Cena energii w aukcjach dla hybrydowych projektów OZE w górę
Niemiecki regulator rynku energii rozstrzygnął kolejną aukcję dla hybrydowych projektów OZE. Zwycięzcą okazało się jedno rozwiązanie. Wszystkie oferty objęte wsparciem dotyczą projektów łączących elektrownie fotowoltaiczne z magazynami energii.
W czwartej aukcji dla hybrydowych projektów OZE, którą ostatnio rozstrzygnął federalny regulator rynku energetycznego Bundesnetzagentur, do zagospodarowania były kontrakty na sprzedaż energii z projektów, których łączna moc została ustalona na 397 MW.
Jak podał niemiecki „PV Magazine”, do aukcji zgłoszono 45 ofert o łącznej mocy 435 MW. Ostatecznie wsparciem objętych zostało 43 ofert zakładających budowę skumulowanych mocy na poziomie 403 MW. Wszystkie oferty dotyczyły produkcji energii w elektrowniach fotowoltaicznych w połączeniu z magazynami energii. Warunkiem dopuszczenia projektu do aukcji było posiadanie wspólnego punktu przyłączenia dla planowanych instalacji.
Wzrost średniej ceny energii
Przeciętna cena energii, jaką zaoferowali zwycięscy oferenci, wyniosła 54,2 EUR/MWh i była znacznie wyższa od średniej ceny z poprzedniej tego rodzaju aukcji (45,5 EUR/MWh). Najniższa zgłoszona cena wyniosła 39,5 EUR/MWh, a najwyższa, która została objęta wsparciem, sięgnęła 74,3 EUR/MWh.
W tej aukcji obowiązywał model ustalania wynagrodzenia dla zwycięskich ofert na zasadzie pay-as-bid, czyli zwycięzcy aukcji otrzymali gwarantowaną stawkę w wysokości zaproponowanej przez nich w aukcji. Ten mechanizm jest stosowany również w innych niemieckich aukcjach dla OZE.
Jednak w przeciwieństwie do tradycyjnych aukcji, które prowadzi niemiecki regulator, w tej inwestorzy zabezpieczyli nie stały poziom przychodów ze sprzedaży energii, ale stawkę, która będzie wypłacana ponad przychody uzyskane z handlu energią na rynku.
Taka forma dodatkowego wynagrodzenia ma zachęcić inwestorów do decydowania się na dodatkowy, stosunkowo kosztowny komponent inwestycji, czyli magazyn energii i – jak pokazują wyniki aukcji – taki system wynagradzania spełnia swoje zadanie.
Projekty Abo Wind
Wśród zwycięzców tej aukcji jest działający także na polskim rynku OZE niemiecki deweloper Abo Wind, który już po raz kolejny uzyskał premię do sprzedaży energii dla projektów solar+storage. Tym razem wsparciem zostały objęte dwie inwestycje.
Pierwsza zakłada budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy 10,5 MW z magazynem energii o mocy 3,5 MW. Ten projekt ma być zakończony latem przyszłego roku i powstanie w Euskirchen-Wüschheim w landzie Nadrenia-Północna Westfalia. Drugi projekt obejmuje budowę elektrowni PV o mocy 4,6 MW z bateriami o mocy 1,6 MW. Ta inwestycja będzie realizowana w Wald-Michelbach w Hesji i powinna zostać sfinalizowana jesienią przyszłego roku.
Pilotażowa aukcja dla innowacji
„PV Magazine” podaje, że oprócz tej aukcji Bundesnetzagentur przeprowadził jeszcze jedną, pilotażową aukcję przeznaczoną dla innowacyjnych systemów PV. Zgłoszono do niej 22 projekty i wszystkie zostały objęte wsparciem. Chodzi o 13 projektów, z czego 12 dotyczy instalacji wpisujących się w koncepcję agrofotowoltaiki, a jeden zakłada budowę fotowoltaicznych carportów, czyli parkingowych zadaszeń wykonanych z paneli PV.
Oprócz tych aukcji Bundesnetzagentur przeprowadził ostatnio także aukcję dla dachowych elektrowni fotowoltaicznych. Podobnie jak w aukcji dla projektów hybrydowych, również w tej odnotowany został wzrost ceny energii. Więcej na ten temat w artykule: Wzrost ceny energii z dachowej fotowoltaiki w Niemczech.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.