Columbus szykuje kolejny magazyn energii
Spółka skupiająca się dotychczas na budowie elektrowni fotowoltaicznych coraz śmielej wchodzi w obszar przemysłowych magazynów energii. Columbus Energy poinformował o uzyskaniu warunków przyłączenia dla kolejnej dużej bateryjnej inwestycji.
Columbus Energy poinformował, że jedna z jego spółek uzyskała warunki przyłączenia do sieci przesyłowej dla magazynu energii elektrycznej o maksymalnej mocy 62,7 MW. Pojemność magazynu ma sięgać 250,8 MWh, co sprawia, że – jeśli ten projekt zostanie sfinalizowany – powstanie jeden z największych bateryjnych magazynów energii w Europie.
Całkowity koszt budowy magazynu ma sięgnąć około 0,5 mld zł. Spółka zaznaczyła, że aby uzyskać środki na jego realizację, chce skorzystać z finansowania zewnętrznego.
Columbus nie podał dokładnej lokalizacji inwestycji, informując jedynie, że zostanie ona zrealizowana w południowej Polsce.
W ostatnim czasie jest to druga ogłoszona przez Columbus Energy duża bateryjna inwestycja. Wcześniej spółka kierowana przez Dawida Zielińskiego poinformowała o uzyskaniu warunków przyłączenia dla jeszcze większego magazynu energii.
Ten magazyn ma powstać również w południowej części kraju i także zostanie przyłączony do sieci przesyłowej. Jego moc ma wynieść 133 MW, a pojemność może sięgnąć nawet 532 MWh.
Koszt tej inwestycji Columbus Energy szacuje nawet na 1 mld zł. Jej realizacja planowana jest na lata 2024–2026.
„Zarząd Columbus zakłada realizację podobnych inwestycji w przyszłości. Magazyny energii są obecnie kluczową technologią dla poprawy jakości sieci przesyłowych, co bezpośrednio przełoży się na możliwości przyłączenia nowych źródeł wytwórczych (w tym OZE) w danym regionie” – podkreśliła spółka w komunikacie.
– Wielkoskalowe magazyny energii będą w ciągu kilku najbliższych lat kluczową technologią, która przyczyni się poprawy jakości pracy sieci przesyłowych. Umożliwią także rozbudowę energetyki rozproszonej w mikroskali, co jest jedną z najistotniejszych technologii z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polaków – komentuje Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy SA.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.