Ogromny wzrost inwestycji w domowe magazyny energii w Niemczech
W 2023 r. liczba magazynów energii w domach niemieckich prosumentów uległa podwojeniu. W zeszłym roku za naszą zachodnią granicą instalowanych było ponad półtora tysiąca domowych baterii dziennie.
Według szacunków niemieckiego stowarzyszenia branży solarnej Bundesverbandu Solarwirtschaft (BSW Solar) w 2023 r. w domach niemieckich prosumentów zainstalowanych zostało 573 tys. domowych magazynów energii. To wolumen znacznie przewyższający liczbę domowych baterii zamontowanych w tym kraju rok wcześniej (211 tys.), dwa lata wcześniej (141 tys.) i trzy lata wcześniej (88 tys.).
Dzięki takiej dynamice inwestycji łączna liczba domowych magazynów energii w Niemczech na koniec 2023 r. wzrosła do 1,197 mln. Według szacunków BSW Solar, ich całkowita pojemność wynosiła około 12 GWh, co oznacza możliwość pokrycia dziennego zużycia energii przez 1,5 mln 2-osobowych gospodarstw domowych w Niemczech.
W komentarzu do najnowszych statystyk z niemieckiego rynku magazynów energii dyrektor BSW Solar Carsten Körnig podkreśla, że montaż takich urządzeń w domach prosumentów posiadających instalacje fotowoltaiczne stał się standardem. Körnig dodaje jednak, że potencjał, jaki dają magazyny energii, w Niemczech nadal jest mocno niewykorzystany.
Rynek magazynów energii wzrósł w 2023 r. o ponad 150 proc., po raz kolejny wykładniczo. Jednakże nie może to przesłaniać faktu, że możliwości magazynowania baterii w systemie elektroenergetycznym są w dalszym ciągu znacznie niedoceniane politycznie, a bariery rynkowe utrudniają rozpowszechnianie takich urządzeń – komentuje Carsten Körnig.
Zwiększyć wykorzystanie magazynów energii powinno wdrożenie nowej rządowej strategii, której opracowaniem zajęło się niemieckie ministerstwo gospodarki. Opublikowany w zeszłym miesiącu draft tej strategii spotkał się jednak z dużymi zastrzeżeniami ze strony branży.
BSW Solar w odpowiedzi na publikację założeń strategii wezwało do uznania magazynowania energii za kluczowy filar systemu energetycznego – oprócz generacji, dystrybucji i konsumpcji energii – i nietraktowania go wyłącznie jako jednej z możliwości zapewnienia większej elastyczności systemu energetycznego takich jak zarządzanie popytem na energię czy redukowanie generacji.
BSW Solar skrytykowało także obcięcie funduszy na programy rozwoju technologii magazynowania energii, które padły ofiarą ostatnich cięć w niemieckim budżecie na działania związane z transformacją energetyczną.
Brakuje elastycznych ram prawnych, które umożliwiłyby systemom magazynowania faktyczne udostępnianie swojej elastyczności sieciom energetycznym. Potrzebujemy odejścia od paradygmatu polegającego na selektywnym wyłączaniu magazynów z pewnych ograniczeń w systemie energetycznym i pójścia w kierunku ram prawnych przyznających magazynowaniu ten sam priorytet, jaki posiadają odnawialne źródła energii – komentuje dyrektor BSW Solar.
+135 proc. w domowej fotowoltaice
Liczba domowych magazynów energii, które zostały uruchomione w domach niemieckich prosumentów w 2023 r., zwiększyła się rok do roku o 150 proc. Niewiele mniejszy wzrost został odnotowany w Niemczech jeśli chodzi o inwestycje w domowe systemy fotowoltaiczne. Wzrost inwestycji w domowe instalacje PV wyniósł w zeszłym roku 135 proc.
