Warunki przyłączenia dla ogromnego magazynu energii PGE
Polska Grupa Energetyczna szykuje kolejny projekt ogromnego magazynu energii. Oprócz ogłoszonej wcześniej inwestycji w Żarnowcu państwowy koncern energetyczny przygotowuje duży bateryjny projekt w województwie zachodnio-pomorskim.
Polska Grupa Energetyczna (PGE) poinformowała o uzyskaniu od PSE warunków przyłączenia do sieci przesyłowej 400 kV dla bateryjnego magazynu energii elektrycznej Gryfino o mocy 400 MW (spółka nie podaje planowanej pojemności magazynu). Ogromna bateria ma powstać w Nowym Czarnowie w województwie zachodniopomorskim.
Zakończenie inwestycji planowane jest w 2029 r. i powinien to być wówczas jeden z największych bateryjnych magazynów energii w Europie.
PGE podkreśla, że magazyn energii Gryfino będzie spełniać wymagania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/943 w sprawie wewnętrznego rynku energii elektrycznej, rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 22 marca 2023 w sprawie funkcjonowania systemu elektroenergetycznego oraz Instrukcji ruchu i eksploatacji sieci przesyłowej IRiESP.
Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, podkreśla, że planowany magazyn nie tylko zapewni możliwość gromadzenia zielonej energii w okresie wzmożonej produkcji z farm wiatrowych, ale też wzmocni poziom bezpieczeństwa energetycznego krajowej sieci energetycznej.
Magazyny energii PGE
Grupa PGE obecnie posiada dwa bateryjne magazyny energii. W 2020 r. spółka PGE Dystrybucja oddała do użytku pierwszy w Polsce modułowy magazyn energii w Rzepedzi na Podkarpaciu. Instalacja o mocy około 2,1 MW i pojemności 4,2 MWh została zaprojektowana w celu wspierania niezawodności lokalnej sieci dystrybucyjnej.
Z uwagi na to, że właścicielem tego magazynu jest operator sieci dystrybucyjnej, bateria w Rzepedzi nie ma szerszych możliwości zarabiania m.in. na arbitrażu cenowym czy usługach regulacyjnych. Mimo tych ograniczeń PGE Dystrybucja planuje budowę kolejnych magazynów energii, które mają zwiększyć niezawodność jej sieci. Niedawno na budowę magazynów energii spółka pozyskała dofinansowanie przyznane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W 2021 r. PGE Energia Odnawialna uruchomiła na Górze Żar w województwie śląskim magazyn energii o mocy 500 kW i pojemności użytkowej 750 kWh.
Ponadto PGE prowadzi prace nad bateryjnym magazynem energii przy elektrowni szczytowo-pompowej Żarnowiec o planowanej mocy nie mniejszej niż 200 MW i pojemności ponad 820 MWh. Oddanie instalacji do użytku planowane jest na 2027 r.
Zgodnie z zapisami swojej strategii Grupa PGE chce wybudować co najmniej 0,8 GW nowych magazynów energii do 2030 r.
Nie tylko baterie
Gromadzenie energii i oddawanie jej do sieci w razie potrzeb zapewniają także należące do PGE elektrownie szczytowo-pompowe. Obecnie państwowy koncern energetyczny dysponuje tego typu jednostkami o łącznej mocy około 1,5 GW. To największa w Polsce elektrownia szczytowo-pompowa w Żarnowcu (716 MW), a także obiekty Porąbka-Żar (500 MW), Dychów (90 MW) i Solina (200 MW).
Grupa planuje ponadto rozpoczęcie budowy kolejnej elektrowni szczytowo-pompowej o mocy 1 GW, która ma powstać w gminie Bystrzyca Kłodzka w województwie dolnośląskim. Projekt o nazwie Młoty jest realizowany we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W ubiegłym roku parlament uchwalił specustawę mającą na celu ułatwienie budowy elektrowni szczytowo-pompowych w Polsce. Więcej na ten temat w artykule: Sejm przyjął specustawę dla elektrowni szczytowo-pompowych.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Nie ma województwa zachodnio-pomorskiego, jest za to zachodniopomorskie.