Umowa PPA dla projektu łączącego fotowoltaikę, baterie i wodór
Okazuje się, że inwestycje łączące wytwarzanie energii z fotowoltaiki oraz jej magazynowanie w bateriach i w postaci wodoru stają się już konkurencyjne kosztowo w porównaniu do systemów energetycznych bazujących na spalaniu paliw kopalnych. Potwierdza to umowa PPA zawarta w Gujanie Francuskiej z inwestorami, którzy w jednym projekcie połączą fotowoltaikę, baterie i wodór, aby zapewnić dostawy energii „w podstawie”.
Konsorcjum firm z udziałem dostawcy technologii wodorowych Hydrogen de France (HDF) podpisało mającą obowiązywać aż 25 lat umowę PPA z grupą energetyczną EDF na dostawy energii z fotowoltaiki, która będzie częściowo gromadzona w bateryjnych magazynach energii, a także w postaci wodoru.
Instalacja ma zasilić zamieszkały przez ponad 40 tys. osób region Saint-Laurent-du-Maroni położony w północno-zachodniej części Gujany Francuskiej.
Innowacyjny system energetyczny ma pracować „w podstawie” i bez jakichkolwiek emisji CO2, zapewniając stałą moc wynoszącą 10 MW w godzinach od 8 do 20, a następnie 3 MW w porze nocnej.
Wytwarzanie energii zostanie zapewnione dzięki farmie fotowoltaicznej o mocy 54,5 MW. Niewykorzystane w danym momencie nadwyżki energii z fotowoltaiki będą gromadzone krótkookresowo w bateryjnych magazynach energii o pojemności 38 MWh, a ich przechowanie w dłuższym okresie ma zapewnić instalacja wodorowa, na którą złoży się elektrolizer o mocy 16 MW oraz ogniwo paliwowe o mocy 3 MW. Zainstalowane na miejscu zbiorniki mają umożliwiać przechowanie w postaci wodoru energii w ilości 88 MWh.
Takie parametry instalacji mają wystarczyć do zabezpieczenia w 100 procentach dostaw energii dla około 10 tysięcy gospodarstw domowych.
Hydrogen de France, który będzie odpowiadać za dostarczenie technologii wodorowych, podkreśla, że instalacja będzie zapewniać energię po cenie konkurencyjnej w porównaniu z ceną energii z konwencjonalnych źródeł wytwórczych.
Francuska firma zaznacza ponadto, że w przypadku tej instalacji koszt generacji jest z góry znany w całym 25-letnim okresie obowiązywania umowy – w przeciwieństwie do ceny energii ze źródeł konwencjonalnych, która w tak długiej perspektywie może znacząco się zmienić.
Finansowanie dla spółki celowej realizującej ten projekt częściowo zapewni Europejski Bank Inwestycyjny, który przyznał na ten cel kredyt w wysokości 25 mln euro.
Cała infrastruktura ma być gotowa w 2024 roku i jak podkreślają autorzy tego projektu, będzie to wówczas największa na świecie instalacja do przechowywania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w postaci wodoru.
Inwestycja wpisuje się w strategię energetyczną Gujany Francuskiej, która w 2035 roku ma w całości pokrywać swoje zapotrzebowanie energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.