Powstał system sortowania zużytych ogniw bateryjnych

W Wielkiej Brytanii opracowany został system segregacji zużytych ogniw bateryjnych. Rozwiązanie ma zwiększyć efektywność odzysku baterii oraz wydajność systemów magazynowania energii opartych na bateriach wtórnych.
W projekcie wzięły udział trzy firmy oraz centrum innowacji. Pierwsza firma to Aceleron, który specjalizuje się w projektowaniu i budowaniu baterii dostosowanych do rozbierania na części w celu łatwego serwisowania i recyklingu poszczególnych elementów. Kolejną firmą był amerykański Innvotek Ltd, który zajmuje się automatyzacją i cyfryzacją procesów.
Trzeci partner w projekcie to firma MEV specjalizująca się w technologiach ultradźwiękowych, a czwarty – Centrum Innowacji Brunel, będące częścią Brunel University London. Badacze z centrum dostarczali wyniki badań laboratoryjnych do zastosowania w skali przemysłowej.
Badania nad wdrożeniem prototypowego systemu segregacji ogniw trwały od maja 2021 roku i były częściowo finansowane przez Brytyjską Agencję Innowacji. Dzięki połączeniu rozwiązań z zakresu robotyki, automatyki i programowania partnerzy projektu opracowali rozwiązanie, które pozwala na testowanie i sortowanie zużytych ogniw bateryjnych i wybór tych nadających się do ponownego użycia.
Zastosowanie opracowanego systemu ma pozwolić na zmniejszenie marnotrawstwa surowców wykorzystywanych do produkcji nowych baterii, np. litu.
Z elektryka do magazynu baterii
Według szacunków przedstawiciela firmy Aceleron, pod koniec okresu eksploatacji ogniw wykorzystywanych w bateriach do pojazdów elektrycznych większość ogniw nadal będzie mieć pojemność rzędu 80 proc., co pozwala nawet na 10-letni okres ich eksploatacji w roli stacjonarnego magazynu energii.
Kolejną zaletą opracowanego procesu sortowania jest to, że umożliwi on budowanie stacjonarnych systemów magazynowania energii bazujących na ogniwach o podobnych parametrach jakościowych. To pozwoli uniknąć zakłóceń pracy wynikających z niedopasowania ogniw o różnych poziomach rozładowania.
Nie znamy jeszcze szczegółów dotyczących systemu sortowania. Nie została podana również przybliżona data ewentualnego wdrożenia systemu do skali komercyjnej.
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.