Ogromny termos zmagazynuje ciepło dla mieszkańców Poznania

Ogromny termos zmagazynuje ciepło dla mieszkańców Poznania
Veolia Energia Poznań

W tegorocznym sezonie grzewczym miejską sieć ciepłowniczą w Poznaniu wesprze nowa inwestycja akumulator ciepła, który niczym wielki termos zmagazynuje nadwyżki ciepła, które będą dystrybuowane przy wzroście zapotrzebowania mieszkańców na energię cieplną. Dzięki temu zmniejszy się zużycie węgla i oleju w procesie produkcji ciepła, a także zredukowana zostanie emisja CO2 do atmosfery.

Na terenie Elektrociepłowni Karolin spółka Veolia Energia Poznań wybudowała akumulator ciepła. To zbiornik w kształcie walca, który ma 63 metry wysokości i 24 metry średnicy. Może pomieścić 24 tys. m3 wody, czyli tyle, ile mieści się w ośmiu basenach olimpijskich.

W trakcie ładowania magazynu gorąca woda jest podawana do górnej części zbiornika, przy jednoczesnym odbiorze zimnej wody z dolnej jego części. W ten sposób warstwa pośrednia między gorącą i zimną wodą przesuwa się do dolnej części zbiornika, co zwiększa ilość ciepła zmagazynowanego w akumulatorze (poziom wody w zbiorniku praktycznie się nie zmienia).

REKLAMA

Natomiast rozładowanie akumulatora odbywa się przez odbiór gorącej wody z górnej części i podawanie schłodzonej wody do dolnej części zbiornika. Wówczas warstwa pośrednia przesuwa się ku górze. Optymalizacja pracy zbiornika jest zapewniona dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu i układowi sterowania.

– Akumulator wyrównuje pracę elektrociepłowni w cyklu dobowym, umożliwiając zwiększenie produkcji w kogeneracji. Taki system akumulacji ciepła umożliwia także uniknięcie konieczności użycia urządzeń szczytowych, czyli takich o dużej mocy, które wspomagają wytwarzanie ciepła, kiedy gwałtownie wzrasta na nie zapotrzebowanie mieszkańców – wyjaśnia Jan Pic, wiceprezes zarządu i dyrektor ds. technicznych Veolii Energii Poznań S.A.

W efekcie tej inwestycji poznański system dystrybucji ciepła zyska większą elastyczność, a także obniży się jego awaryjność dzięki zmagazynowaniu blisko 4 000 GJ energii. Temperatura wody w akumulatorze ciepła wynosi 98 st. C.

Akumulator poprawi bezpieczeństwo dostaw i efektywność miejskiej sieci ciepłowniczej. Dzięki niemu zmniejszone zostanie zużycie węgla w procesie produkcji o 11,5 tys. ton rocznie, czyli ponad 190 wagonów mniej węgla, a oleju opałowego lekkiego o 310 ton rocznie. Taka ilość wystarczyłaby do ogrzania ponad 200 energooszczędnych domów o powierzchni 150 m2. Nowa inwestycja pozwoli także zredukować emisję CO2 do atmosfery o 24 tys. ton rocznie.

REKLAMA

Veolia podkreśla, że ta inwestycja to nie tylko jeden z kluczowych elementów dekarbonizacji w Poznaniu, ale też ważny wkład w transformację energetyczną w szerszym wymiarze.

– Magazynowanie ciepła umożliwi nam zwiększenie bezpieczeństwa dostaw ciepła i produkcję energii elektrycznej w tych okresach, kiedy jest najbardziej potrzebna mieszkańcom. To nasz podstawowy obowiązek. Akumulator jest elementem strategii Veolii Energii Poznań, zakładającej całkowitą eliminację węgla do 2030 roku, realizowanej także w ramach naszego programu Wielkopolska Energia. Uruchomienie go jest dla nas symbolicznym rozpoczęciem nowej ery wolnej od węgla – mówi Dalida Gepfert, prezes zarządu i dyrektor generalny Veolii Energii Poznań S.A.

– Jesteśmy partnerem 123 samorządów w Polsce, a w 78 miastach zarządzamy sieciami ciepłowniczymi. Jesteśmy częścią ekosystemu polskich miast, dla których rozwijamy nowoczesne rozwiązania i usługi w obszarze ciepłownictwa. Oprócz budowy nowych instalacji takich jak akumulator ciepła, realizujemy także projekty wspierające ideę inteligentnych miast i wykorzystujące technologie teleinformatyczne z zakresu Internetu Rzeczy, dzięki którym będziemy zapewniać m.in. stały, zdalny monitoring pracy sieci ciepłowniczych oraz ich inteligentne opomiarowanie – dodaje Krzysztof Zamasz, członek zarządu i dyrektor handlowy Grupy Veolia w Polsce.

Akumulator w Poznaniu jest drugim w Polsce pod względem pojemności po zbiorniku w EC Siekierki (30 tys. m3), wyprzedzając EC w Bielsku-Białej (20 tys. m3), Elektrownię Ostrołęka (13 tys. m3) i EC Toruń (12 tys. m3).

Budowa akumulatora ciepła uzyskała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej jako jedno z zadań projektu „Wykorzystanie wysokosprawnej kogeneracji w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło użytkowe” w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Całkowite nakłady wyniosły 41,7 mln zł, a dofinansowanie przyznane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to 21 mln zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.