (poziom ogniwa, modułu i instalacji) w ramach programu oceny UL Solutions. To niezależna globalna firma zajmująca się nauką o bezpieczeństwie.
Katarzyna Poprawska-Borowiec