Producent ogniw i systemów bateryjnych buduje gigafabrykę w Niemczech
Europejski dostawca ogniw i systemów bateryjnych zbuduje kolejną fabrykę. Na terenie o powierzchni 110 ha powstanie zakład produkcji baterii dla branż motoryzacyjnej, przemysłowej i energetycznej.
Gigafabryka Northvolt powstanie na terenie przemysłowym pod miastem Heide w północnych Niemczech i obejmie obszar 110 ha. Kompleks przemysłowy o maksymalnej rocznej zdolności produkcyjnej 60 GWh ma stworzyć miejsca pracy dla około 3 tys. osób. Rekrutacja do gigafabryki Northvolt Drei już trwa.
Rozpoczęcie produkcji zaplanowano na 2026 r. Zakład zasili energia odnawialna wytwarzana w regionie, w którym znajduje się pierwszy park wiatrowy w Niemczech.
Olaf Scholz, kanclerz Niemiec, podkreślił, że takie inwestycje jak Northvolt mają strategiczne znaczenie zarówno dla Niemiec, jak i dla Europy.
Niemcy były, są i pozostaną krajem o silnej bazie produkcyjnej. A produkcja dobrych samochodów bez silników spalinowych będzie w dalszym ciągu kręgosłupem naszego sektora przemysłowego. Do tego potrzebujemy ogniw bateryjnych wyprodukowanych w Niemczech, wyprodukowanych w Europie. Jest to zatem dobra wiadomość dla całego naszego kraju, że tutaj, na północy, ogniwa bateryjne wytwarzane w sposób przyjazny dla klimatu będą w przyszłości produkowane dla miliona samochodów rocznie – powiedział Olaf Scholz.
W inauguracji budowy gigafabryki uczestniczyli kanclerz federalny Olaf Scholz, wicekanclerz Robert Habeck i premier Szlezwik-Holsztyn Daniel Günther, a także dyrektor generalny i współzałożyciel Northvolt Peter Carlsson oraz Christofer Haux, dyrektor generalny Northvolt Drei.
Northvolt w Polsce
Northvolt ma swoje linie produkcyjne także w Polsce. W ubiegłym roku ruszyła produkcja pierwszych magazynów energii w nowej fabryce Northvolt Dwa w Gdańsku. Budowę zakładu produkcyjnego rozpoczęto jeszcze pod koniec 2021 r. na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego w Gdańsku. Powstały tam: hala produkcyjna, budynek biurowy, dwa magazyny wysokiego składowania, infrastruktura techniczna, portiernia, parking, drogi wewnętrzne oraz zbiorniki retencyjne. Łączna powierzchnia tych obiektów obejmuje 25 tys. m2.
W zakładzie produkcyjnym w Gdańsku powstają stacjonarne i mobilne magazyny energii oraz systemy bateryjne dla przemysłu i branży budowlanej.
Baterie z recyklingu
Northvolt jest europejskim producentem ogniw i systemów bateryjnych, które wytwarza w sposób zrównoważony dla środowiska. Firmę założono w Szwecji w 2016 r. z misją budowy ekologicznej baterii o minimalnym śladzie węglowym i najwyższych możliwościach recyklingu. Jak podaje Northvolt, ogniwa produkowane przez firmę mają o 60-70 proc. niższy ślad węglowy niż standardowe ogniwa litowo-jonowe produkowane obecnie w Azji.
Ogniwa bateryjne Northvolt są projektowane i opracowywane w Northvolt Labs w Västerås w Szwecji. Produkcja ogniw odbywa się w zakładzie Northvolt Ett w Skellefteå. W sąsiedztwie tej fabryki powstał zakład recyklingu Revolt Ett, który już przetwarza pierwsze materiały. Niedawno Northvolt pozyskał finansowanie na rozwój tych zakładów. Więcej o tym w artykule: Northvolt z pożyczką na rozbudowę gigafabryki o obiegu zamkniętym.
Do 2030 r. baterie szwedzkiej firmy mają pochodzić w 50 proc. z recyklingu. Celem firmy jest osiągnięcie 10-proc. śladu węglowego standardowego ogniwa do 2030 r.
Obecny portfel zamówień ma wartość ponad 50 mld euro. Największymi klientami i partnerami spółki są Volkswagen Group, BMW, Scania i Volvo Cars.
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
A co się stanie jak nie będzie juz co2 w atmosferze? Rośliny nie będą miały czym oddychać…
A co niby miałoby się z nim (CO2) stać ? Jak zniknie ? To pytanie zadało 6-letnie dziecko ?