Największa stacja ładowania w Europie będzie mieć magazyn energii

Największa stacja ładowania w Europie będzie mieć magazyn energii
Tesvolt

W pobliżu Düsseldorfu powstaje największa europejska infrastruktura ładowania samochodów elektrycznych, która będzie się składać z ponad 100 stacji ładowania wykonanych przez różnych dostawców i zasilanych wyłącznie energią odnawialną.

Inwestycja, za którą stoi lokalna sieć piekarni Roland Schüren, jest realizowana na obszarze 12 tys. m2 przy węźle łączącym autostrady A3 i A46 w pobliżu miasta Hilden w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia.

Inwestor już w 2010 roku osiągnął neutralność pod względem emisji CO2, przechodząc na energię wytwarzaną ze źródeł odnawialnych.

REKLAMA

Infrastruktura ładowania Kreuz-Hilden już wcześniej składała się z 14 stacji i 28 ładowarek, które zasilały elektryczne pojazdy należące do firmy zatrudniającej około 260 osób.

Teraz pojawi się tam więcej stacji ładowania. W planie jest uruchomienie w sumie 114 stacji ładowania, w tym 40 stacji szybkiego ładowania od Tesli, model V3, a także 40 stacji ładowania, które dostarczy holenderski operator Fastned i które będą mogły uzupełniać baterie samochodów z mocą nawet 350 kW. Pojawią się też wolniejsze ładowarki o mocy 22 kW.

Pierwszy etap inwestycji, w którym ma powstać połowa zaplanowanych stacji ładowania, zostanie ukończony w sierpniu br., a część kosztów pokryją fundusze od landu Nadrenia Północna-Westfalia.

REKLAMA

Energia zasilająca pojazdy elektryczne będzie pochodzić wyłącznie ze źródeł odnawialnych, wytwarzanej na miejscu z elektrowni fotowoltaicznej o mocy 700 kWp i dwóch turbin wiatrowych. Aby zwiększyć możliwości ładowania, zostanie zainstalowany bateryjny magazyn mogący pomieścić do 2 MWh energii.

Magazyn dostarczy niemiecki producent Tesvolt, który podkreśla, że w tym przypadku wymagana jest technologia umożlwiająca szybkie i częste ładowanie oraz rozładowywanie baterii. Tesvolt zapewnia, że w takich warunkach jego magazyn będzie pracować nawet przez około 30 lat.

W magazynie energii zostaną wykorzystane pryzmatyczne ogniwa litowo-niklowo-manganowo-kobaltowe (Li-NMC), które wyprodukuje koreański Samsung SDI.

Urządzenie zostanie wyprodukowane w obecnie największej europejskiej fabryce stacjonarnych magazynów energii, która znajduje się w Wittenberdze i której praca została zainaugurowana zaledwie kilka tygodni temu.

Na razie uruchomione linie produkcyjne mają umożliwiać produkcję w skali dnia magazynów o pojemności 1 MWh oraz 255 MWh w skali roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.