Soltec zdobywa nowe rynki i podsumowuje rok 2022

Soltec, czołowy polski dystrybutor komponentów PV, zamknął rok 2022 dobrymi wynikami finansowymi. Przez 12 miesięcy firma coraz wyraźniej zaznaczała swoją obecność na polskim rynku i dynamicznie rozwijała dział eksportu. Minione 12 miesięcy podsumowuje Waldemar Bajbak, CEO i współzałożyciel Soltec, Łukasz Czepiel pełniący funkcję Head of International Business oraz Krzysztof Bukała, Product Manager ds. magazynów energii.
Trudna sytuacja na rynku energii nie przeszkodziła w generowaniu zysków
Wejście w życie nowego systemu rozliczania prosumentów oraz inauguracja czwartej odsłony programu Mój Prąd – to dwa najistotniejsze wydarzenia dla rynku prosumenckiego w ubiegłym roku.
Po raz pierwszy w ramach Mojego Prądu dotacjami zostały objęte magazyny energii. Soltec jest obecny na tym rynku już od 2009 roku i w ostatnim czasie poczynił kolejne kroki, aby jeszcze bardziej dostosować swoją ofertę do potrzeb inwestora. Jak mówi Waldemar Bajbak, współzałożyciel Soltec:
– Bez rozbudowanej infrastruktury sieci przesyłowej, umożliwiającej magazynowanie energii z OZE, transformacja energetyczna nie może się udać. Dlatego w Soltec od lat dostarczamy naszym klientom technologie, które pozwalają na wzrost autokonsumpcji z prosumenckich instalacji. W ubiegłym roku wprowadziliśmy do naszej oferty szeroką gamę produktów od Kehua Tech, jednego z liderów w tej branży. Nie zamykamy się tylko na jeden sektor. W ostatnich miesiącach rozpoczęliśmy też sprzedaż konstrukcji montażowych dostarczanych przez Budmat oraz wprowadziliśmy na rynek własne elementy konstrukcyjne pokryte powłoką Magnelis®. W naszej ofercie pojawiły również pompy ciepła marki Atlantic.
CEO firmy Soltec wyjaśnia, w jaki sposób te działania przełożyły się na sytuację finansową firmy.
– W niedawno zakończonym roku zwiększyliśmy obrót o 60% w porównaniu z analogicznym okresem. W naszej ocenie jest to bardzo dobry wynik, zwłaszcza z uwagi na rynkowe zawirowania towarzyszące wejściu w życie nowego systemu rozliczania prosumentów, wojnie za naszą wschodnią granicą oraz wyzwaniami logistycznymi związanymi z problemami podażowymi w branży PV – ocenia Waldemar Bajbak.
Czas magazynów energii w Soltec
Współpraca z Kehua Tech zaowocowała m.in. wprowadzeniem na rynek magazynów energii iStoragE. Bank energii wyróżnia się prostą budową typu All-in-One, czyli falownikiem hybrydowym zintegrowanym z systemem BMS oraz wysokonapięciowymi modułami baterii.
Poszerzenie oferty produktowej oraz doświadczenie Soltec na tym rynku doprowadziło do znaczącego wzrostu sprzedaży magazynów energii.
– W 2022 roku sprzedaliśmy akumulatory o łącznej pojemności ponad 13 MWh i jest to wzrost o 400% rok do roku. Dołożyliśmy do tego falowniki hybrydowe, których skumulowana moc wynosi 18 MW. Ten wynik pokazuje potencjał rynku i chęć prosumentów do magazynowania energii. W mojej ocenie rośnie świadomość coraz większej grupy inwestorów, którzy chcą osiągać większą niezależność energetyczną, tak istotną nie tylko w nowym systemie rozliczania prosumentów, ale i w kontekście przyszłorocznego wejścia w życie taryf dynamicznych – skomentował Krzysztof Bukała, Product Manager ds. magazynów energii w Soltec.
Kilkuset procentowy wzrost sprzedaży magazynów energii odnotowany w Soltec imponuje również w kontekście styczniowych danych dotyczących zainteresowania prosumentów dotacjami z programu Mój Prąd 4.0. Według wyliczeń NFOŚiGW do 13 stycznia 2023 roku tylko 1 348 wniosków dotyczyło instalacji PV wzbogaconej o dodatkowe elementy, w tym magazyny energii. Jest to tylko nieco ponad 4% ze wszystkich złożonych aplikacji.
Soltec umacnia swoją pozycję w Polsce i wchodzi na nowe rynki
Wzrostowi sprzedaży magazynów energii towarzyszyły dobre wyniki sprzedaży modułów PV oraz falowników sieciowych. W 2022 roku firma dostarczyła panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 125 MW. Do klientów Soltec trafiły także inwertery sieciowe, których zsumowana moc wyniosła 309 MW. W osiągnięciu takiego wyniku bardzo pomogło nawiązywanie współpracy z największymi producentami tych urządzeń, gwarantujących technologiczną przewagę. Do takich marek zalicza się wspomniana Kehua Tech, oferująca wysokiej klasy falowniki o mocy 250 kW. Jakość tych urządzeń przekonała inwestora budującego farmę PV w Mysłowicach-Dziećkowicach, który zdecydował się na zamówienie 52 sztuk inwerterów. Produkcja z instalacji o mocy 37 MW ma ruszyć wkrótce.
Dobre wyniki sprzedaży na rynku polskim i zdobywane przez lata doświadczenie pozwoliło Soltec rozpocząć ekspansję na rynki europejskie. W realizacji tych celów pomogła obecność na targach m.in. Solar Solutions w Dusseldorfie, Intersolar w Monachium oraz Solar Solutions International w Niderlandach. Między innymi tam udało się nawiązać relacje biznesowe, które pozwoliły dotrzeć do 32 państw.
– Od II kwartału 2022 roku rozpoczęliśmy sprzedaż komponentów fotowoltaicznych poza Polskę. Naszym priorytetem są tzw. państwa DACHL, czyli Niemcy, Austria oraz Szwajcaria. Widzimy również bardzo duży potencjał w rynkach wschodzących. Uważnie monitorujemy sytuację w Rumunii, z zainteresowaniem obserwujemy także rozwój branży OZE w państwach regionu bałtyckiego. W przyszłości pokładamy także duże nadzieje w inwestorach z Ukrainy – komentuje Łukasz Czepiel, Head of International Business w Soltec, i dodaje:
– W rok 2023 weszliśmy również z pierwszym biurem zlokalizowanym poza Polską. Nasza placówka mieści się w Monachium i w najbliższym czasie planujemy skompletować tam zespół, który pozwoli profesjonalnie obsługiwać niemieckojęzycznych klientów. W ubiegłym roku Bundestag przyjął nowe cele dotyczące OZE. Według tamtejszych władz branża PV ma rosnąć w tempie 22 GW rocznie. Liczymy, że pomożemy zrealizować te założenia.
Dynamiczny początek roku
W realizacji eksportowych planów z pewnością pomoże systematyczne poszerzanie oferty produktowej. Soltec rozpoczął rok od podpisania umowy na dostawę modułów TW Solar, firmy będącej częścią chińskiego giganta – Tongwei.
Jeszcze w tym kwartale do sprzedaży trafią moduły TW Solar TW MAP-108-H-F o mocach od 400 do 415 W oraz TW MAP-144-H o mocach 550 W i 555 W.
artykuł sponsorowany