Najlepsze magazyny energii dla prosumenta. Nowy ranking

Najlepsze magazyny energii dla prosumenta. Nowy ranking
Sonnen

Sprawność to kluczowy parametr domowego magazynu energii i współpracującego z nim falownika. Jak się okazuje, w dostępnych na rynku urządzeniach może ona bardzo się różnić, a to przekłada się na oszczędności osiągane dzięki autokonsumpcji energii wytwarzanej z domowej fotowoltaiki.

Eksperci z berlińskiej uczelni HTW Berlin zakończyli właśnie kolejną edycję testów domowych magazynów energii i współpracujących z tymi urządzeniami falowników hybrydowych.

Badania prowadzone cyklicznie przez naukowców z HTW Berlin pokazują, że większość dostępnych na rynku magazynów energii, pochodzących od czołowych producentów, to urządzenia zapewniające dobre parametry ładowania i przechowywania energii. Jakie są wnioski z najnowszego badania?

REKLAMA

Analizie poddano 20 magazynów oferowanych przez kilkunastu producentów – w tym nowe w badaniach HTW Berlin urządzenia dostarczone przez firmy: Deye, Goodwe, Hypontech, Kostal i Pylontech. Oprócz nich analizowano pracę magazynów energii m.in.: Alpha, E3/DC, Fenecon, Fox, Growatt, Huawei, LG Electronics, Sofarsolar, SolaX, Solinteg i Sungrow.

Przeprowadzone testy pokazały zadowalające rezultaty, jeśli chodzi o sprawność 16 sprawdzonych magazynów energii. W przypadku pozostałych odnotowano relatywnie wysokie straty energii w trakcie ładowania i rozładowywania, ale także w czasie, gdy magazyny pozostawały w trybie czuwania.

Magazyn energii Varta z najwyższą sprawnością

Badanie HTW Berlin wykazało najwyższą sprawność magazynu energii niemieckiego producenta Varta. Urządzenie Pulse neo 6 w przeprowadzonych testach osiągnęło sprawność 97,8 proc. Ten magazyn miał ponadto najlepszy wynik, jeśli chodzi o pobór mocy w trybie czuwania. Wyniósł on 2 W. Przeciętny wynik w tym zakresie dla wszystkich testowanych magazynów wyniósł 13 W, a w przypadku jednej z baterii zanotowano pobór mocy nawet 64 W – okazał się on 10 razy większy niż deklarowany przez producenta (w informacjach na temat badania HTW Berlin nie wymienił modeli magazynów notujących najgorsze wyniki).

Spore różnice między deklaracjami producentów a realnymi wynikami odnotowano także w zakresie pojemności baterii. W przypadku jednego z magazynów, który według zapewnień producenta miał mieć pojemność 15 kWh, okazało się, że realnie jest to 13,3 kWh.

 

parametry magazynów energii
HTW Berlin

Falownik hybrydowy RCT Power straci najmniej energii

Naukowcy z HTW Berlin sprawdzili w testach także sprawność falowników hybrydowych, które są z reguły instalowane w domach prosumentów wraz z zakupem domowego magazynu energii (obecnie w Niemczech większość nowych prosumentów oprócz fotowoltaiki instaluje od razu magazyn energii).

Najlepszą sprawność wykazał falownik RCT Power – model Power Storage DC 10.0. Wyniosła ona 92 proc.

Z kolei sprawność najgorszego ze zbadanych falowników hybrydowych była na poziomie jedynie 71 proc. HTW Berlin tłumaczy, że przy wykorzystaniu inwertera hybrydowego z tak niską sprawnością, aby dostarczyć moc 200 W, potrzebne jest rozładowywanie magazynu z mocą 282 W (strata sięga aż 82 W). W przypadku najlepszego ze zbadanych falowników byłoby to jedynie 17 W.

 

sprawność falowników hybrydowych
HTW Berlin

Naukowcy z Berlina przyjęli do klasyfikacji uwzględniającej ogólne sprawności systemów magazynowania energii z fotowoltaiki (magazyn energii + falownik hybrydowy) indeks SPI (System Performance Index).

Najwyższe SPI w klasie systemów o mocy do 5 kW uzyskały:

REKLAMA

  • magazyn energii RCT Power – Power Battery 7,6 + falownik RCT Power – Power Storage DC 6.0
  • magazyn energii BYD Battery-Box HVS 7,7 + falownik Fronius Symo GEN24 6.0 Plus
  • magazyn energii BYD Battery-Box HVS 7,7 + falownik Kostal Plenticore plus G2 5.5

Najwyższe SPI w klasie do 10 kW uzyskały systemy:

  • magazyn energii RCT Power – Power Battery 11,5 + falownik RCT Power – Power Storage DC 10.0
  • magazyn energii Energy Depot Domus 2,5 + falownik Energy Depot Centurio 10
  • magazyn energii BYD Battery-Box HVS 10,2 + falownik Fronius Symo GEN24 10.0 Plus

 

najlepsze systemy magazynowania energii
HTW Berlin

Wzrost autokonsumpcji do 70 proc.

HTW Berlin podkreśla boom na energetykę prosumencką, który ma obecnie miejsce na niemieckim rynku. W ubiegłym roku według danych berlińskiej uczelni w Niemczech powstało w sumie 675 tys. domowych instalacji fotowoltaicznych w przedziale mocy 2-20 kW. To dwa razy więcej niż wolumen prosumenckich systemów PV zainstalowanych w 2022 r.

W tym samym okresie liczba domowych magazynów energii w Niemczech wzrosła o 150 proc. W 2023 r. niemieccy prosumenci zainwestowali w ponad 530 tys. takich urządzeń. Instalacji 4 na 5 magazynów towarzyszył zakup falownika hybrydowego, który umożliwia jednoczesną obsługę fotowoltaiki i domowej baterii.
.

.

Powyższe dane pokazują, że magazyny energii stają się w Niemczech standardem wśród prosumentów poszukujących możliwości zwiększenia autokonsumpcji energii produkowanej z fotowoltaiki i tym samym ograniczenia rosnących rachunków za energię. W wyniku niedawnego kryzysu na europejskim rynku energetycznym, wywołanego rosyjską agresją na Ukrainie, detaliczne ceny energii z sieci dla niemieckich gospodarstw domowych wzrosły z około 0,3 euro/kWh do 0,4 euro/kWh.

W badaniu korzyści finansowych HTW Berlin przeanalizował dane z ponad 100 zainstalowanych u niemieckich prosumentów systemów magazynowania energii (średnia moc systemu fotowoltaicznego to 8,4 kW, średnia pojemność baterii - 7,3 kWh).

 

wzrost autokonsumpcji w domach prosumentów
HTW Berlin

W przeprowadzonych badaniach eksperci HTW Berlin wykazali, że dołożenie baterii do domowej instalacji fotowoltaicznej w systemach, które poddano analizie, pozwala zwiększyć poziom autokonsumpcji o 18-38 proc.

Gospodarstwa domowe, które zainstalowały tylko system fotowoltaiczny, zredukowały zużycie energii z sieci przeciętnie z 4900 kWh do 2900 kWh rocznie. Dołożenie magazynu energii do instalacji fotowoltaicznej pozwalało natomiast obniżyć pobór energii z sieci do średniego poziomu 1500 kWh rocznie. Oznacza  to, że pobór energii z sieci był niższy o 70 proc. w porównaniu do gospodarstw domowych niekorzystających z fotowoltaiki i baterii.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.