REKLAMA
 
REKLAMA

Northvolt z pożyczką na rozbudowę gigafabryki o obiegu zamkniętym

Northvolt z pożyczką na rozbudowę gigafabryki o obiegu zamkniętym
Fot. Northvolt

Northvolt, dostawca ogniw i systemów bateryjnych, podpisał umowę o finansowanie o wartości 5 mld dolarów. Szwedzka firma podkreśla, że jest to największa ekologiczna pożyczka zaciągnięta dotychczas w Europie.

Pakiet finansowy, oprócz rozbudowy pierwszej w Europie gigafabryki o obiegu zamkniętym produkującej akumulatory – Northvolt Ett, w Skellefteå w Szwecji, umożliwi rozbudowę sąsiadującego z nią zakładu recyklingu Revolt Ett, który już przetwarza pierwsze materiały. Zakład odzyskuje wykorzystane do produkcji baterii metale, dzięki czemu ślad węglowy pozyskanych materiałów jest o 70 proc. niższy niż w przypadku użycia wydobywanych surowców. Produkcja baterii w obiegu zamkniętym wcześniej nie rozwijała się poza Azją.

Oczekuje się, że rozbudowa zakładu Northvolt Ett zwiększy roczną zdolność produkcyjną baterii Northvolt do 60 GWh.

REKLAMA

Nowa pożyczka obejmuje refinansowanie zaciągniętych w lipcu 2020 r. pożyczek w wysokości 1,6 mld dolarów. Podstawą nowej umowy są długoterminowe kontrakty na dostawy o wartości to ponad 55 mld dolarów. Odbiorcami są m.in. BMW, Scania, Volvo czy Volkswagen. Środki zapewnia grupa 23 banków komercyjnych, w tym Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i Nordycki Bank Inwestycyjny (NIB) wspierane z programu Komisji Europejskiej InvestEU.

Finansowanie od EBI

EBI wspiera europejską produkcję baterii na wszystkich etapach łańcucha dostaw, od badań i rozwoju po recykling. Przy wsparciu Komisji Europejskiej EBI wsparł już wcześniej budowę pilotażowej linii produkcyjnej Northvolt w Västerås pożyczką w wysokości 52,5 mln euro w ramach unijnego programu InnovFin, a także początkową fazę rozwoju gigafabryki Skellefteå pożyczką w wysokości 350 mln dolarów. Teraz EBI przyznał Northvolt kredyt w wysokości nieco ponad 1 mld dolarów, który stanowi ważną część finansowania dłużnego o wartości 5 mld dolarów.

Pakiet finansowy EBI o wartości 500 mln dolarów pochodzi z gwarancji wydanej przez Szwedzki Urząd Długu Publicznego, a dalsze 400 mln dolarów jest gwarantowane w ramach programu Komisji Europejskiej InvestEU. Wreszcie 138,7 mln dolarów z pełnego pakietu 1,0387 mld dolarów zostanie przekazane Northvolt w formie pożyczek pośrednich przyznanych przez banki komercyjne.

Obecną rundą finansowania Northvolt zabezpieczył kapitał własny i dłużny o wartości ponad 13 mld dolarów, co pozwoli mu nie tylko na ekspansję w Europie, ale także w Ameryce Północnej.

Pozyskiwanie pakietu finansowego dla Northvolt wsparli BNP Paribas, Allen & Overy i Mannheimer Swartling.

REKLAMA

Baterie z recyklingu

Northvolt jest europejskim dostawcą ogniw i systemów bateryjnych, wytwarzanych w sposób zrównoważony dla środowiska. Firmę założono w 2016 r. w Szwecji z misją budowy najbardziej ekologicznej baterii na świecie – o minimalnym śladzie węglowym i najwyższych możliwościach recyklingu.

Northvolt opracowuje ogniwa bateryjne w Northvolt Labs w Västerås w Szwecji i w Northvolt Cuberg w San Leandro w Kalifornii w USA. Produkcja ogniw odbywa się w zakładzie Northvolt Ett w Skellefteå w Szwecji.

Do końca dekady baterie szwedzkiej firmy mają pochodzić w 50 proc. z recyklingu. Dodatkowe projekty Northvolt powstają w Szwecji, Niemczech i Portugalii. Zakłady produkcyjne Northvolt będą zasilane wyłącznie energią elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł.

Polska fabryka Northvolt

Northvolt obecnie posiada i rozbudowuje następujące zakłady:

  • Northvolt Ett (Skellefteå, Szwecja),
  • Northvolt Dwa (Gdańsk),
  • Northvolt Drei (Heide, Niemcy),
  • joint venture Northvolt–Volvo Cars „NOVO” (Göteborg, Szwecja),
  • Northvolt Fem (Borlänge, Szwecja),
  • Northvolt Cuberg (San Leandro, USA)
  • niedawno ogłoszony Northvolt Six (Montreal, Kanada).

Od 2018 r. Northvolt działa w Polsce. W nowym zakładzie produkcyjnym w Gdańsku powstają stacjonarne i mobilne magazyny energii.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady