Boryszew inwestuje w dewelopera magazynów energii
EIT InnoEnergy od lat wspiera firmy z Polski i Europy Środkowej działające w sektorze magazynowania energii. Teraz jeden z największych na świecie inwestorów w innowacje w obszarze zrównoważonej energii weźmie udział w finansowaniu uruchomionej przez siebie ogólnoeuropejskiej spółki Repono.
EIT InnoEnergy podkreśla, że Unia Europejska planuje ograniczyć emisje gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 r. w stosunku do emisji z 1990 r. Z rosnącym udziałem energii odnawialnej i elektryfikacją gospodarki idzie w parze konieczność szybkiego wdrożenia rozwiązań umożliwiających magazynowanie energii elektrycznej na dużą skalę.
Wiodący inwestor w sektorze zielonej energii i czystych technologii, EIT InnoEnergy, uruchomił spółkę Repono, która będzie rozwijać magazyny energii, łącząc rynek szwedzki, polski, niemiecki i hiszpański. Wśród akcjonariuszy spółki są także Grupa Boryszew, Schneider Electric, SIPLEC E.Leclerc, Stena Metall i NTM GmbH.
Pojemność 100 GWh do 2030
Repono będzie działać na polskim i europejskim rynku, opracowując rozwiązania magazynowania energii pod kątem osiągnięcia możliwie największej skali. Szacuje się, że wielkość europejskiego rynku magazynowania energii w 2030 r. może osiągnąć około 1 TWh. Repono zamierza zdobyć 10 proc. udziału tego rynku. Działalność spółki ma wzmocnić potencjał magazynowania nadwyżek energii pochodzącej z OZE i zwiększyć dostępność energii.
Marcin Wasilewski, prezes EIT InnoEnergy w Europie Środkowej, podkreśla, że spółka zrealizowała już prawie 50 projektów w obszarze magazynowania energii, więc jej doświadczenie i kompetencje pozwolą Repono na szybką realizację projektów w całej Europie.
Debiut Repono to kolejny przykład zaangażowania InnoEnergy na rzecz transformacji energetycznej – także w Polsce i regionie Europy Środkowej. Przewagą konkurencyjną spółki będzie m.in. dostęp do największego na świecie ekosystemu skupiającego ponad 1,2 tys. podmiotów z sektora zielonej energii, czystych technologii, finansów, nauki oraz badań i rozwoju, a także ponad 800 członków zrzeszonych w Europejskim Sojuszu Baterii – mówi Marcin Wasilewski.
Działalność Repono obejmie przede wszystkim zarządzanie potencjałem magazynowania energii poprzez aktywność na krótkoterminowych rynkach spot. Firma będzie monitorować wahania rynkowe, umożliwiając zakup energii, ładowanie, przechowywanie i sprzedaż w odpowiednim czasie. Wszystko po to, aby przenieść nadwyżki produkcji energii na okresy rosnącego popytu.
Spółka będzie także oferować usługi bilansujące, które mają kluczowe znaczenie dla utrzymania stabilności sieci i zapobiegania istotnym awariom. Kolejnym obszarem działalności Repono będzie włączanie obszaru magazynowania energii do umów typu PPA pomiędzy dużymi niezależnymi producentami energii a odbiorcami przemysłowymi.
Współpraca Repono z Boryszewem
Boryszew będzie współpracować z Repono w zakresie operowania magazynami i bilansowania oraz świadczenia usług systemowych i tradingowych.
Stawiamy na elastyczne, racjonalne kosztowo i biznesowo transformowanie przemysłu. Od tego nie ma odwrotu, stąd nasza decyzja o zaangażowaniu kapitału i pracy w Repono. To, że wraz z nami idzie cała grupa poważnych inwestorów i firm z Europy, potwierdza, że zapowiedzi o budowie skali i wartości Repono zostaną zrealizowane – powiedział Mikołaj Budzanowski, członek zarządu ds. rozwoju i innowacji w Boryszew SA oraz prezes Boryszew Green Energy & Gas.
Jak podkreśla Mikołaj Budzanowski, lista pozostałych inwestorów z całego kontynentu (Schneider Electric, SIPLEC E.Leclerc, Stena Metall i NTM GmbH) dowodzi, że siła transformacji tkwi w działaniach zespołowych.
Mikołaj Budzanowski uważa, że projekty systemów magazynowania energii na dużą skalę są niezbędnym elementem transformacji i rozwoju przemysłu w Polsce. Z uwagi na to Repono w naszym kraju już pracuje nad wieloma projektami. Prezes nie zdradza jednak ani lokalizacji, ani skali pierwszych inwestycji.
Według założonej strategii Repono będzie operatorem europejskich magazynów energii, łączącym rynek szwedzki, polski, niemiecki oraz hiszpański. Ułatwi to standaryzację rozwoju magazynów energii oraz przyspieszy ich rozwój w celu gromadzenia nadwyżek energii z OZE. Dlaczego to takie ważne? Przemysł potrzebuje zero- i niskoemisyjnej energii, ale musi być ona zbilansowana. Oznacza to, że tania i ekologiczna energia musi być dostępna dla przemysłu nie tylko w wietrzne i słoneczne godziny. Magazyny energii w tej układance zapewniają stały dostęp do bezemisyjnej energii oraz – co najważniejsze – ograniczają marnowanie potencjału wytwórczego poprzez wyłączanie instalacji słonecznych i wiatrowych ze względu na brak możliwości przyjęcia nadwyżek taniej i bezemisyjnej energii do systemu. A do takich sytuacji dochodzi przecież regularnie, także w Polsce – mówi Mikołaj Budzanowski.
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.