Zapalił się magazyn energii Tesli
W jednym z ogromnych magazynów energii w Australii zapalił się bateryjny moduł dostarczony przez Teslę. Pożar nie przeniósł się na pozostałe baterie i szybko został ugaszony. Był to drugi tego rodzaju incydent z udziałem baterii Tesli w magazynie energii wspierającym pracę australijskiego systemu energetycznego.
Do incydentu doszło w czasie budowy bateryjnego magazynu energii o mocy 50 MW i pojemności 100 MWh. Inwestycja jest realizowana w australijskim stanie Queensland przez lokalnego dewelopera Genex Power.
Pożar wybuchł w jednym bateryjnym module Megapack 2.0, którego producentem jest amerykańska Tesla. Ogień został jednak szybko ugaszony i nie przeniósł się na żaden z pozostałych Megapacków. Obecnie deweloper ma współpracować z australijskim oddziałem Tesli w celu wyjaśnienia przyczyn pożaru.
Pożary w magazynach energii
Był to kolejny pożar baterii dostarczonej przez Teslę do Australii, która należy do najszybciej rozwijających się rynków magazynowania energii na świecie. Pojemność dostarczonych przez firmę Elona Muska do tego kraju baterii przeznaczonych do stacjonarnego magazynowania energii jest już liczona w setkach MWh.
W 2021 r. doszło do spalenia się dwóch Megapacków wchodzących w skład ogromnego magazynu energii o nazwie Victoria Big Battery. Magazyn zlokalizowany w stanie Wiktoria ma moc 300 MW, a jego pojemność sięga 450 MWh. Powodem pożaru miał być wadliwie działający system chłodzenia baterii.
Podobne zdarzenie miało miejsce w ubiegłym roku na terenie obecnie największego na świecie bateryjnego magazynu energii, który znajduje się na terenie elektrowni Moss Landing w Kalifornii. W skład tego magazynu wchodzą baterie dostarczone przez koreańskie LG.
W wyniku wykrycia zadymienia w jednym z obszarów obiektu wodny system gaśniczy niewłaściwie rozpylił wodę na stojaki na baterie – z powodu awarii niewielkiej liczby złączy na wężach elastycznych i rurach. Woda następnie uszkodziła baterie i spowodowała przegrzanie niektórych z nich, co doprowadziło do wytworzenia większej ilości dymu, a w efekcie do uwolnienia większej ilości wody i uszkodzenia dodatkowych baterii.
Ile kosztuje Megapack?
Obecnie na całym świecie działają dostarczone przez Teslę i bazujące na Megapackach magazyny energii o pojemności przekraczającej 5 GWh.
Tesla oferuje Megapacki o jednostkowej maksymalnej mocy 1,9 MW i pojemności 3,9 MWh. Koszt dostawy Megapacka dla inwestycji realizowanych w Kalifornii wynosi aktualnie około 2,243 mln dolarów bez podatków, a szacowany roczny koszt eksploatacji to około 8,44 tys. dolarów (ma rosnąć co roku średnio o 2 proc.). Najszybszy czas dostawy magazynu Megapack dla Kalifornii to obecnie trzeci kwartał 2024 r. (Tesla nie podaje takich danych dla rynków europejskich).
W najnowszych Megapackach Tesli wykorzystywane są baterie litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP) w miejsce stosowanych wcześniej, posiadających lepsze parametry, ale droższych baterii niklowo-manganowo-kobaltowych (NMC).
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
W teslach powinny być wtyczki do węży ogrodowych.
Radek@ Po co? Tego i tak nie ugasisz. Musi się wypalić.
Tylko szczytowo pompowe i elektorlizery gdy nadwyżka,
Ta wiadomość była publikowana około dwa tygodnie temu w newsach
Budowlańcy uszkodzili baterie w trakcie transportu albo montażu. Ot i cała sensacja.
Ojoj a taki była ładny… amerykański…
Radek+Andrzej uzupełnijcie olej w głowie bo widać przepalony pracuje.