Litwini inwestują w zielony wodór z Izraela
Litewski koncern energetyczny Ignitis znalazł się w gronie firm, które zainwestowały w izraelski startup, który pracuje nad technologią mającą istotnie poprawić efektywność produkcji wodoru wytwarzanego z udziałem nadwyżek energii elektrycznej z elektrowni wiatrowych czy fotowoltaicznych.
Państwowy koncern energetyczny z Litwy coraz mocniej angażuje się w odnawialne źródła energii. Na razie litewska grupa energetyczna posiada cztery farmy wiatrowe o relatywnie niewielkiej mocy w sumie 76 MW, jednak budowanie potencjału i kompetencji w zakresie energii odnawialnej stanowi jeden z filarów strategii inwestycyjnej Ignitis, który chce zwiększyć moce produkcyjne w zakresie OZE do 400 MW do 2020 r. oraz do 3 GW do 2030 r.
Niedawno Litwini zapowiedzieli, że zainwestują w energetykę odnawialną nawet 3 mld euro, czyli połowę planowanego CAPEX-u do 2030 r.
Wśród inwestycji w OZE realizowanych przez Ignitis jest znajdujący się w naszym kraju projekt farmy wiatrowej Pomerania o całkowitej mocy 94 MW, na którą złoży się 29 elektrowni wiatrowych. Wiadomo, że cena energii zabezpieczona w aukcji w przypadku tej inwestycji wynosi 214,98 MWh/zł.
Ignitis ma przeznaczyć na tę inwestycję 127 milionów euro, a produkcja energii powinna rozpocząć się w 2021 r.
Ponadto Ignitis szykuje projekt lądowej farmy wiatrowej o mocy 60 MW w Możejkach, z którym chce wystartować w pierwszej litewskiej aukcji dla OZE.
Teraz litewski koncern energetyczny ogłosił inwestycję w technologię, która ma umożliwić wielkoskalowe magazynowanie nadwyżek energii odnawialnej poprzez wykorzystanie ich do produkcji wodoru.
Ignitis zainwestował poprzez swój fundusz Smart Energy Fund w izraelski startup H2Pro, który zapowiada wprowadzenie na rynek efektywniejszej technologii produkcji tzw. zielonego wodoru, czyli wytwarzanego z udziałem energii elektrycznej powstającej w źródłach odnawialnych.
H2Pro obiecuje, że jego technologia umożliwi produkcję do 30 proc. więcej zielonego wodoru niż ma to miejsce w przypadku dotychczasowych procesów elektrolizy.
Technologia rozwijana przez H2Pro ma zostać skomercjalizowana w ciągu 5 lat.
Izraelska firma została utworzona zaledwie w tym roku przez czołowych ekspertów w obszarze technologii wodorowej, którzy wywodzą się z Izraelskiego Instytutu Technologicznego (Technion).
Twórcy H2Pro podkreślają, że obecnie produkcja wodoru z udziałem paliw kopalnych odpowiada za około 2 proc. globalnych emisji CO2.
O ile obecnie wodór jest wykorzystywany głównie w procesie produkcji nawozów, o tyle w przyszłości może być stosowany jako paliwo pozwalające ograniczyć emisje CO2 w transporcie i ciepłownictwie.
Fundusz Ignitis znalazł się w gronie kilku inwestorów, których pozyskał H2Pro i wśród których jest także m.in. Hyundai, a Litwini zainwestowali kwotę 252 tys. euro.
– Wodór jest nazywany paliwem przyszłości. Technologie wytwarzania zielonego wodoru, takie jak rozwijana przez H2Pro, mogą w skali globalnej ograniczyć zanieczyszczenie powietrza oraz zależność od paliw kopalnych. W przyszłości będziemy wykorzystywać coraz więcej wodoru – zapewnia szef Ignitis Group Darius Maikštėnas.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.