Najpopularniejsze domowe magazyny energii w Niemczech
Niemcy to największy rynek domowych magazynów energii na świecie, a inwestycje w domowe baterie stale na nim przyspieszają. W pierwszej połowie 2023 r. niemieccy prosumenci zainstalowali więcej baterii niż w całym 2022 r. Okazuje się, że najbardziej korzystają na tym dostawcy z Chin.
Z ostatnio opublikowanej analizy Bloomberg New Energy Finance (BNEF) wynika, że Niemcy są zdecydowanym globalnym liderem, jeśli chodzi o inwestycje w domowe magazyny energii. Już na koniec zeszłego roku według szacunków BNEF domowe baterie miało niemal 4/5 niemieckich prosumentów.
Raport na temat inwestycji w domowe magazyny energii w pierwszym półroczu 2023 r. w Niemczech przedstawiła firma doradcza EUPD Research. Wynika z niego, że w tym okresie w domach niemieckich prosumentów przybyło 261 tys. baterii w segmencie urządzeń o jednostkowej pojemności do 20 kWh. Ich łączna pojemność wyniosła 2,26 GWh, co daje około 8,6 kWh na pojedynczy magazyn. Oznacza to, że tylko w ciągu pierwszych 6 miesięcy 2023 r. przybyło w Niemczech więcej domowych magazynów energii niż w całym 2022 r.
Wzrost inwestycji w domowe magazyny energii za Odrą idzie w parze ze wzrostem liczby prosumentów. W pierwszej połowie 2023 r. w Niemczech moc małych instalacji fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 20 kW wzrosła aż o 3 GW. To więcej, niż zainstalowano w tym segmencie w całym 2022 r.
EUPD Research szacuje, w całym 2023 r. w Niemczech liczba domowych magazynów energii wzrosła o około pół miliona. Całkowita pojemność tych baterii ma sięgać 4,4 GWh. Na potwierdzenie tych szacunków musimy jednak jeszcze poczekać.
Chińczycy zdominowali rynek
Mimo że w Niemczech działają rodzimi producenci domowych magazynów energii, to największy udział w tym rynku utrzymują dostawcy domowych baterii z Azji. Pozycję lidera utrzymuje chiński BYD. Według EUPD Research w pierwszej połowie 2023 roku co trzeci magazyn energii instalowany w niemieckich domach pochodził od tego producenta.
Na drugim miejscu pod względem liczby dostarczonych magazynów w pierwszej połowie zeszłego roku są inni producenci z Chin – Huawei (10 proc. udziału w rynku zarówno pod względem liczby sprzedanych magazynów jak i ich pojemności) oraz Pylontech (9 proc.). Dopiero na czwartym miejscu jest pierwszy dostawca z Niemiec (E3/DC z udziałem 7 proc.).
.
.
Eksperci EUPD Research zwracają uwagę na stosunkowo niską pozycję największego niemieckiego producenta domowych magazynów energii – firmy Sonnen, której udział w sprzedaży domowych baterii w Niemczech w pierwszej połowie 2023 r. wyniósł jedynie 6 proc.
W pierwszej dziesiątce największych sprzedawców domowych magazynów energii - pod względem wolumenu oraz pojemności dostarczonych baterii na rynek niemiecki w pierwszej połowie 2023 r. - znalazło się w sumie pięciu producentów z Niemiec: E3/DC, Senec, Sonnen, RCT Power oraz Fenecon. Pozostali pochodzą z Chin. Są to: BYD, Huawei, Pylontech, Alpha ESS i Sungrow.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
A na niemieckich forach internetowych o PV jest już coraz więcej informacji o pożarach domów spowodowanych pożarem akumulatorów.
Ponadto po wyliczeniu opłacalności aku-magazynów są one likwidowane z domów.
Co za bzdury piszesz Roman z Opola.
Likwidowane czyli co, nie opłaca mi się to wywalam do smieci!
Dużo Niemców montuje baterie od podłogi aż po sufit. I nie jest prawdą że likwidują je z domów. Wręcz czasami dokładają po kilku miesiącach więcej, ale co Ja tam wiem, moje źródlo to szwagier który od wiosny do jesieni 2023 te baterie w Niemczech montował. Na pewno nie wywalają ich do śmieci czy recyklingu bo się nie opłacają. Co do pożarów to są i to fakt, tak jak zalania mieszkań wodą czy ulatniający się gaz. Problem polega na tym że akuratnie pożary instalacji pv czy kilku magazynów są nieproporcjonalnie do reszty rozdmuchiwane w mediach bo to sie klika.
Chińczycy mają ponad 85% globalnie produkcji akumulatorów to muszą je jakimś frajerom sprzedać.
Znaleźli Olka i Kamila , którzy chińska propagandę powtarzają bez zastanowienia i ludziom takie badziewie w domach instalują.
A co te magazyny magazynują zimą ?
Czyli co panowie, nie macie, nie chcecie mieć ale weszliście na stronę z PV opowiadać że Niemcy coś tam? Nawet mi was nie żal
magazyn działa nawet zimą i się opłaca – ładujemy w drugiej taryfie i rozładowujemy w pierwszej
W Niemczech najpopularniejsze są Niemieckie i wiatraki Simensa. Według ADAC najlepsze na świecie, tak jaj diesel z fabryki VAG
Koszt magazynu to 100%. Zysk z magazynowania energii jak ktoś pisał ze ładuje w taniej taryfie a zużywa w drugiej to 0,1% kosztu miesięcznie. Faktycznie biznes życia.
Przy panelach PV np jak było w Grudniu 2023r to 3 dni słoneczne i prz 10kW PV to ok 4kW – Sukces.- wieczorem mogę zagotować wodę i posiedzieć przy TV i świetle parę godzin. 4kW = w zaokrągleniu 4zł zaoszczędzone
Magazyn energii 10kW to ok 35000 zł ÷ 4zł = 8750 zimowych wieczorów – bez grzania.
Takich wieczorów w całym roku to ok 280.
8750÷ 280= ok 31 lat. zwrotu ale corocznie będzie spadać pojemność która po 8 latach wystarczy na zagotowaniewody w czajniku.
Ot cały interes życia.
Najbardziej krytykują zazdrośnicy i znafcy tematu.🥳