Małe magazyny energii, mikroturbiny i stacje ładowania dostaną zwolnienie z pozwolenia na budowę

Małe magazyny energii, mikroturbiny i stacje ładowania dostaną zwolnienie z pozwolenia na budowę
Aiko Solar

Zwolnienie z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę – i w niektórych przypadkach z konieczności zgłoszenia – mają otrzymać magazyny energii o mniejszej pojemności, małe elektrownie wiatrowe oraz biogazownie, a także stacje ładowania samochodów elektrycznych. Autorzy nowych przepisów chcą również doprecyzować obowiązek konsultacji w zakresie instalacji fotowoltaicznych o mocy powyżej 6,5 kW.

Obecnie zawarty w Prawie budowlanym katalog przedsięwzięć zwolnionych z pozwolenia na budowę i zgłoszenia (art. 29 ust. 4 pkt 3 lit. c) obejmuje w obszarze OZE i energetyki prosumenckiej wykonanie robót budowlanych polegających na instalacji: pomp ciepła, wolnostojących kolektorów słonecznych, urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 150 kW (kilka miesięcy temu próg zwolnienia dla fotowoltaiki zwiększono z 50 kW do 150 kW).

Teraz wygląda na to, że wkrótce ten katalog zostanie poszerzony o kolejne rodzaje instalacji związanych z prosumencką produkcją energii i jej magazynowaniem, ale także elektromobilnością.

REKLAMA

Zwolnienie dla magazynów, ale tylko połączonych z fotowoltaiką

Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane. Zakłada on m.in. dopisanie do katalogu przedsięwzięć zwolnionych z pozwolenia na budowę i zgłoszenia małych magazynów energii.

Warunkiem zwolnienia ma być pojemność nominalna magazynu energii nie większa niż 20 kWh, a także współpraca z instalacją fotowoltaiczną.

Jak tłumaczy resort rozwoju, propozycja tej zmiany wynika z analizy wniosku zgłoszonego przez stowarzyszenie Polska Izba Magazynowania Energii i Elektromobilności.

„Instalacje te mają korzystny wpływ nie tylko na środowisko, ale również na system energetyczny kraju. Dlatego zasadnym było uregulowanie tej kwestii, aby zniwelować wątpliwości interpretacyjne w tym zakresie oraz skrócić proces budowlany dla robót budowlanych polegających na instalowaniu takich urządzeń” – czytamy w uzasadnieniu projektu nowych przepisów.

Doprecyzowanie przepisów dla fotowoltaiki powyżej 6,5 kW

Autorzy najnowszej nowelizacji ustawy Prawo budowlane chcą także doprecyzować zawarty w tej ustawie obowiązek konsultowania projektów instalacji fotowoltaicznych o mocy powyżej 6,5 kW pod kątem ochrony przeciwpożarowej.

Zgodnie z aktualną wersją Prawa budowlanego montaż systemów fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 6,5 kW wymaga uzgodnienia projektu instalacji z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej oraz zawiadomienia organów Państwowej Straży Pożarnej.

Resort rozwoju zauważa teraz, że dotychczasowe brzmienie przepisu określającego powyższy obowiązek budziło wątpliwości. Dlatego autorzy najnowszego projektu nowelizacji Prawa budowlanego proponują wprowadzenie przepisu, zgodnie z którym „do urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 6,5 kW stosuje się obowiązek zawiadomienia organów Państwowej Straży Pożarnej o zakończeniu instalowania tych urządzeń i rozpoczęciu ich użytkowania, przy którym przekazuje się tym organom plan urządzenia fotowoltaicznego dla ekip ratowniczych”.

Nowy przepis – wprowadzający udogodnienia dla magazynów energii o pojemności do 20 kWh oraz doprecyzowujący zasadę konsultowania instalacji PV o mocy od 6,5 kW – ma otrzymać w Prawie budowlanym następujące brzmienie, uwzględniające zwolnienie z pozwolenia na budowę i zgłoszenia następujących instalacji (art. 29 ust. 4 pkt 3 lit. c)                                                          :

REKLAMA

pomp ciepła, wolnostojących kolektorów słonecznych, urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 150 kW oraz wchodzących w ich skład magazynów energii elektrycznej, o których mowa w art. 3 pkt 10k ustawy – Prawo energetyczne o pojemności nominalnej nie większej 20 kWh, z zastrzeżeniem, że do urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 6,5 kW stosuje się obowiązek uzgodnienia z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej (…) projektu tych urządzeń oraz zawiadomienia organów Państwowej Straży Pożarnej o zakończeniu instalowania tych urządzeń i rozpoczęciu ich użytkowania wraz z planem urządzenia fotowoltaicznego.

Zwolnienia dla małych elektrowni wiatrowych

W opublikowanym na rządowych stronach projekcie nowelizacji Prawa budowlanego pojawił się także przepis przewidujący zwolnienie z pozwolenia na budowę przydomowych mikroinstalacji wiatrowych o wysokości od 3 do 12 m. W przypadku tej kategorii turbin wiatrowych obowiązkowe ma być jedynie zgłoszenie.

Autorzy najnowszego projektu nowelizacji Prawa budowlanego chcą, aby nie wymagało decyzji o pozwoleniu na budowę, ale wymagało zgłoszenia (art. 29 ust. 3) wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu na obiekcie budowlanym urządzeń technicznych wraz z masztami – służących do wytwarzania energii elektrycznej z energii wiatru na własne potrzeby lub w celu wprowadzenia do sieci – o mocy nie większej niż moc mikroinstalacji (50 kW – red.), a także o łącznej wysokości większej niż 3 m i nie większej niż 12 m.

Zdaniem resortu rozwoju ma to zachęcić prosumentów do montażu małych turbin wiatrowych przy jednoczesnym zachowaniu warunków bezpieczeństwa poprzez udział osób posiadających uprawnienia budowlane (projektanta, kierownika budowy) w przypadku instalacji turbin wiatrowych o wysokości od 3 do 12 m.
.

.
Jeszcze większe ułatwienia przewidziano w przypadku niższych mikroinstalacji wiatrowych. Zgodnie z nowymi propozycjami niewymagana ma być decyzja o pozwoleniu na budowę ani zgłoszenie w przypadku montażu na obiekcie budowlanym mikroinstalacji wiatrowych o łącznej wysokości nie większej niż 3 m.

Zwolnienie dla biogazowni

Autorzy nowych przepisów Prawa budowlanego chcą, aby nie wymagała decyzji o pozwoleniu na budowę, ale wymagała zgłoszenia (art. 29 ust. 3) instalacja odnawialnego źródła energii o rocznej wydajności biogazu rolniczego do 200 tys. m3 oraz mikroinstalacji do wytwarzania energii elektrycznej z biogazu rolniczego.

Zwolnienie dla stacji ładowania

Ponadto autorzy najnowszych zmian w ustawie Prawo budowlane chcą ułatwić budowę stacji ładowania samochodów elektrycznych. Zaproponowano, aby nie wymagała decyzji o pozwoleniu na budowę, ale wymagała zgłoszenia (art. 29 ust. 1) budowa stacji ładowania w rozumieniu art. 2 pkt 27 ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych – z wyłączeniem infrastruktury ładowania drogowego transportu publicznego.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.