Chiński lider w produkcji baterii uruchamia fabrykę w Europie
Niemiecka spółka Contemporary Amperex Technology Thuringia GmbH należąca do chińskiej grupy CATL (Contemporary Amperex Technology) uzyskała zgodę na wytwarzanie ogniw akumulatorowych w Europie. Pozwolenie wydały władze Turyngii.
Zakład produkcyjny w Turyngii początkowo będzie miał wydajność 8 GWh baterii rocznie. Jego powstanie w strefie przemysłowej Erfurter Kreuz ogłosili Anja Siegesmund, minister środowiska, energii i ochrony przyrody Turyngii, oraz Wolfgang Tiefensee, minister gospodarki Turyngii. Oficjalnie przekazali oni Matthiasowi Zentgrafowi, prezesowi CATL, zgodę na uruchomienie produkcji baterii.
W kierunku e-mobilności
Budowany zakład będzie pierwszą fabryką baterii CATL w Europie. Inwestycja zmierza ku zakończeniu, w nowym budynku instalowane są maszyny. Pierwsze ogniwa akumulatorowe mają zjechać z linii montażowych już pod koniec 2022 roku.
Matthias Zentgraf zaznacza, że jest to przełomowy moment dla niemieckiej gospodarki: – CATT zapewnia fundamentalny impuls dla pilnie potrzebnej transformacji energetycznej i cieszymy się, że jesteśmy pierwszą firmą, która otrzymała zgodę na produkcję baterii „Made in Germany”.
Prezes CATT podkreśla jednocześnie, że cała inwestycja może się przyczynić do rozwoju gospodarczego regionu: – CATT jest dla Turyngii jedną z najważniejszych inwestycji przemysłowych ostatnich dziesięcioleci. Jednocześnie projekt ten może być iskrą do powstania „Doliny Baterii w Turyngii”, ponieważ już pierwsza grupa firm-dostawców CATL zlokalizowała swoją działalność w okolicy.
Zakład planuje dostarczać swoje produkty i usługi głównym producentom samochodów w Niemczech, co przyczyni się do rozwoju ekomobilności kraju i całej Europy.
Zrównoważona produkcja
Zakład CATT obejmuje dwa budynki: G1 to już istniejąca nieruchomość, kupiona od innej firmy; w niej ogniwa montowane są w moduły. Natomiast G2 to budynek nowo wybudowany przez CATT; tu będą produkowane ogniwa akumulatorowe.
Proces wytwarzania ogniw wymaga czystości technicznej i stałej wilgotności pomieszczeń. Część wykorzystywanej energii elektrycznej zakład pozyskuje z paneli fotowoltaicznych umieszczonych na dachu budynku.
Budowę niemieckiej fabryki CATL rozpoczęła w 2019 roku. Planowana produkcja ogniw wiązać się będzie z powstaniem 1,5 tys. miejsc pracy. Łączna wartość inwestycji to 1,8 mld euro. Planowana zdolność produkcyjna zakładu wynosi 14 GWh.
W 2020 roku CATL informował, że rozpoczyna seryjne wytwarzanie baterii z katodami NCM 811 zawierającymi 80 proc. niklu oraz po 10 proc. kobaltu i manganu. To oznacza znacznie mniejszy udział trudnego do pozyskania kobaltu (wcześniej 30 proc.), a jednocześnie dłuższą żywotności baterii i większy zasięg elektryków.
Barbara Blaczkowska
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.