REKLAMA
 
REKLAMA

Litwini wprowadzają domowe systemy magazynowania LFP

Litwini wprowadzają domowe systemy magazynowania LFP
Solitek

SoliTek, litewski producent modułów fotowoltaicznych oraz domowych magazynów energii elektrycznej, wprowadza rozwiązania do magazynowania energii dla prosumentów.

Nowe magazyny energii dostępne są w szerokim zakresie pojemnościowym. Wyróżniają się dostępnością w trzech kolorach, z czego dwa są dość niecodzienne na tle konkurencyjnych rozwiązań.

LFP do użytku domowego

NOVA to seria magazynów energii wykorzystujących baterie litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP) oferująca osiem różnych urządzeń skategoryzowanych względem nominalnej pojemności. Użytkownik końcowy ma do wyboru następujące warianty (brutto): 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35 oraz 40 kWh. Każdy system zawiera zintegrowany BMS (Battery Management System), może pracować w zakresie temperatur od 0 do 35 st. C i przy wilgotności od 10 do 85 proc.

REKLAMA

Najmniejszy magazyn energii ma wymiary 830 x 320 x 447 mm i waży 85,9 kg. Wraz ze wzrostem pojemności rośnie wysokość urządzenia (w związku z dokładaniem kolejnych jednostek magazynujących). Wersja urządzenia o największej pojemności osiąga wymiary 830 x 320 x 2281 mm i wagę 498,9 kg.

W zależności od pojemności magazyny energii NOVA oferują różną moc nominalną. Najmniej – 5 kW oferuje system o pojemności 5 kWh. System o pojemności nominalnej 10 kWh charakteryzuje się nominalną mocą 10 kW. Wszystkie pozostałe urządzenia (15-40 kWh) mają dać 15 kW mocy.

Użytkownik końcowy może sterować urządzeniem/oglądać status jego pracy za pośrednictwem aplikacji SoliTek view lub desktopowej wersji SoliTek portal, a także podglądać bieżący status naładowania magazynu za pośrednictwem małego ekranu umieszczonego w górnej części urządzenia.

Litewski producent udziela na nowe magazyny energii 10-letniej gwarancji produktowej.

REKLAMA

Short-lista kompatybilności

Zgodnie z kartą katalogową urządzenia, systemy magazynowania energii NOVA są kompatybilne wyłącznie z inwerterami SoliTek NOVA. Co ważne kompatybilność występuje zarówno z 1- jak i 3-fazowymi jednostkami. Na ten moment na stronie producenta nie ma informacji o rozwijaniu listy kompatybilnych falowników.
.

.
Ciekawą informacją zamieszczoną na stronie SoliTek jest to, że jego magazyny mogą być ponoć w łatwy sposób sparowane z dowolną elektrownią wirtualną (Virtual Power Plant), choć brakuje bardziej konkretnych informacji w tym zakresie.

Zdecydowanie wyróżnikiem urządzeń litewskiego producenta jest paleta dostępnych kolorów, ponieważ oprócz tradycyjnego ciemnego odcienia, urządzenia NOVA dostępne są także w kolorze turkusowym i czerwonym.

 

Kolorowe magazyny energii SoliTek
Fot. SoliTek

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Zabrakło najciekawszych informacji ceny, przewidywanej ilości cykli rozładowania sprawności (parametr całkowicie przemilczany przez ekoentuzjastow nikt nie mówi głośno że istnieje samorozladowanoe ogniw i do tego jeszcze sprawność procesu ładowania i rozładowywania) za to jest ważna informacja o kolorach obudowy… Właściwie to ten artykuł to tylko reklama. patrzcie sceptycy Litwini to mają a Polacy nie!

Akumulatorowy magazy w domach to totalna głupota i strata masę pieniędzy.
Lepiej zamiast płacić za akumulatory kasę wpłacić na konto i tylko z procentów opłacać energię

@Bulba: parametry o których wspominasz są ogólnie dostępne i wiadome każdemu nawet z bladym pojęciem o bateriach. Litwini z pewnością nie zaprojektowali własnych nowatorskich ogniw LFP tylko wykorzystują ogniwa z Chin. Typowe ilości cykli, żywotność, samo-rozładowanie dla baterii LFP będą typowe dla tego typu i można je łatwo znaleźć w sieci. Np. sprawność ładowanie-rozładowanie jest na poziomie 92%, a samo-rozładowanie dla LFP to ok. 3-4% na rok czyli pomijalne przy codziennym korzystaniu.

@Andrzej: interesująca koncepcja, zwłaszcza w czasach gdy procenty na lokatach są dużo poniżej poziomu inflacji.

Zastanawiam się nad kupnem takowego ale do firmy, żeby zasilać urządzenia na budowie zanim doprowadzony będzie prąd. Można by wtedy nawet opóźnić podłączenie licznika, żeby zaoszczędzić trochę kasy. Właśnie robimy mieszkanie w którym odcięto kilka lat temu prąd. Niby wszystkie narzędzia na baterie ale te potrafią się wyczerpać w połowie dnia i zonk. Energetyka się nie spieszy a tak mam własny power bank. Zobaczymy.

Wazniejsze koloru obudowy niz cena i parametry techniczne!kto to pisze?

No ja wiem że to są parametry które można znaleźć ale tak ogólnie dla typu ogniw a niekoniecznie dla konkretnego modelu. A w ogóle to chodzi mi o to o czym właściwie jest artykuł o kolorach obudowy? Dla mnie To taki bez treściowy spam
Do tego moim zdaniem 8% strat ładowanie rozładowanie to w cale nie jest malo w skali roku… Nawet przy pseudo darmowej energii ze słońca. Ale najważniejsza jest cena za kWh pojemności
I trwałość baterii

cena? pewnie cena ogniw Lifepo4 w Chinach + cca 50% za transport i podatki w Bremerhaven +700-800 usd za obudowę z BMSem na każde 10-15 kwh (z cłem, transportem i niemieckim VAT). Mogę zgadywać? 16X60 usd/280 Ah/3.2V =cca 1600 usd w bremerhaven z VAT (grey import tzn. bez polskiego SAD-u), + obudowa z BMS z dostawą i VAT 800 USD = 2400 USD + narzut 100% wychodzi z VAT 4800 USD za cca 15 kwH ). Mnie wychodzi 18,800 zł brutto. Jestem wróżką/wróżem? :).

Bardzo dobrym domowym magazynem energii jest bateria z samochodu hybrydowego PHEV są to baterie o pojemności od 8 do 14 kWh. Niektóre nawet nie potrzeba przerabiać.

Typowy pismak.
Gdzie parametry i cena ?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady