Hennig-Kloska: Wnioskujemy o dodatkowe pieniądze na magazyny energii
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała zabezpieczenie w ciągu kilku tygodni pieniędzy na dotacje w nowej edycji Mojego Prądu w 2024 r. Rząd miał wystąpić o dodatkowe unijne środki na dofinansowanie inwestycji w magazyny energii i przydomowe elektrownie wiatrowe.
Po ponad miesiącu od wymiany kierownictwa w Ministerstwie Klimatu i Środowiska nadal brakuje konkretów dotyczących kolejnej edycji kluczowego rządowego programu rozwoju energetyki prosumenckiej, jakim w ostatnich latach był Mój Prąd. W zeszłym miesiącu zakończył się nabór wniosków w piątej edycji tego programu i na razie nie wiadomo, kiedy i na jakich zasadach zostanie uruchomiona nowa edycja Mojego Prądu na 2024 r.
Do tej kwestii odniosła się wczoraj na antenie RMF FM minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Zapewniła, że środki na szóstą edycję Mojego Prądu resort klimatu powinien zabezpieczyć w ciągu kilku tygodni, a uruchomienia naboru możemy się spodziewać w ciągu 2 miesięcy. – Chcemy wdrożyć ten program jak najszybciej. To są nasze priorytety – powiedziała minister klimatu.
Minister Hennig-Kloska zapowiedziała jednocześnie rewizję założeń programu Mój Prąd. – Tutaj musimy systemowo program poprawić. Mamy problemy z podłączeniami, z wydajnością instalacji fotowoltaicznych. W najbardziej gorące dni jest problem z odbiorem całej energii i przyjęciem do systemu.
Dotacje na magazyny energii i przydomowe elektrownie wiatrowe
Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała jednocześnie pozyskanie dodatkowych unijnych środków z Funduszu Modernizacyjnego, które zostaną przeznaczone na wsparcie gospodarstw domowych inwestujących w prosumenckie magazyny energii i przydomowe elektrownie wiatrowe.
– Wnioskujemy o dodatkową pulę środków na magazyny energii, które będą wpierały zarówno sieci, jak i gospodarstwa domowe. W ramach programów europejskich przewidziany jest program na wiatraki przydomowe. Mogą one wypełniać rolę, jaką wypełniają przydomowe instalacje fotowoltaiczne. W ramach Funduszu Modernizacyjnego złożyliśmy wniosek o środki na ten cel – powiedziała minister klimatu.
Są środki na Czyste Powietrze
Szefowa resortu klimatu skomentowała także brak środków na wypłaty dotacji w programie walki ze smogiem Czyste Powietrze. Zaległości w wypłatach na konta beneficjentów tego programu miały ostatnio urosnąć do kilkuset milionów złotych, jednak obecnie – według zapewnień Pauliny Hennig-Kloski – dziura w budżecie tego programu miała zostać załatana.
– W połowie zeszłego roku władza zbagatelizowała fakt, że wyczerpały się na ten program środki, i nie przygotowała nowych źródeł do pokrycia dotacji, które były przyznawane (…) Wszystkie zaległe zobowiązania z przełomu stycznia i grudnia powinny już być wypłacone. Mam informacje, że obecnie wnioski są rozpatrywane już na bieżąco. Będzie też nowa pula środków uruchomiona na koniec miesiąca, aby w kolejnym miesiącu środki też były przyznawane. W międzyczasie dajemy sobie czas, aby uruchomić już płynną obsługę programu – powiedziała Paulina Hennig-Kloska.
Mrożenie cen? Rząd szuka rozwiązań
Minister klimatu i środowiska odniosła się również do kwestii planowanego w połowie 2024 r. zakończenia mrożenia cen energii dla gospodarstw domowych.
– Nie będzie tak, że ceny poszybują. W drugiej połowie roku będziemy chcieli chronić przede wszystkim gospodarstwa domowe, dla których ceny energii są dużym wyzwaniem. Pewnie za kwartał zaproponujemy jakieś rozwiązanie. (…) Obserwując rynek, próbujemy dostosować rozwiązania do możliwości budżetowych. Jest to coraz większe obciążenie budżetowe, nie mamy już środków po drugiej stronie – wytwórców. Nie mamy już tak nadmiarowych zysków, jakie były rok temu. Z drugiej strony musimy coraz więcej pieniędzy inwestować, aby wyjść z problemu – powiedziała minister Hennig-Kloska.
– Chcemy wspierać gospodarstwa domowe w jeszcze większym zakresie w procesie transformacji. To będzie nasz priorytet na najbliższe miesiące. Będziemy zwiększać środki na takie programy jak Czyste Powietrze, Mój Prąd, Ciepłe Mieszkanie. To są cele, które musimy wypełnić, czyli zwiększenie efektywności energetycznej naszych budynków, a co za tym idzie: obniżenie rachunków za energię – dodała minister klimatu.
Powstanie Fundusz Transformacyjny
Szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska zapowiedziała jednocześnie utworzenie funduszu transformacyjnego, który ma gromadzić środki na programy związane z transformacją energetyczną.
W przyszłym roku będziemy chcieli stworzyć fundusz transformacyjny, do którego będą wpływać środki z ETS, ze sprzedaży praw do emisji – one również muszą pójść na cele transformacyjne. Będziemy przyspieszać z procesem transformacji, bo energia produkowana z węgla będzie energią coraz droższą, a energia z odnawialnych źródeł energii im lepiej będzie się bilansować w systemie, tym będzie tańsza – powiedziała Paulina Hennig-Kloska.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Czyli magazyny będą droższe 😃😃😃😃👍👍👍👍
zwiększenie efektywności cieplnej budynków nie zawsze idzie w parze z niższymi kosztami jego grzania. My oszczędzamy a państwo podnosi opłaty stałe i tak dalej. Za chwile jakiś doktor nauk medycznych stwierdzi, że 18 stopni to komfortowa temperatura dla wypoczynku i tak będą nas zmuszać do absurdu jak silniki spalinowe, które mają wydalać tak mało CO2 że jest to nierealne przy ich mocy.
W AT 15kWh litowy ok 2000€ więc raczej stanieją ale za 2 miesiace jeszcze szukają naiwnych i windują ceny
Piniędzy nie ma i nie będzie, jeśli ktoś myślał że wróci eldorado a nowy cudowny tuskoland przyniesie kpo i sypnie naszej branży to się grubo myli… dostaną swoi tzn. Duże koncerny i developerka wiatrowa tam gdzie siedzą pazerni od 8lat na suchym wikcie.. mniejsze firmy instalatorskie i prosumenci dostaną 200mln na czyste powietrze i mój prąd i niech się o nie szarpią… sory taki mamy klimat…
Wiatraki przydomowe? To będę teraz przez okno zmuszony oglądać wirujące skrzydła wiatraka u sąsiada, o ich efektywności nie wspomnę przy niewielkiej wysokości. Panele PV ok, ale nie wiatraki, rządzący ogarnijcie się. Nie macie więcej durnych pomysłów?
Wysokość wiatraka= długość cienia podającego i mrugającego nad Twoim domem, chcesz tak ?
Cichy wiatrak = cichość twojego odkurzacza
Żenada, błedy w tekście, wyrazy nieistniejące np rozmkyj, co za porażka ten artykuł i ta głupia minister idealnie się wpisuje w poziom tekstu
Mamy więcej wydawać tych pieniędzy z pożyczki z uni na wspieranie Niemiec.wiecej wiatraków a dla Polaków ceny prądu i gazu w górę ..
https://x.com/Radoslaw2202/status/1753117995487117462?t=4dM6OjTavKe7PT4rWxfbbQ&s=08
https://x.com/Radoslaw2202/status/1753117995487117462?t=4dM6OjTavKe7PT4rWxfbbQ&s=08
Wszystko tylko: dotacje, finansowania, wspomożenia nóż k. Mac! To samo nie zarabia na siebie?
Kloska o czym ty mówisz jeszcze nie zwrucilas pieniędzy za pompę ciepła z ponad roku.Buzia ci się nie zamyka a efektów brak.Juz przestań.
Hahaha, teksty dla naiwnych tusko.lemingów a tak naprawdę
Piniendzy nie ma i …. nie będzie
Do Pani Minister : Dotyczy Pomp Ciepła zainstalowaliśmy pompę ciepła, koszty ponieśliśmy bardzo wysokie. Otrzymaliśmy niską dotację z Czyste powietrze. Najgorętsze teraz są rachunki za prąd po przekroczeniu limitu rocznego . Przecież każda montowana pompa ma swój licznik i można by ustalić niższą cenę za KW tylko za zużycie prądu za pompę ciepła. Jest to pilna sprawa i ludzi nie bęczie stać na płacenie wysokich kwot za energię i trzeba będzie wyjść na ulice, aby się upomnieć i przypomnieć o tych , co ogrzewają się pompą ciepła