Powstaną ogromne magazyny energii w niszowej technologii

Powstaną ogromne magazyny energii w niszowej technologii
Highview Power

Highview Power, pionier w budowie instalacji magazynowania energii za pomocą skroplonego powietrza, poinformował o pozyskaniu kontraktów wartych około 1 miliard dolarów.

Brytyjska firma przekazała, że jest w trakcie rozwoju magazynów energii bazujących na technologii skroplonego powietrza (LAES) o łącznej pojemności 2 GWh. Inwestycje są realizowane w Hiszpanii i jak podkreśla Highview Power, przybliżą hiszpańskie regiony do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Wiadomo, że projekty o mocy i pojemności zaczynającej się od 50 MW i 200 MWh zostaną zrealizowane w Asturii, Kantabrii, Kastylii i Leon oraz na Kanarach.

REKLAMA

– Wraz z uruchamianiem kolejnych odnawialnych źródeł  w Hiszpanii, długookresowe magazynowanie będzie mieć kluczową rolę w zapewnieniu stabilności sieci i osiągnięciu celów dekarbonizacji zapisanych w krajowym planie na rzecz energii i klimatu – podkreśla Javier Cavada, CEO Highview Power.

Zgodnie z rządową strategią Hiszpania ma osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku, a związane z tym inwestycje mają kosztować ponad 200 mld dolarów i wygenerują do 350 tys. miejsc pracy.

Brytyjska firma zapewnia, że oferowana przez nią technologia gromadzenia energii w postaci skroplonego powietrza w magazynach o nazwie CRYOBattery jest tańsza niż bateryjne magazynowanie energii, a jej zaletą ma być – obok długiego czasu przechowywania energii, liczonego w tygodniach – także żywotność instalacji, która może wynieść 30-40 lat – w porównaniu do baterii, których okres funkcjonowania sięga około 10 lat.



REKLAMA


Producent szacuje sprawność procesu magazynowania energii w technologii LAES na 60-75 proc. i ma być ona podobna do sprawności magazynowania w bateriach przepływowych, Większa sprawność ma być osiągana w przypadku baterii litowo-jonowych (około 75-85 proc.) czy elektrowni szczytowo-pompowych, dla których brytyjska firma podaje wartość 80 proc.

Brytyjczycy podkreślają, że obecnie coraz więcej operatorów sieci energetycznych na świecie zgłasza zapotrzebowanie na jednostki pozwalające na oddawanie energii do sieci w czasie do 10 godzin – podczas gdy magazyny złożone z baterii litowo-jonowych z reguły pracują ze swoją nominalną mocą w czasie 2-4 godzin.

Pierwszą na świecie przemysłową instalację magazynowania w technologii LAES firma Highview Power uruchomiła w Wielkiej Brytanii. Instalacja znajdująca się na składowisku odpadów w Bury koło Manchesteru posiada moc 5 MW i pojemność 15 MWh. Uruchomienie pełnoskalowej, komercyjnej instalacji zostało poprzedzone trwającymi kilka lat testami mniejszej instalacji o parametrach 350 kW/2,5 MWh.

W przyszłym roku w Manchesterze ma zostać uruchomiony kolejny magazyn o mocy 50 MW i pojemności 250 MWh. Instalacja będzie mogła zgromadzić energię potrzebną do zasilenia około 200 tys. gospodarstw domowych w czasie 5 godzin. Magazyn ma być zdolny do przechowywania energii przez wiele tygodni – w przeciwieństwie choćby do bateryjnych magazynów, które mogą przechowywać energię w znacznie krótszych okresach.

Jeszcze większy magazyn o mocy 50 MW i pojemności 400 MWh Highview Power ma uruchomić w amerykański stanie Vermont.

Brytyjska firma informowała w lutym br. o realizacji będących na różnym etapie przygotowań projektów o łącznej pojemności 4 GWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.