Przyłączenie magazynu energii może zwiększyć moc instalacji prosumenta

Przyłączenie magazynu energii może zwiększyć moc instalacji prosumenta
Sonnen

Pod koniec 2021 roku wzrosła liczba zgłoszeń przyłączenia mikroinstalacji do sieci, co jest konsekwencją zbliżającego się przejścia na nowy system rozliczeń prosumentów. Potwierdzają to dane jednego z największych operatorów sieci dystrybucyjnej  Enei Operator. W sieci tego operatora jak na razie nie pojawił się jeszcze prosumencki magazyn energii. Tymczasem uruchomienie magazynu może skutkować formalnie zwiększeniem potencjału wytwórczego prosumenta.

Uchwalona pod koniec 2021 roku nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii zakłada zmianę zasad rozliczeń nadwyżek energii wprowadzanej do sieci przez prosumentów. Osoby, które zdążą ze zgłoszeniem przyłączenia mikroinstalacji do 31 marca, będą mogły nadal rozliczać się – w okresie 15 lat od rozpoczęcia działalności – w systemie opustów uważanym za bardziej korzystny mechanizm od nowego, który obejmie prosumentów zgłaszających przyłączenie od 1 kwietnia.

Ta zmiana sprawiła, że operatorzy sieci dystrybucyjnej odnotowali wzrost liczby zgłoszeń dotyczących przyłączenia mikroinstalacji. Jeden z nich – Enea Operator – w ostatnim kwartale 2021 roku przyjmował w skali miesiąca około 6 tys. zgłoszeń, podczas gdy we wcześniejszych kwartałach zeszłego roku było ich przeciętnie około 4 tys. na miesiąc.

REKLAMA

W ostatnim kwartale zeszłego roku Enea Operator przyłączyła do swojej sieci 15,8 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy 145,1 MW. W całym 2021 roku przyłączono 46,9 tys. mikroinstalacji o mocy 394,6 MW, a na koniec grudnia całkowita liczba prosumenckich źródeł w sieci tego operatora sięgała 108,9 tys. (829,8 MW).  

Od początku tego roku zmianie uległa procedura zgłoszenia przyłączeń mikroinstalacji. Podobnie jak inni operatorzy sieci dystrybucyjnej Enea Operator zastosowała się do rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 30 listopada 2021 r. w sprawie wymagań technicznych, warunków przyłączania oraz współpracy mikroinstalacji z systemem elektroenergetycznym do 31 grudnia 2021 r.

W efekcie zmieniono zasady przyjmowania zgłoszeń i wniosków przyłączenia mikroinstalacj. Od początku 2022 roku są one przyjmowane wyłącznie na nowym druku, zgodnym ze wzorem zawartym w rozporządzeniu.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343 firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach:

REKLAMA

Jak na razie Enea Operator nie przyłączyła jeszcze do swojej sieci żadnego prosumenckiego magazynu energii. Okazuje się jednak, że pierwsi prosumenci będący klientami tego operatora, którzy zdecydują się na montaż takiego urządzenia, muszą liczyć się z możliwością formalnego zwiększenia mocy wytwórczej.

– Procedura przyłączania prosumenckiego magazynu energii jest zbieżna z procedurą przyłączania prosumenckich mikroinstalacji. Obecne regulacje prawne nie pozwalają Enei Operator wykluczyć sytuacji, w których energia z mikroinstalacji oraz magazynu byłaby jednocześnie wprowadzana do sieci. W związku z powyższym przyłączenie magazynu energii w zależności od sytuacji może zwiększać potencjał wytwórczy prosumenta – informuje Mateusz Gościniak, rzecznik prasowy poznańskiego Oddziału Dystrybucji Enea Operator.

Zwiększenie mocy instalacji prosumenckiej w rejestrze operatora sieci mogą odczuć finansowo prosumenci rozliczający się w systemie opustów. Jeśli w wyniku inwestycji w magazyn łączna moc fotowoltaiki i magazynu zostanie zwiększona do ponad 10 kW, wówczas trzeba się liczyć ze zmniejszeniem współczynnika opustu, a więc i mniej korzystnym rozliczeniem nadwyżek energii wprowadzonej do sieci.

Z drugiej strony inwestycja w magazyn ma ograniczyć niewykorzystane nadwyżki energii, które zostaną oddane sieci. Zamiast tego energia ma być gromadzona na miejscu i wykorzystana w czasie, gdy zapotrzebowanie na energię w domu prosumenta będzie przekraczać bieżącą produkcję z PV, co przełoży się na zmniejszenie poboru energii z sieci i wygeneruje związane z tym oszczędności.

Przyjęta w ubiegłym roku nowelizacja Prawa energetycznego zakłada w przypadku posiadania magazynu o mocy do 50 kW pojawienie się konieczności zgłoszenia tego faktu operatorowi systemu dystrybucyjnego.

Większe magazyny o mocy od 50 kW do 10 MW będą wymagać wpisu do rejestru prowadzonego przez operatora sieci przesyłowej lub dystrybucyjnej.

Operatorzy magazynów nie będą musieli uzyskać koncesji w przypadku inwestycji w tego rodzaju urządzenia o mocy do 10 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.