Promesy koncesji dla magazynów energii o mocy 700 MW
Inwestor szykujący ogromne projekty magazynów energii otrzymał od Urzędu Regulacji Energetyki promesy koncesji.
Trzy spółki R.Power przygotowujące ogromne magazyny energii elektrycznej bazujące na bateriach litowo-żelazowo-fosforanowych (LiFePO4) otrzymały promesy koncesji. R.Power to największy krajowy deweloper elektrowni fotowoltaicznych, który rozwija w Polsce i na kilku zagranicznych rynkach projekty PV o łącznej mocy ponad 2 GW.
Obecnie R.Power ma w swoim portfelu blisko 790 MWp w pełni rozwiniętych projektów (RtB), z czego 635 MWp jest w fazie budowy lub już produkuje zieloną energię. Oprócz projektów fotowoltaicznych deweloper szykuje także projekty magazynów energii.
Teraz należąca do R.Power spółka Elektrownia PV 76 otrzymała promesę na magazynowanie energii elektrycznej w instalacji o mocy 150 MW (nie podano planowanej pojemności). Ma ona powstać w miejscowości Jedwabno (gmina Lubicz, powiat toruński).
Druga ze spółek R.Power – Elektrownia PV 92 – otrzymała promesę na magazynowanie energii w dwóch instalacjach. Pierwszy magazyn o mocy do 300 MW planowany jest w Wysokiej (gmina Lubiszyn, powiat gorzowski). Drugi magazyn o mocy do 250 MW ma powstać we Włosieniu (gmina Platerówka, powiat lubański).
Zaplanowana moc sprawia, że po uruchomieniu powinny to być jedne z największych bateryjnych magazynów energii w Europie. Obecnie największy europejski magazyn energii znajduje się w Wielkiej Brytanii. Więcej na ten temat w artykule: Ruszył największy magazyn energii w Europie.
Magazyny energii PGE będą działać w ograniczonym zakresie
Kilka dni wcześniej Urząd Regulacji Energetyki wydał zgodę na realizację trzech magazynów energii należących do operatora sieci dystrybucyjnej PGE Dystrybucja. Magazyny o mocy od 2 do 2,5 MW będą podłączone do sieci średniego napięcia.
Regulator wydał decyzje uznające magazyny energii elektrycznej spółki PGE Dystrybucja za w pełni zintegrowane elementy sieci i wyraził zgodę na posiadanie, budowanie, zarządzanie oraz obsługę trzech magazynów przez tego operatora systemu dystrybucyjnego.
URE podkreśla, że działanie magazynów energii w sieci PGE Dystrybucji pozwoli na ograniczenia czasu przerw w dostawie energii elektrycznej. Ponadto poprawi parametry jakościowe dostarczanej energii i pozytywnie wpłynie na współpracę sieci dystrybucyjnej z lokalnymi odnawialnymi źródłami energii. Magazyny mają również stanowić alternatywę dla droższych i bardziej czasochłonnych inwestycji w rozbudowę klasycznych linii i stacji elektroenergetycznych.
Urząd przypomina, że zgodnie z prawem unijnym i krajową ustawą Prawo energetyczne operator systemu elektroenergetycznego nie może budować, posiadać, obsługiwać magazynów energii ani nimi zarządzać. Jednym z wyjątków od tej zasady jest sytuacja, kiedy Prezes URE, na wniosek operatora, w drodze decyzji uzna magazyn energii za w pełni zintegrowany element sieci.
Magazyny energii PGE Dystrybucji, na których budowę zgodził się regulator, mają powstać w miejscach, gdzie istniejąca sieć średniego napięcia jest rozległa i przebiega przez gęsto zalesione tereny, na których jest narażona na częste awarie wywołane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Dotacja na magazyny energii PGE
W ubiegłym tygodniu dotację na budowę trzech magazynów energii spółce PGE Dystrybucja przyznał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Więcej na ten temat w artykule: Dofinansowanie na magazyny energii dla PGE.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Zaczyna się dziać wielka rzecz. Do polskiego systemu el-en dochodzi element dotąd nigdy nieznany! Możliwość płynnej stabilizacji i magazynowania energii w dużej skali. Tanio, szybko, bezpiecznie, tam gdzie tego potrzeba i kiedy tylko tego sieć wymaga. Jak rozmawiam z kolegami energetykami, dochodzę do konkluzji, że jest to większa zmiana niż sobie wyobrażałem. Oni negują, że ten proces zachodzi i przeobrazi cały system energetyczny!