Na Ukrainie powstał pierwszy przemysłowy magazyn energii

Na Ukrainie powstał pierwszy przemysłowy magazyn energii
DTEK

Ukraińska grupa energetyczna DTEK uruchomiła przemysłowy, bateryjny magazyn energii, który jest pierwszą tego rodzaju jednostką na  Ukrainie. Technologię dostarczyli Amerykanie.

Uruchomiony przez DTEK magazyn energii posiada moc 1 MW, a jego pojemność wynosi 2,25 MWh. Jego zadaniem będzie wspieranie systemu elektroenergetycznego poprzez pobieranie z sieci nadwyżek energii i oddawanie ich w czasie wyższego zapotrzebowania.

DTEK informuje, że urządzenie wkrótce otrzyma status jednostki rezerwowej w systemie elektroenergetycznym Ukrainy.

REKLAMA

Instalacja została umieszczona na terenie należącej do DTEK elektrowni jądrowej w mieście Enerhodar położonym w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy.

Za budowę magazynu odpowiadała amerykańska firma Honeywell, która wykorzystała w nim systemy bateryjne wywodzącej się również z USA firmy Powin Energy.

Magazyn ma być elementem szerszej strategii DTEK, która zapowiada wykorzystanie tej technologii w systemie energetycznym Ukrainy, podkreślając, że wpisuje się ona w cel dekarbonizacji Europy Wschodniej, ale także jest zgodna z Europejskim Zielonym Ładem.

– Systemy magazynowania będą kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju, ale także stanowią nowy etap rozwoju ukraińskiej energetyki – komentuje Rinat Akhmetov, właściciel DTEK.



 

Ukraińska grupa podkreśla, że budowa magazynów jest szczególnie istotna w kontekście rosnącego znaczenia w miksie energetyczym elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych, w które inwestuje m.in. DTEK.

REKLAMA

Firma należąca do Rinata Akhmetova ogłosiła właśnie budowę swojej kolejnej farmy wiatrowej, która powstanie w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy i której moc ma wynieść aż 500 MW. Farma wiatrowa ma być gotowa już w przyszłym roku. CAPEX tej inwestycji jest szacowany na 18 mld hrywien, czyli około 2,4 mld złotych.

W tym samym regionie DTEK zbuduje farmę wiatrową o mocy 126 MW. Wiadomo już, że turbiny dla niej dostarczy Vestas. Duński producent informował wcześniej w tym roku o kontrakcie na dostawę do tego projektu swoich największych lądowych elektrowni wiatrowych o jednostkowej mocy 6 MW i średnicy łopat wirnika liczącej 162 metry.

Wiadomo, że tę inwestycję DTEK sfinansuje m.in. dzięki funduszom pozyskanym z przeprowadzonej w 2019 roku emisji 5-letnich, zielonych obligacji o łącznej wartości 325 mln euro.

Wcześniej duński producent zdobył zlecenia na dostawy elektrowni wiatrowych dla trzech projektów realizowanych przez DTEK, o mocy wynoszącej odpowiednio 90 MW, 110 MW i 100 MW.

Póki co na portfel OZE ukraińskiej grupy składają się źródła o łącznej mocy niemal 1 GW. W tym 500 MW DTEK posiada w energetyce wiatrowej, a 450 MW w fotowoltaice.

Te aktywa grupuje spółka DTEK Renewables, którą kieruje Maris Kunickis pełniący wcześniej funkcję m.in. członka zarządu europejskiego stowarzyszenia branży elektroenergetycznej Eurelectric oraz dyrektora operacyjnego łotewskiej państwowej grupy energetycznej Latvenergo.

 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.