Tak spadną ceny bateryjnych magazynów energii

Tak spadną ceny bateryjnych magazynów energii
Convergent Energy

Eksperci Infolink Group podają, jaki jest udział poszczególnych elementów, które składają się na bateryjny magazyn energii, w jego ogólnym koszcie, a także prognozują, jak spadną koszty baterii i magazynów energii do roku 2030. 

Na instalację bateryjnego magazynu energii składają się przede wszystkim wymienione przez Infolink następujące elementy: 1. Baterie złożone z ogniw zawierających katodę, anodę, separator, elektrolit i metalową folię – i często połączone z system BMS, 2. Falowniki zamieniające prąd stały w prąd przemienny – określane w analizie jako power conversion system (PCS), 3. Instalacja (EPC) oraz 4. Pozostałe koszty.

Według Infolink, udział tych elementów w ogólnym koszcie inwestycyjnym wynosi odpowiednio 1. 50-60 proc., 2. 10-15 proc., 3. 15-25 proc. oraz 4. 5-10 proc.

REKLAMA

Widać więc, jak bardzo dalszy spadek kosztów inwestycji w bateryjny magazyn energii zależy od kształtowania się kosztu baterii.

Infolink Group podkreśla, że relatywnie wysoki koszt baterii sprawiał w ostatnich latach, że inwestycje w magazyny energii były sporadyczne, jednak rozwój rynku elektromobilności doprowadził do wyraźnego spadku kosztów technologii bateryjnych, a to daje szanse na szersze zastosowanie stacjonarnych magazynów.

Analitycy Infolink wskazują, że rozwój technologii bateryjnych można podzielić na dwa etapy. Pierwszy doprowadził do wyraźnego spadku kosztu i konsolidacji wśród producentów. Skutkiem tego etapu miał być spadek średnich cen zestawów baterii z 1200 USD/kWh w roku 2010 do 150 USD/kWh w ubiegłym rok.

Drugi etap, który ma nastąpić w obecnej dekadzie, ma definiować rosnąca konkurencja, co powinno przełożyć się na dalszy spadek cen baterii.

W efekcie ceny zestawów baterii mają spaść przeciętnie do 100 USD/kWh w roku 2025 oraz do 65 USD/kWh w roku 2030.

REKLAMA

Infolink Group podkreśla przy tym, że nadal relatywnie drogie pozostają zestawy baterii bazujące na chemii NCM i NCA.

Wyraźnie tańsze są baterie LFP dzięki niższym kosztom materiałów wykorzystywanych w katodzie. Zastosowanie baterii bazujących na technologii LFP w swoich przemysłowych magazynach energii zapowiedziała, w miejsce wydajniejszych, ale też droższych baterii NCA, zapowiedziała ostatnio Tesla.

Zdaniem analityków Infolink zarówno ceny magazynów energii bazujących na ogniwach NCM/NCA jak i LFP spadną w najbliższej dekadzie w okolice poziomu 150 USD/kWh.

Ceny magazynów energii, w których stosowane są baterie NCM, mają spaść z obecnego poziomu około 315 USD/kWh do ok. 220 USD/kWh w roku 2025, a następnie do ok. 153 USD/kWh w roku 2030.

Z kolei ceny magazynów, w których stosowane są baterie LFP, mają spaść z obecnego poziomu ok. 277 USD/kWh  do ok. 197 USD/kWh w roku 2025 oraz do ok. 145 USD/kWh w roku 2030.

Prognoza spadku cen magazynów energii wykonanych z zastosowaniem baterii NCM (górna grafika) oraz LFP (dolna grafika). Źródło: Infolink Group

 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.