Nowy magazyn energii od Leclanche: plug & play

Nowy magazyn energii od Leclanche: plug & play
Leclanché

Czołowy europejski producent magazynów energii zaprezentował nowe urządzenie, które ma cechować prostota instalacji i rozbudowy.

Szwajcarskie Leclanché, firma z ponad 100-letnią tradycją, obecnie skupia się na rozwoju technologii magazynów energii.

Pierwszą, w pełni zautomatyzowaną linię produkcyjną ogniw litowo-jonowych Szwajcarzy uruchomili w 2011 roku w Willstätt w Niemczech. W kolejnym roku Leclanché dostarczyło pierwsze magazyny energii w celu wsparcia pracy elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych.

REKLAMA

W 2014 roku szwajcarska firma rozpoczęła produkcję ogniw litowo-tytanowych, a w kolejnym roku wdrożono do produkcji ogniwa NMC (niklowo-manganowo-kobaltowe) z anodą grafitową.

W 2017 r. Leclanché stał się w pełni, wertykalnie zintegrowanym producentem bateryjnych magazynów energii, a w kolejnym roku firma mogła pochwalić się przekroczeniem progu 100 MWh jeśli chodzi o pojemność dostarczonych magazynów.


Teraz Leclanché ogłasza wprowadzenie do swojej oferty nowego, modułowego magazynu energii o nazwie LeBlock, który ma cechować prostota instalacji i skalowania, a także zredukowany ślad węglowy.

REKLAMA

Zastosowanie koncepcji urządzenia „plug and play” ma przełożyć się na oszczędności czasu i kosztów na etapie instalacji sięgające według producenta 40 proc. w porównaniu do innych, dostępnych na rynku magazynów.

Szwajcarzy podkreślają, że prostota instalacji sprawia, że nowe magazyny sprawdzą się w świadczeniu usługi magazynowania (storage as a service) i po wykonaniu zadania będzie można je z łatwością przetransportować do kolejnej lokalizacji. W tym kontekście Leclanché wskazuje na możliwości zastosowania nowych magazynów do świadczenia usług ładowania samochodów elektrycznych – w celu podniesienia parametrów ładowania  w lokalizacjach, w których występują ograniczone możliwości poboru energii z sieci.

Podstawą nowego rozwiązania mają być moduły wyposażone od razu w systemy chłodzenia cieszą i ochrony przeciwpożarowej, których jednostkowa pojemność może sięgać 745 kWh.

Magazyn ma zostać wyposażony w oprogramowanie, które monitorując bieżące parametry, ma umożliwić wykrycie problemu i bezpieczne wyłączenie urządzenia zanim dojdzie do jego awarii.

Wiadomo, że w magazynie mają być wykorzystywane baterie litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP). Firma nie podaje jednak na razie bardziej szczegółowej specyfikacji urządzenia. 

Dostawa pierwszych magazynów energii LeBlock ma się rozpocząć w czwartym kwartale 2021 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.