Na około 14 GW nowych elektrowni fotowoltaicznych, które powstały w 2023 r. w niemieckim systemie elektroenergetycznym, aż połowę stanowiły domowe instalacje PV. Do tego za około 4,3 GW zeszłorocznego wzrostu mocy w niemieckiej fotowoltaice odpowiadały naziemne farmy fotowoltaiczne, a za około 2,5 GW – dachowe instalacje PV na obiektach komercyjnych i przemysłowych.
Po raz pierwszy istotny wpływ na inwestycje w fotowoltaice prosumenckiej w Niemczech miała wyraźnie rosnąca popularność domowych systemów fotowoltaicznych montowanych na balkonach bloków wielorodzinnych. Takich systemów PV Niemcy w zeszłym roku zainstalowali około 270 tys. (chociaż z uwagi na małą moc, ich udział w całkowitym wzroście mocy w niemieckiej fotowoltaice w 2023 r. wyniósł tylko niecałe 2 proc.).
Rozwój balkonowej fotowoltaiki w Niemczech tworzy jednak dla niemieckiego rynku magazynów energii nowe możliwości, chociaż z uwagi na ograniczone moce balkonownych instalacji PV (maks. to 800 W) oraz mniejsze zapotrzebowanie na energię gospodarstw domowych mieszkających w blokach, jednostkowe moce i pojemności magazynów wykorzystywanych w ten sposób powinny być znacznie mniejsze niż w przypadku baterii instalowanych w domach jednorodzinnych.
Najpopularniejsze magazyny energii
Dzięki notowanej skali inwestycji Niemcy są obecnie największym na świecie rynkiem domowych magazynów energii. Takie urządzenia za Odrą oferuje wielu rodzimych producentów. Okazuje się jednak, że największymi wygranymi boomu na prosumenckie baterie w Niemczech są producenci z Chin. Więcej na ten temat w artykule: Najpopularniejsze domowe magazyny energii w Niemczech.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
I chińczyk się cieszy, bo mają ponad 90% własności kopalni ziem rzadkich i ponad 85 % globalnej produkcji akumulatorów. Znaleźli frajerów w europie i wciskają nam … zbędny produkt , który trzeba będzie wymieniać co 3lata.
A najlepsze magazyny energii to:
https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/106758/bufory-ciepla-najlepszym-magazynem-energii-dla-prosumenta
Adam, frajer jesteś i tyle. Nie wiesz ze nie obraża się ludzi bo dajesz innym prawo do tego samego w stosunku do ciebie?
Kolega Seba to frajer i dać się nabrać Aku propagandzie.
Akumulatory w domu to totalna głupota.
@Adam i Waldek: totalna głupota to komentarze takie jak wasze i porównywanie magazynu ciepła z magazynem en. elektrycznej. A jeśli chodzi o opisywane w artykule magazyny domowe to to co dzieje się teraz w Niemczech będzie w Polsce za kilka lat. Tak było z PV, wiatrakami i tak będzie i tym razem. Wiedząc o tym rząd mógłby tak ustawić przepisy żeby uzyskać maksimum korzyści z magazynów prosumenckich i zrobić to lepiej niż Niemcy ucząc się na ich błędach.
Proszę o pisać genezę dlaczego tak sie stało. Po ile Niemiec płacił za prad , pózniej jak dodał fotowoltaikę jakie otrzymał dotacje warunki , póżniej ile dostał za prąd , lub jaka dostałcene gwarantowana a na sam koniec o ile musiał zapłacić więcej za prąd który musiał pobierać z sieci. Przykład obecnie z Polski Kowalski dostanie z foto 0,3zł/kwh z będzie musiał zapłacić 1.5zł/kwh za pobranie z sieci a jak wejdzie rozliczanie rzeczywiste to dopiero będzie się działo. A na tym nie koniec bo kązdy sprzedający będzie musiał odprowadzić vat i jak za dużo zarobi dojdzie podatek.Ale nie tak wszystko naraz bo w końcu ludzi się z niechęci , powoli a stopniowo przykręcając śrubę.