REKLAMA
 
REKLAMA

20 mln euro na rozwój krzemowych anod do akumulatorów

20 mln euro na rozwój krzemowych anod do akumulatorów
fot. GDI

Europejski Bank Inwestycyjny przeznaczy 20 mln euro na dalsze skalowanie technologii 100-proc. krzemowych anod do akumulatorów, które mają zastąpić anody grafitowe. Amerykańska firma GDI zamierza uruchomić w Niemczech fabrykę tych komponentów. 

Kredyt typu venture od Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) ma ułatwić GDI rozwój technologii anod krzemowych nowej generacji. Technologia ta ma się przyczynić do zwiększenia gęstości energii i skrócenia czasu ładowania akumulatorów do pojazdów elektrycznych. Zmniejszy też zapotrzebowanie na grafit wykorzystywany do produkcji anod grafitowych.

Amerykańska firma GDI z oddziałem w Holandii inwestuje w swoją działalność w Europie. Planuje uruchomienie produkcji anod krzemowych na skalę przemysłową w Niemczech. W celu szybkiego wyskalowania produkcji po fazie rozwoju firma wybrała na miejsce swojej działalności teren przemysłowy z fabryką powłok szklanych należącą do AGC Glass Europe. Firma ta jest wiodącym dostawcą dla europejskich producentów samochodów OEM.

REKLAMA

Zakład AGC w Lauenförde w Dolnej Saksonii ma zapewnić zaawansowany sprzęt produkcyjny i specjalistyczną wiedzę w zakresie powlekania. Miedzianą folię do wytwarzania anod dostarczać ma Schlenk SE, jedna z europejskich firm produkujących ten materiał.

Jak podaje EBI w swoim komunikacie, w czwartym kwartale minionego roku GDI i AGC jako pierwsze na świecie zademonstrowały pilotażowo zdolność produkcji dwustronnych 100-proc. krzemowych anod w skali megawatów.

Aby zielona transformacja w sektorze transportu przebiegła pomyślnie, kluczowe znaczenie ma rozwój ulepszonej technologii akumulatorów dla wszystkich rodzajów pojazdów. EBI z przyjemnością wspiera innowacyjną technologię GDI, która pomaga przemysłowi zastąpić grafit, kluczowy surowiec, krzemem dostępnym na całym świecie – skomentował Ambroise Fayolle, wiceprezes EBI odpowiedzialny za finansowanie EBI w Niemczech.

REKLAMA

Zalety anod krzemowych

Kredyt EBI ma się przyczynić do rozwoju opracowanej przez GDI technologii 100-proc. anody krzemowej i uruchomienia produkcji w skali giga. Jak wskazuje EBI, anody krzemowe zwiększają gęstość energii ogniw litowo-jonowych (li-ion) o ponad 30 proc. względem anod grafitowych. To zaś ma znacznie zwiększać zasięg samochodów elektrycznych z akumulatorami wykorzystującymi anody krzemowe.

Technologia ta może również skrócić czas ładowania baterii o ponad 65 proc. Poza sektorem elektromobilności anody krzemowe mogą znaleźć zastosowanie w produkcji sprzętu medycznego, dronów, laptopów, elektronarzędzi i sprzęt budowlanego.

Kredyt udzielony przez EBI ma formę kapitału dłużnego zabezpieczonego w ramach programu InvestEU. Przewiduje on przeznaczenie 372 mld euro na dodatkowe inwestycji w nowe technologie do 2027 r.

Rezultatem intensywnych dyskusji z EBI i due diligence jest partnerstwo, które doprowadzi do powstania pierwszej w Europie gigafabryki dla 100-proc. krzemowych anod. Anody te mogą być bezpośrednio zintegrowane w fabrykach ogniw litowo-jonowych. Fabryki, które zdecydują się na tę anodę, będą produkować ogniwa o zwiększonej gęstości energii (powyżej 30 proc.), możliwości szybkiego ładowania w 15 minut (setki razy) i zwiększonym bezpieczeństwie (zweryfikowanym przez testy zewnętrzne) w porównaniu z anodami grafitowymi. Będziemy jedną z niewielu firm, którym uda się doprowadzić technologię litowo-jonową nowej generacji do skali produkcji przemysłowej we współpracy z EBI, Schlenk SE i AGC – powiedział Rob Anstey, założyciel i dyrektor generalny GDI.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady