Hynfra wprowadzi do Polski magazyny energii bazujące na amoniaku
Polska spółka Hynfra podpisała porozumienie o współpracy z japońskim dostawcą technologii Tsubame BHB, który opracował rozwiązanie umożliwiające małoskalowe wytwarzanie amoniaku.
Tsubame BHB Co. Ltd. to japońskie przedsiębiorstwo, które wprowadza na rynek technologię wytwarzania amoniaku w małej skali dzięki opracowaniu innowacyjnego katalizatora.
Technologia japońskiej firmy ma pozwolić na stworzenie bezpiecznych amoniakowych magazynów energii, które znajdą zastosowanie w sezonowym magazynowaniu energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych, a także będą wykorzystywane w ciepłownictwie i logistyce wodoru.
− Oceniamy, że nasze rozwiązanie sprawdzi się nie tylko w obszarze konwencjonalnego rynku amoniaku – w głównej mierze branży nawozów azotowych – ale przede wszystkim umożliwi efektywne wdrażanie nowych zastosowań, zwłaszcza w kontekście wyzwań związanych z magazynowaniem wodoru oraz jego długodystansowym transportem – zapewnia Masahiro Watanabe, dyrektor generalny Tsubame.
Hynfra P.S.A. jest integratorem technologii i projektantem instalacji do produkcji wodoru odnawialnego, który może być wykorzystany w procesie syntezy z azotem do produkcji amoniaku. Prezes spółki Tomoho Umeda podkreśla, że zielony amoniak ma duży potencjał, aby być wykorzystywany do magazynowania znacznych wolumenów energii w długim okresie.
– Na polskim rynku jesteśmy pionierem w zakresie magazynowania energii. Nasza spółka córka Hynfra Energy Storage, wraz ze swoimi partnerami, wygrała pierwszą w polskiej historii aukcję, w której magazyny energii zawarły umowę na rynku mocy. Teraz jako pierwsi wprowadzamy bezpieczny amoniakalny magazyn energii – mówi Tomoho Umeda.
Hynfra widzi możliwość wykorzystania rozwiązania Tsubame w rozproszonych, małych instalacjach wodoru odnawialnego, które będą funkcjonować np. w sektorze komunalno-ciepłowniczym.
− Amoniak coraz częściej wskazywany jest nie tylko jako efektywny nośnik samego wodoru, ale również jako równoprawne, niskoemisyjne paliwo dla branż, które nie poddadzą się bezpośredniej elektryfikacji. Możliwość wytwarzania amoniaku w małej skali pozwoli na znacznie bardziej elastyczne magazynowanie nie tylko samego wodoru, ale również energii odnawialnej w nim zawartej, bez konieczności kapitałochłonnej i wymagającej dużych obszarów inwestycji w klasyczne instalacje wytwarzania – dodaje Tomoho Umeda.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Amoniaku w Polsce nie brakuje aż e ma dobra siec dystrybucji nadaje się do transportu wodoru aby nei dublować sieci.Ale co to ma wspólnego z magazynowaniem?
To produkcja taka sama jak produkcja aluminium czy elektroliza miedzi
Gdyby zagospodarowanie nadwyżek z OZE było opłacalne to prąd by się słało do fabryk amoniaku a nie namawiało do jego produkcji w mieszkaniach.Jak jaka s małą firma korzystająca amoniaku sobie go wyprodukuje i zaoszczędzi na transporcie to jak w tym amoniaku ma się znaleźć wodór?
To może chodzi o to ze produkujemy i amoniak i wodór i dzięki temu łatwo magazynujemy i czekamy na odbiór .Japonia tworzy przemysł wodorowy to może doplacac do technik magazynowania w amoniaku ale co nam do tego? Za 1020 lat wodo ma staniec do 8 zl /kg i do czegos sie nada ale do tego czasu będziemy do niego doplacac ogromne sumy .Magazynowanie wodoru ma sens tak d 14 dni wiec może w amoniaku da się go z mniejszą strata magazynować na dłuższe okresy.Może to sposób aby tankowce w amoniaku magazynowały wodór jako paliwo dla siebie i odbierały go z farm morskich wiatraków