RWE zbuduje magazyny energii z falownikami SMA
Niemiecka grupa energetyczna przygotowuje się do budowy swoich największych bateryjnych magazynów energii w Europie. O kontrakcie na dostawę falowników do tych inwestycji poinformował właśnie SMA.
Ogromne magazyny energii o mocy 72 MW oraz 45 MW (RWE nie podaje ich pojemności) powstaną w Lingen w Dolnej Saksonii oraz w Werne w Nadrenii-Północnej Westfalii.
Magazyny mają być gotowe już pod koniec przyszłego roku i będą świadczyć szereg usług wspierających stabilność systemu elektroenergetycznego. Koszt obu inwestycji jest szacowany na około 50 mln euro.
Teraz o kontrakcie na dostawę technologii umożliwiających zarządzanie umieszczonymi w 47 kontenerach 420 zestawami baterii litowo-jonowych, które zostaną wykorzystanie w tych inwestycjach, poinformowała niemiecka firma SMA specjalizująca się w produkcji falowników.
Na potrzeby tego kontraktu SMA dostarczy między innymi 42 bateryjne falowniki Sunny Central Storage UP 3450. Jednostkowa moc tych urządzeń wynosi 3960 kVA i pracują one przy napięciu 1500 V DC.
Oprócz skali przedsięwzięcia, wyjątkowa jest w nim koncepcja zakładająca współpracę bateryjnych magazynów z położonymi w pobliżu elektrowniami wodnymi, które są zlokalizowane na rzece Mosel i które wytwarzają energię dzięki różnicy poziomów wody.
Dzięki osiągniętej synergii zarówno elektrownie wodne jak i magazyny energii uzyskają dodatkowe możliwości jeśli chodzi o bilansowanie systemu energetycznego.
RWE realizuje na terenie Niemiec równolegle inne projekty z zakresu bateryjnych magazynów energii, które zakładają współpracę baterii z fotowoltaiką.
Dwa projekty solar+storage zostaną zrealizowane na terenach zajmowanych wcześniej przez kopalnię węgla brunatnego Garzweiler, w pobliżu miasta Bedburg w landzie Nadrenia Północna-Westfalia.
Pierwszy zakłada budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 19,4 MWp, która będzie wytwarzać energię zmagazynowaną częściowo w jednostce bateryjnej o mocy 6,5 MW (RWE nie podaje jej pojemności).
W drugim projekcie RWE planuje uruchomienie farmy PV o mocy 12,1 MWp połączonej z magazynem energii o mocy 4,1 MW.
Budowa farm fotowoltaicznych ma być elementem projektu zakładającego rekultywację terenów zajmowanych przez kopalnię węgla brunatnego Garzweiler.
RWE zapowiedziało teraz złożenie wniosków o pozwolenia na budowę dla tych instalacji. Prace konstrukcyjne mają ruszyć latem przyszłego roku, a uruchomienie produkcji energii ma nastąpić w pierwszych miesiącach 2023 r.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.