PGE Dystrybucja zbuduje bateryjny magazyn energii
PGE Dystrybucja Oddział Rzeszów podpisała umowę na realizację zadania „Rozbudowa stacji elektroenergetycznej 110/30/15 kV Rzepedź o kontenerowy stacjonarny magazyn energii”. To jeden z kilku magazynów energii realizowanych w Polskiej Grupie Energetycznej. Pierwszy ma zostać oddany do użytku w najbliższych miesiącach.
Pilotażowy magazyn energii w GPZ Rzepedź ma poprawić pewność zasilania dla odbiorców, a jednocześnie umożliwi spółce zdobycie doświadczenia, które zostanie wykorzystane w kolejnych tego typu instalacjach całej spółki PGE Dystrybucja S.A.
Jak tłumaczy PGE Dystrybucja, budowa magazynu energii w GPZ Rzepedź wynika z konieczności poprawy pewności zasilania odbiorców w tym obszarze oraz przesunie w czasie o co najmniej 10 lat konieczność budowy ponad 40 km linii 110 kV w celu zamknięcia tzw. pierścienia.
Zakończenie budowy magazynu energii o mocy około 2,1 MW i pojemności 4,2 MWh na stacji Rzepedź zaplanowane jest na 31 grudnia 2020 r. Kontrakt na wykonanie magazynu zdobyła warszawska firma Griffin Group.
W ubiegłym roku Polska Grupa Energetyczna informowała o planach budowy ośmiu magazynów energii o łącznej mocy około 40 MW.
Prace prowadzone są w ramach Programu Magazynowania Energii i zakładają m.in. budowę pierwszego w Polsce magazynu energii elektrycznej zintegrowanego z blokiem konwencjonalnym.
Magazyn o mocy 1 MW, który zgodnie z założeniami może powstać w należącej do PGE Elektrowni Bełchatów, miałby pełnić wiele funkcji. Podstawową funkcją, w trakcie normalnej i bezawaryjnej pracy bloku, byłoby zwiększenie mocy przekazywanej do systemu elektroenergetycznego poprzez wyeliminowanie konieczności zostawiania rezerwy mocy na potrzeby PSE, co ma być szczególnie istotne w szczytach dobowych zapotrzebowania na energię elektryczną.
Ponadto, jak tłumaczy PGE, magazyn energii w Bełchatowie mógłby pełnić funkcję rezerwy na wypadek braku zasilania podstawowego, zasilając wybrane blokowe urządzenia pomocnicze oraz podtrzymując działanie systemu sterowania, nadzoru i zabezpieczeń w sieci, do której zostanie przyłączony.
Kolejne dwa projekty są prowadzone w ramach spółki PGE Dystrybucja i są przygotowywane przez jej białostocki oddział. Chodzi o magazyn energii o mocy ok. 10 MW zlokalizowany w sąsiedztwie stacji 110/15 kV Orla oraz magazyn energii o mocy 20 MW zlokalizowany w sąsiedztwie stacji 110/20 kV Hańcza.
Pierwszy magazyn energii miałby powstać w regionie, w którym również działają farmy wiatrowe, a w którym jednocześnie jest zwiększony pobór energii. W tym przypadku miałoby powstać urządzenie o mocy 10 MW.
Natomiast magazyn o mocy 20 MW ma powstać w pobliżu sieci przesyłowej LitPol Link, w regionie o dużym nasyceniu elektrowni wiatrowych, a jego zadaniem ma być stabilizowanie pracy sieci. Dodatkowa możliwość to współpraca tego magazynu energii z zarządzanym przez PSE połączeniem LitPol Link.
W ramach Programu Magazynowania Energii realizowane są również projekty prowadzone przez spółkę PGE Energia Odnawialna, dotyczące magazynów energii przy instalacji fotowoltaicznej na Górze Żar oraz przy farmie wiatrowej Karnice I.
W drugim kwartale tego roku PGE EO ma sfinalizować budowę swojego pierwszego magazynu energii, o mocy 500 kW i pojemności 750 kWh, który powstaje przy farmie fotowoltaicznej o mocy 600 kW znajdujej się na Górze Żar w powiecie żywieckim.
Ten magazyn będzie się składać z dwóch kontenerów wyposażonych w układ bateryjny w technologii LFP (litowo-żelazowo-fosforanowej) oraz przekształtnik AC/DC (przekształcający prąd stały w zmienny).
Wykonawca, firma My-Soft, zbuduje też stację transformatorową wraz z rozdzielnicą, siecią światłowodową oraz przyłączem elektroenergetycznym. Całość będzie zdalnie nadzorowana przez układ sterowania.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.